Akıllı cihazların dünya çapında yaygınlaşmasıyla birlikte akıllı cihazlar üzerinde gerçekleştirilen eylemler de gün geçtikçe artıyor. Futuresource tarafından yapılan bir araştırma ise dünyanın en çok kullanılan sanal asistanını belirledi. Birinci sırada ise Siri yer alıyor.

Siri’nin yüzde 35’le birinci olmasının en büyük sebebi Apple cihazlarının çoğunda Siri’nin kullanılabilmesi olarak görülüyor. Sanal asistan Siri; iPhone, iPad, Apple Watch, HomePod ve her Mac bilgisayarda kullanılabiliyor.

Akıllı cihaz kullanıcıların çok sık kullanmaya başladığı dijital asistanlar, sesli komutlarla pek çok işlemi gerçekleştirebiliyor. Pazar araştırma şirketi Futuresource’nın yapmış olduğu bir araştırmayla kullanıcıların en çok tercih ettiği dijital asistanlar belli oldu.

Yapılan araştırmaya göre küresel çapta yüzde 35 pazar payına sahip olan Siri kullanıcıların ilk tercihi oldu. Dünyanın en çok kullanılan sanal asistanları arasında ikinci sırada Microsoft’un Cortana isimli asistanının olması ise insanları şaşırttı.

Rapora göre Microsoft Cortana yüzde 22 ile ikinci sırada yer alırken Google’ın Android ekosisteminde bulunan Google Asistan pazar payının yüzde 9’una, Amazon’un Alexa’sı ise pazar payının yüzde 4’üne sahip.