Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının ardından Wikipedia’nın Türkiye’de 2,5 yılın ardından tekrar erişime açılması bekleniyor. Kararın BTK’ya ulaşmasının ardından sitenin erişime açılması bekleniyor. Wikipedia’nın avukatı Gönenç Gürkaynak Twitter hesabı üzerinden mahkeme sürecine ilişkin bir açıklama yayınladı

Anayasa Mahkemesi (AYM) Wikipedia’nın sahibi Wikimedia Vakfı’nın başvurusunu kısa süre önce karar bağlamış ve uzun zamandır Türkiye’de erişime kapalı olan Wikipedia’nın erişim engelinin hak ihlali olduğuna hükmetmişti. Bu karar bugün resmi gazetede yayımlandı. Sitenin kısa süre içinde erişme açılması bekleniyor.

Wikipedia’nın avukatı Gönenç Gürkaynak ise Twitter hesabından mahkeme sürecine ilişkin açıklama yayınlayarak süreci değerlendirdi. Gürkaynak avukat olduğu için beyan vermeme hassasiyetine mola verdiğini belirterek “Böyle bir konuda Anayasa Mahkemesi’ne gitmeme de AIHM’e gitmeme de gerek kalmamalıydı. O günlere daha hızlı ulaşacak yürütme ve yargı hassasiyetlerini edinmek için de, ülkemizde daha fazla ifade özgürlüğü lazımdır.” açıklamasında bulundu.

Wikipedia neden kapatıldı?

Wikipedia 2017 yılında yayınlanan bazı içerikler nedeniyle ‘’Suriye’deki iç savaşı’’ desteklediği öne sürülerek erişime kapatılmıştı. 

Gerekçenin tam metni ise: “İçeriklerin 5651 sayılı Kanun’un 8/A maddesi kapsamında terörü öven, şiddete ve suça teşvik eden, kamu düzenini ve milli güvenliği tehdit eden, yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesine bağlı olarak içeriklere erişimin engellenmesi nedeniyle internet sitesinin tümüne yönelik erişimin engellemesine dair tedbir kararının, aynı maddenin 2. fıkrası uyarınca onaylanmasına, belirtilen internet adresindeki içeriklere erişimin engellenmesi halinde hedeflenen amaç gerçekleşmiş olacağından www.wikipedia.org adlı internet sitesine tümden erişimin kaldırılmasına dair hüküm konulmuştur” denildi.

Wikipedia ne zaman açılacak? 

Açıklanan gerekçeli karar sonrası, kararın BTK’ya ulaşması ve ardından Wikipedia’nın açılması bekleniyor. AYM, Wikipedia’nın kapatılmasını hak ihlali saymış, kararın demokratik düzene uymadığını vurgulamıştı.

Anayasa mahkemesi, oy çokluğu ve 6 üyenin karşı oy yazısıyla alınan kararı Ankara 1. Sulh ceza mahkemesine de gönderdi. Mahkemenin kararı bilgi teknolojileri ve iletişim kurumuna iletmesiyle birlikte Wikipedia erişime açılacak.

Kararda Wikipedia’nın kapatılmasını haklı gösteren vahim nitelikte bir içerik olmadığı belirtildi.