Okuma Süresi
2 dakika

Amazon, sesli asistanı Alexa’nın Lamborghini ve Rivian’ın bazı modellerinde kullanıma açılacağını duyurdu. Teknoloji devi daha önce Alexa için General Motors ve Volkswagen’la da anlaşma yapmıştı. Toyota, BMW, Ford ve Audi ise bazı modellerinde doğrudan Alexa entegrasyonu sağlamıştı. 

Amazon, sesli asistanı Alexa’nın otomobil devi Lamborghini ve elektrikli otomobil girişimi Rivian’ın bazı modellerinde kullanıma açılacağını duyurdu. Teknoloji devinin açıklamasına göre Lamborghini, popüler sesli asistanı “Huracàn Evo” isimli modeline eklerken Rivian ise ilk kez ürettiği doğuştan elektrikli “R1S” isimli SUV modeli ve “R1T” isimli kamyonetinde Alexa entegrasyonu sağlayacak. Elektrikli otomobil şirketi ayrıca, yeni piyasaya süreceği ve Amazon dağıtımı olacak tamamen elektrikli 100,000 araçlık kamyonet filosunda da sesli asistanı kullanılabilir hale getirecek. 

Araç içi entegrasyonların bu yıl içerisinde yapılacağını duyuran Amazon, daha önce 2020 içerisinde Alexa’yı araç içinde kullanıma açmak üzere General Motors ve Volkswagen’le de anlaşmaya vardığını açıklamıştı. Toyota, BMW, Ford ve Audi ise birkaç modelinde doğrudan Alexa entegrasyonu sağlayan şirketlerden bazılarıydı. Yapılan bu anlaşmayla birlikte, Lamborghini ve Rivian da seçili modelleriyle Amazon’un araç içi sesli asistan ailesine en son katılan iki otomobil devi olmuş oldu. 

lamborghini alexa ile ilgili görsel sonucu

Aktivasyonun yıl içerisinde sağlanmasının ardından sürücüler, Alexa’yı navigasyon bilgilerine erişmek, müzik ve ‘podcast’ dinlemek veya telefon aramaları yapmak için kullanabilecek. Bununla birlikte sesli asistan, Amazon’un akıllı ev sistemleri için geliştirdiği ‘Echo’ cihazlara da bağlanabilecek ve kullanıcılar otomobilde Alexa’dan, ışığı kapamasını veya sıcaklığı ayarlamasını isteyebilecek. 

Yıl sonuna doğru sürücüler, anlaşmalı istasyonlarda Alexa ile yakıt ödemesi yapabilecek  

Amazon, Alexa entegrasyonu olmayan otomobiller için ürettiği “Echo Auto” isimli kibrit kutusu büyüklüğündeki gösterge panelinin satışını da dünyanın çeşitli bölgelerinde genişletecek. Teknoloji devi Ocak ayından itibaren Hindistan’da, Şubat ayından itibaren ise Avrupa’da cihazın satışını başlatacak. 

Ayrıca, 2020’nin sonlarına doğru sürücüler “Alexa, benzin için ödeme yap” komutunu kullanarak sesli asistan aracılığıyla “Exxon” ve “Mobil” istasyonlarında yakıt ödemesi yapabilecek. Ödeme işlemi, teknoloji devinin kendi hizmeti “Amazon Pay” üzerinden gerçekleşecek ve altyapısı, küresel bir finans şirketi olan “Fiserv” tarafından sağlanacak. 

Google Asistan aylık 500 milyon kişi tarafından kullanılıyor

Eş zamanlı çeviri yapabilen Google Asistan Modu Android ve iOS’a Geldi

Dünyanın en çok kullanılan dijital asistanı Siri oldu