Pazar, Ekim 24, 2021
Ana SayfaYapay ZekaYapay Zeka Destekli İstihbarat Kullanımı

Yapay Zeka Destekli İstihbarat Kullanımı

Yapay zeka destekli istihbarat kavramı ulusal ve uluslararası korumada dikkat çekici kavramlardan birisi oldu. Bazı ülkeler ulusal güvenliğinde yapay zeka desteğini defansif alanda kullanırken, bazı ülkeler ise gelişimlerini büyük verileri anlamlandırma kısmında ilerletiyor.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ulusal koruma ve bilgi edinim yöntemleri her geçen gün değişiklik gösteriyor. Yapay zeka kavramının hayatın içerisine entegre olması ile birlikte bazı ülkeler istihbarat elde ediniminde güncel teknolojilerden faydalandığını açıklıyor. Fiziksel araçların büyük kapsamlarda ki verilerin anlamlandırılması konusunda yetersizliği, haritalandırma çalışmalarının güncellenmesi gibi pek çok konuda ülkelere yardımcı olan AI, günden güne kullanımı artıyor.

Büyük verilerin kullanılabilir bilgilere dönüştürülmesi

Yapay zeka ve makine öğreniminin kilit noktalarından bir tanesi devasa büyüklükteki verilerin özetlenebilir ve kullanılabilir içeriklere dönüşmesi. Özellikle istihbaratta elde edilen binlerce içeriğin hızlıca anlamlandırılması yapay zeka ile mümkün kılınabiliyor. Günümüzde bu kullanımı iki ana başlıkta görmemiz mümkün. Birincisi savaş alanlarından elde edilen görüntülerin sınıflandırılması, ikincisi ise binlerce veri akışının bulunduğu haberlerin analizi ile gerçek gündemin anlamlandırılması.

İnsansız Hava Aracı
İnsansız Hava Aracı

İlk başlıkta örnek verilebilecek önemli adımlardan biri Google-Amerika Birleşik Devletleri arasında gerçekleştirildi. ABD, askeri insansız hava araçları ve drone’ları üzerine yerleştirdiği kameralardan elde ettiği görüntüleri daha hızlı bir şekilde anlamlandırmak için Google ile işbirliğine gitti. 2018 yılında paylaşılan habere göre; Google yapay zeka alanında elde ettiği deneyimleri kameralardan elde edilen görüntülerin taranması ve tanınması alanında kullanacak. İnsansız hava araçları ile çekilmiş milyon saatlik video kayıtları makine öğrenimi ile taranacak ve video içerisinde bulunan objelerin sistem tarafından tanınması sağlanacak. Belirlenen 38 objenin tanınması ile tehdit sayılan unsurlar anlık olarak belirlenirken, güvenlik bildirimi hızlı bir şekilde gerçekleşecek.

Yalan haber
Yalan haber

Ülkelerin yapay zekayı kullandığı bir başka alan ise veri akışının saniyede milyarları bulan sosyal medyadan verimli içerikleri elde etmek. Günümüzde; sahte haberlerin dolaşımı, farklı profil ve sosyal medya kullanımları ve içerik istatistikleri insan faktöründe yavaş ve verimsiz olabilir. Sağlıksız veriler ve saatlerce süren içerikler karşısında adımların farklı atılması ülkelerin korunması için tehlikeli olabilir. Amerika Birleşik Devletleri İstihbarat Topluluğu’ndan Dean Souleles ise konu ile ilgili olarak şu açıklamada bulunuyor. “İşinizin her dilden her gazeteden haber okumak, her televizyondan haber izlemek olduğunu hayal edin. Neyin önemli olduğunu bilemezsiniz ancak bütün trendlere ve olaylara ayak uydurmanız gerekiyor.”

Yapay zeka ile yüz ve ses değiştirme

Dünya genelinde gelişen makyaj, estetik, psiko ve davranış analizleri ile birlikte bazı kişilikleri yansıtmak ve bu yolla veri elde etmek mümkün. Ancak yüksek maliyet ve zaman kaybı bu yönetimin her senaryoda gerçekleşmesini sağlamıyor. Yapay zekanın desteği ile birlikte, kişinin internet ortamında kayıt altına alınan fotoğraf/video içerikleri yüksek işlem kapasitesine sahip bilgisayarlar ile taranıyor.

DeepFake Görüntü
DeepFake Görüntü Bloomberg

Elde edilen görünüm davranışsal tepkiler ve stres durumuna göre anlamlandırılarak farklı bir yüz/ses üzerine giydirilmesi mümkün hale geliyor. Yapay zeka bu kısımda insanların taklit edilmesi ile bilgi edinilmesini önemli ölçüde kolaylaştıran bazende verinin manipüle edilerek algı yönetiminde kullanılmasına olanak sağlıyor. Gerçeğe oldukça yakın dijital içerikler farklı kullanıcılarda güven hissi yaratabilirken, ses değişimi ile istenilen mesajlar iletilebiliyor.

Kaynak: defenseone.com , ediweekly.com , BBC

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayın..

İlginizi çekebilir:

Kadınlar, Mobil Oyunlar İçin Daha Çok Harcama Yapmaya Başladı 

Minecraft Dungeons: Jungle Awakens DLC İçeriğinin Çıkış Tarihi Belirlendi

Google Telefon Uygulamasında Kullanıcılar Aramaları Açmadan Nereden ve Neden Yapıldığını Görebilecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR