Okuma Süresi
2 dakika
Çevrimiçi dizi ve film platformu olan Netflix, popülerliğini artırmaya devam ederken dünya çapında abone sayısı ve gelir düzeyini de artırmayı sürdürüyor. Ancak bazı kullanıcılar Netflix’e abone olmadan başka kişilerle paylaşımlı bir şekilde kullanabiliyor. Netflix ise bu konuya dair önlemler geliştirerek bu durumu engellemeye çalışacak.
Netflix, bir süredir tek abonelikle ortak kullanım yapan kullanıcılara karşı çeşitli engellemeleri gündeme almaya hazırlanıyor. Hatta bu konuda önemli bazı engelleme önlemleri geliştirmiş fakat henüz uygulamaya almamıştı. Şimdi ise yeni aldığı bir kararla, şifre paylaşımını engellemeyi erteledi. Son olarak söz konusu engellemenin temmuz ayına kadar herhangi bir tarihte başlayacağına dair bir bilgi elde edildi. İşte detaylar!

Şifre Paylaşımı Yapılabilecek mi?

Dünyanın en yaygın kullanılan çevrimiçi dizi ve film platformlarından birisi olan Netflix, bir süredir kullanıcıların tek bir abonelikle hizmetin ortak kullanımını engellemek için uğraşıyor. Çünkü birkaç kişinin tek bir abonelikle platformun hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanıyor olması, şirket için gelir kaybı anlamına gelir ve şirket, bu durumu ortadan kaldırmak için ciddi bir şekilde çalışıyor. Bir süredir Yeni Zelanda, Portekiz, İspanya ve Kanada’da uygulanan şifre paylaşımını engelleme girişimleri, bu ülkelerdeki kullanıcıların ortak kullanımını ciddi oranda engelledi. Platform tarafından daha önce yapılan açıklamalarda 2023’ün ilk çeyreğinde bu durumun dünya genelindeki tüm Netflix aboneleri için geçerli olacağı duyurulmuştu. Fakat gelen son haberler, Netflix’in bu planını erteleyeceğini gösteriyor.

Temmuz’a Kadar Ertelenebilir

Netflix, 2023’ün ilk çeyreğine ilişkin abone sayıları ve mali durum raporunu açıkladıktan sonra, şifre paylaşımını engelleme politikasına dair de bir açıklama yaptı. Bu açıklamada şifre paylaşımını engelleme sisteminin yılın ikinci çeyreğine bırakıldığı belirtildi. Yani kullanıcılar temmuz ayına kadar şifrelerini paylaşmaya devam etseler de bu tarihten sonra artık bunu yapamayacaklar. Diğer yandan Netflix yetkilileri, şifre paylaşımını engelleme girişimlerinin abone sayılarını arttırdığının da altını çizdi. Bu arada, şifre paylaşımının engellendiği ülkelerden birisi olan Kanada’daki abonelere iki ayrı seçenek sunuluyor. İlk seçenekte hesabın sadece sahibi tarafından kullanılırken ikinci seçenekte ise ekstra ödeme olanağı sunuluyor. Bunu seçen hesap sahibi kullanıcı, hesabına ortak olan diğer tüm kullanıcılar için aylık ekstra 6 dolar ödüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz