Geçen sene Arizona’da Google ’a karşı açılan bir dava, şirketin kullanıcıların konum bilgisini nasıl takip ettiğini ve kullanıcılarla konum bilgisini paylaşmayı imkansız hale getirdiğini ortaya çıkardı. 

Google’a geçen sene Android cihazların konumunu kullanıcılardan habersiz bir şekilde dava açılmıştı. ABD’de Arizona Başsavcısı olarak görevini devam ettiren Mark Brnovich, şirketi Android kullanıcılarının rızası olmadan izlediğini öne sürmüştü. Hatta Mark, kullanıcıların konum izleme özellikleri manuel olarak devre dışı bırakıldığında dahi yasa dışı bir şekilde izlendiği gerekçesiyle Google’a dava açmıştı. 

Ortaya atılan iddialara göre Google, kullanıcılar konum izlemeyi devre dışı bıraktığında bile, hava durumu, arama motoru ve Chrome üzerinden yapılan aramalarda konum izlemeyi arka planda devam ettiriyor. Arizona Başsavcısı’nın iddialarına göre, Android sistem ayarlarından izleme kapatıldığında bile Google, konum verilerine ulaşmayı sürdürüyor.

Google çalışanlarının ifadeleri ortaya çıktı

Geçen sene açılan davanın ardından, bu kez de Google çalışanlarının ifadeleri ortaya çıktı. Google Haritalar’dan sorumlu eski başkan yardımcısı Jack Menzel’in verdiği ifadede, şirketin bir kullanıcının ev ve iş konumlarını belirleyememesinin tek yolunun kullanıcının bilinçli olarak yanlış adresler vermesi olduğunu belirtti. Google’ın konum hizmetlerinden sorumlu kıdemli ürün yöneticisi Jen Chai ise, Google’ın gizlilik ayarlarının karışık yapısının birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu ve nasıl çalıştığını tam olarak bilmediğini aktardı. 

Geçen sene açılan davada yer alan bilgilere göre, Google, Android telefonların ayarlar menüsündeki gizlilik seçeneklerine ulaşmayı kolay bir hale getirdiği ve bunun ardından kullanıcıların bu kolaylıktan faydalanarak gizlilik ayarlarına yönelik daha fazla kontrole sahip olmasına olanak tanıdı. Ancak Google’ın bu konu hakkında şikayetçi olduğu ve yeni sürümlerle birlikte gizlilik ayarlarına erişmeyi zorlaştırdığı ve kullanıcılarını manipüle ettiği söyleniyor. 

Söz konusu iddiaların yanı sıra, Google’ın LG gibi bazı akıllı telefon üreticilerini gizlilik ayarlarını gizlemeleri adına uyardığı iddia ediliyor. Şirketin kullanıcıların konum bilgilerine ulaşmak adına kullandığı başka bir yöntem olan üçüncü taraf uygulamalar olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Google’dan bu konu hakkında henüz bir açıklama gelmedi. Ortaya atılan iddiaların ciddiyeti, Google’ı halihazırda içinde olduğu durumu daha da zorlaştırabilir. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

İlginizi Çekebilir:

Google ve Apple, Konum Verisi Satışını Yasaklıyor!

Google Asistan, Artık Aile Üyelerinin Anlık Konum Bilgisini Kullanıcılara Söylüyor 

Huawei FreeBuds 4i İnceleme: ANC Özelliği Bulunan Uygun Fiyatlı Kulaklık!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz