Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Google, Microsoft Teams ve Slack’e rakip olacak yeni özellikleri Gmail ’e eklediğini duyurdu. Dokümanlar ve E-Tablolar gibi diğer uygulamaları bir arada çalıştırmak, diğer insanlarla beraber işbirliği yapabilmek ve en önemlisi Gmail’i daha üretken bir hale getirmek için geliştirilen özellikler herkes için yayınlandı. 

Google’ın yayınladığı yeni özelliklerle beraber Gmail, aslına bakılırsa bir komuta merkezi haline geliyor. Google; Dokümanlar, E-Tablolar gibi üretkenlik uygulamalarını tek bir yerde toplayarak Slack ve Microsoft Team gibi rakiplerine benziyor. Ancak Google, yalnızca ofis çalışanlarını değil tüm kullanıcılarını hedefleyerek söz konusu yenilikleri herkes için aktif etti. 

Spaces özelliği ile Gmail sadece e-posta servisi olmaktan çıkıyor

Google, ‘Spaces’ isimli özellik sayesinde bir e-posta servisinin ötesine taşıdığı Gmail’i hem iyileştiriyor hem de platformu daha işlevsel bir hale getiriyor. Google, uygulamaya işlevsellik getiren özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda Gmail’de tasarımsal değişikliklere de gidiyor. Gmail’in yeni tasarımı sayesinde e-posta servisi rakipleriyle daha uyumlu bir hale gelirken, Gmail kullanıcıları tıpkı Slack gibi kanallar üzerinden birlikte çalışabiliyor. Kullanıcılar ayrıca sekme değiştirmeye gerek kalmadan dosya gönderme, sohbet etme ya da Dokümanlar’da metin düzenleme imkanına da kavuşuyor. 

Google’ın bugün tüm kullanıcıları için yayınladığı ve üretkenliği artırmayı hedefleyen yeni özellikleri aslına bakılırsa Google Workspace’i ücretli kullanan kişiler için geçen yılın başından bu yana kullanılabiliyordu. Ancak şirket ülkelerin pandeminin etkisinden çıkmaya çalıştığı ve insanların daha fazla uzaktan çalışmaya başladığı bir ortamda bunu duyurdu. 

Google Workspace başkanı Javier Soltero, söz konusu nedenlerden ötürü, Google’ın ve diğer teknoloji şirketlerinin insanların dijital olarak, işte ve boş zamanlarında doğum günü partisi planlamak veya bir miting düzenlemek gibi daha fazla şey yaptığı bir dünya için ürünlerini yeniden tasarladığını belirtti. 

Ücretli-ücretsiz herkes yeni özellikleri kullanabilecek

Google’ın tüketici ve iş ürünlerini bir araya getirmek, şirketin kullanıcı tabanlarını birleştirmesi anlamına da geliyor. Google yaptığı açıklamada, Gmail, Dokümanlar, Drive ve Takvim dahil olmak üzere üretkenlik hizmetlerini ücretsiz tüketiciler veya ödeme yapan ticari müşteriler olarak kullanan 3 milyardan fazla kişi için aktif ettiğini söyledi. 

Google Meet’e de yeni özellikler geldi

Şirket ayrıca Zoom’a video konferans rakibi olan Google Meet yazılımı için yeni bir özelliği de detaylandırdı. Google’ın geçen ay I/O geliştirici konferansında ön izlemesini yaptığı yeni bir Companion Mode, uzaktan ve yüzyüze çalışanları eşit koşullara sokmayı amaçlıyor. Bir toplantıya bizzat katılan kişiler, Google Meet’te el kaldırma, anketler ve sohbet gibi dijital özelliklere erişebilmeleri için telefonlarında Tamamlayıcı Modu açabilir. Tüm yüz yüze katılımcıların tek bir alanda toplanması yerine, her kişi toplantı ızgarasında kendi kutucuğuna sahip olacak.

İlginizi Çekebilir:

‘Google Fotoğraflar’ Uygulamasındaki Sınırsız Depolama Hakkı Sona Erdi! 

Google Çalışanları Google’ın Konum Verilerini Gizlemeyi İmkansız Hale Getirdiğini İtiraf Etti

Haftanın En Yeni Teknolojileri: Apple WWDC; iOS 15, iPadOS 15 ve Daha Fazlası!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz