Okuma Süresi
2 dakika

Dünya Sağlık Örgütü’nün salgınla ilgili acil durum ilan etmesinin ardından Google da Corona virüsüne ilişkin yapılan aramalar için acil durum bilgilendirme sistemini kullanıma koyduğunu duyurdu. Teknoloji devinin algoritmalarına göre, konuyla ilgili yapılan aramalarda Dünya Sağlık Örgütü ve ona benzer güvenilir kaynakların paylaştığı bilgiler özellikle yanıltıcı olabilecek diğer arama sonuçlarının yukarısında görünecek.  

Kısa bir süre önce Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Çin’den dünyaya hızla yayılmaya başlayan Corona virüsü sebebiyle “Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu” ilan etmişti. Sağlık sisteminin zayıf olduğu ülkelerde virüsün yayılmasından endişe duyduklarını belirten kurum yetkilileri tarafından açıklanan kararın yasal bir dayanağı olmasa da Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerin, kararı gerekçe göstererek sınırlarını kapatma hakları olduğu bildirilmişti.  

Google da alınan bu kararın ardından Corona virüsüne ilişkin yapılan aramalar için “SOS Uyarıları” olarak da bilinen acil durum bilgilendirme sistemini kullanıma koyduğunu duyurdu. Tarayıcıda kullanıma koyulan özelliğe göre, bundan sonra kullanıcıların konuyla ilgili yaptıkları aramalarda Dünya Sağlık Örgütü ve onun gibi güvenilir kaynaklar tarafından paylaşılan bilgiler, özellikle yanıltıcı olabilecek ve kamu sağlığını tehlikeye sokabilecek diğer arama sonuçlarının yukarısında görünecek. Teknoloji devi tarafından paylaşılan detaylara göre, bu sistem doğal ya da insan kaynaklı felaketlerin sebep olduğu krizlerde acil durum bilgilerini daha erişilebilir kılmayı amaçlıyor. 

Google search results for coronavirus includes SOS Alert info

Normal şartlarda Google ve Facebook beğenileri, algoritmalarda yaşanan felaketlerle ilgili uygulamaya konabilecek uyarı sistemlerini tetikliyor. Facebook’ta bu durum kullanıcıların yakınlarına güvenli olduklarını bildirmek için platformu kullanmaları şeklinde gerçekleşirken Google’ın acil durum bilgilendirme sistemi ise özellikle daha şüpheli bağlantıları ve yanlış bilgi akışını azaltmak için doğrulanmış kaynaklardan gelen bilgilere öncelik vererek prosedürü yerine getiriyor. 

Uygulamaya sokulan sistem, Twitter paylaşımıyla duyuruldu 

Sosyal medya devi, uygulamaya sokulan sistemi resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan bir paylaşımla duyurdu. Şirket yaptığı paylaşımda, konuyla ilgili olarak salgınla ilgili güvenilir kaynakları daha erişilebilir kılmak için Dünya Sağlık Örgütü’yle birlikte çalıştıklarına işaret ederken önceliklendirilecek içeriklerin salgınla ilgili genel bilgiler, yaşanan gelişmeler ve insanların kendilerini nasıl koruyabileceği ile ilgili tavsiyeler içereceğini de belirtti.

Bu bilgiler aramalarda en üstte çıkmayacak olsa da blog ve forum paylaşımları gibi daha az güvenilir olan bağlantıların yukarısında görünecek. Bununla birlikte algoritma, içerikleri seçerken daha yerel bilgileri de ön plana çıkaracak.  

Daha önce konuyla ilgili Çin Kızılhaç Topluluğu’na da 250 bin dolar bağışta bulunmuş olan Google, güncel olarak çalışanlarını da şirket içinde yaptığı bir kampanyayla bağışta bulunmaya teşvik ediyor. Çalışanlardan gelen maddi yardımların şu ana kadar 800 bin doları geçmiş olduğu tahmin ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Corona virüsü salgını sebebiyle acil durum ilan etti!