Türkiye’de de oldukça yaygın olarak kullanılan Google Haritalar, gelecekte çok önemli bir özellikle karşımıza çıkabilir. 15. yaşını kutlayan servis, bu sebeple hem iOS hem de Android tarafında güncellendi. 

Hem arayüzü güncellenen hem de yeni özellikler kazanan Google Haritalar, bundan çok daha önemli bir konuyla gündeme geldi. Google’ın ana şirketi Alphabet‘in CEO’su Sundar Pichai‘ye göre Google Haritalar servisi ilerleyen yıllarda deprem, sel ve hortum gibi büyük doğal afetleri için “tahmin modelleri” oluşturabilir hale gelecek.

Yapay zekanın yardımıyla bunu gerçekleştirmeyi planlayan şirket bu yöntemle doğal afetler gerçekleşmeden tahminler oluşturup bunları herkesle paylaşılabilir hale getirilmeyi hedefleyen Google Haritalar, bu yeteneklere en fazla 5 yıl içerisinde sahip olabilir deniyor.

Şimdilik bu konuda bir çok aşamanın kat edilmesi gerekiyor ancak Pichai “yapay zeka” sitemlerini ve geleceğini oldukça önemsiyor. Ayrıca şirket CEO’su Sundar Pichai yapay zeka ile birlikte geliştirilen algoritmaların Google Haritalar’ı daha detaylı hale getirme sürecinde de kendilerine inanılmaz kolaylık sağladığını aktarıyor.

Google ayrıca hizmet için yeni bir simge oluşturdu ve simgenin nasıl geliştiğini gösteren kısa bir video hazırladı;

Google Haritalar’ın kıdemli başkan yardımcısı Jen Fitzpatrick, Google’ın 220’den fazla ülkeyi haritaladığını ve Haritalar’ın 2005’te kullanıma sunulmasından bu yana yaklaşık 200 milyon yer ve işletme hakkında bilgi verdiğini belirtiyor.

Ancak servis her zaman güvenilir olmayı henüz başaramadı. Geçtiğimiz günlerde Simon Weckertt adındaki sanatçı Berlin’de bir el arabasına 99 telefonu konum servisi açık şekilde yerleştirerek mevcut konumda oldukça yüksek trafik şıkışıklığını bildirerek sistemi kandırmayı başarmıştı.

Bir el arabası ve 99 tane ikinci el telefon: Google Haritalar’ı hack’lemek işte bu kadar kolay!

Weckert ayrıca sadece Google Haritalar’ın değil, Apple, Airbnb, Uber ve diğer harita uygulamalarının da kolayca manipüle edilebildiğini vurguluyor.

Öte yandan Google bu ilginç protestodan sonra, haritalar ve navigasyon uygulamasını geliştirmek ve daha iyi hizmet sunmak için bu girişimi göz önünde bulunduracaklarını açıkladı.

Google Maps’e turistleri mutlu edecek bir özellik geliyor