Çinli teknoloji üreticisi Xiaomi, Çin’in Wuhan şehrinden dünyaya hızla yayılmaya başlayan ve son derece tehlikeli olduğu bilinen corona virüsünün yayılmasını bir nebze de olsa yavaşlatabilmek için Çin’de bulunan fiziksel mağazalarını 28 Ocak 2020’den 3 Şubat 2020’ye kadar kapatacağını duyurdu. 

Çin’den tüm dünyaya yayılmaya başlayan ve kaynağı henüz belirlenemeyen yeni tip corona virüsü sebebiyle Çin genelinde 4.409, Tayland ve Hong Kong’da 8, Tayvan ve Avustralya’da 5, Japonya, Malezya ve Güney Kore’de 4, Fransa’da 3, Kanada, Almanya ve Nepal’de 1 tane doğrulanmış Corona virüs vakası yaşandı. 4.474 vakanın yaşandığı ve toplam 107 kişinin bu yüzden öldüğü doğrulanmış durumda. Ülkeler vatandaşlarını acil bir durum olmadığı takdirde Çin’e seyahat etmemeleri için uyarırken havaalanlarında da çeşitli güvenlik önlemleri alınıyor. 

Dünya devi şirketler ise yayılmaya devam eden ve tedavisinin henüz kesin olarak bulunmadığı corona virüsü için tedbirler almaya başladı. Sosyal medya devi Facebook, çalışanlarına Çin’e yapılacak tüm önemsiz seyahatlerin iptal edilmesi gerektiğini belirtirken, yakın zamanda Çin’den gelen çalışanlarının ise evlerinden çalışmasını önerdi. Oyun bilgisayarları ve ekipmanları üreten Razer ise Facebook’la benzer bir adım atarak, Çin’e gerçekleştirilecek seyahatlere kısıtlama getirdiğini açıkladı. 

Çin merkezli en büyük elektronik üreticilerinden biri olan Xiaomi ise söz konusu virüs salgını için harekete geçen şirketlerden biri oldu. Çin’de çok büyük bir mağaza ağı bulunan Xiaomi, 2019’un sonunda ülke genelinde 100 yeni Mi Store açmıştı. Çin hükümetiyle iş birliği gerçekleştirerek ülke içerisindeki fiziksel mağazalarının 28 Ocak’tan 3 Şubat’a kadar kapalı olacağını açıklayan Xiaomi, virüsün yayılmasına bir nebze de olsa yardımcı olabileceğini düşünerek bu uygulamayı gerçekleştirdiğini belirtti. 

Şirket, yaklaşık bir hafta kapalı olacak fiziksel mağazalarından alışveriş yapmak isteyen tüketicilere ise online mağazayı veya Mall uygulamasını kullanmalarını söyledi.

Corona Virüsü’nün yayılma haritası online olarak takip edebiliyor

Apple’dan Corona virüsüyle mücadeleye destek