Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Dünya Sağlık Örgütü, Çin’den dünyaya hızla yayılmaya başlayan ve son derece tehlikeli olduğu belirtilen corona virüsü sebebiyle ”Uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan etti.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin’de başlayan ve hızla diğer ülkelere de yayılan Corona virüsü hakkında Cenevre’de basın toplantısı düzenledi.

Ghebreyesus tarafından yapılan açıklamada “Corona virüsü, Çin ile birlikte diğer ülkelere de yayıldığı için uluslararası halk sağlığı açısından acil durum ilan edildi” denildi. Acil durum ilanının Çin’e güvenilmediği anlamına gelmediğini belirten Ghebreyesus, sağlık sistemi zayıf ülkelerde virüsün yayılmasından endişe duyduklarını söyledi.

Açıklamanın devamında, Corona virüsünden dolayı uluslararası ticaret ve ulaşımın kısıtlanmaması gerektiği vurgulandı.

Hükümetlere tavsiye niteliğinde olan acil durum ilanının yasal bir dayanağı bulunmuyor. Ancak Birleşmiş Milletler’de bulunan ülkelerin, Dünya Sağlık Örgütü kararını gerekçe göstererek sınırlarını kapatma hakkı bulunuyor.

Corona virüsü Çin’in bütün bölgelerine yayıldı

170 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan virüsün şu ana kadar 17 ülkeye sıçradığı belirtilirken, perşembe günü Tibet’te de corona virüsü vakası doğrulanmasıyla birlikte ölümcül salgın tüm Çin anakıtasına sıçramış oldu.

Corona virüsünün ana kaynağı hakkında resmi açıklama

Corona virüsünden korunmak için alınması gereken önlemler