ABD’li teknoloji şirketi Google, Mesajlar uygulamasını iMessage’ın en dişli rakibi haline getirecek yeni güncellemesini tanıttı. Güncelleme, 2023’e kadar kullanıma sunulacak!

Google’ın Pixel cihazlar, Xiaomi, General Mobile ve saf Android kullanan telefonlar için sunduğu Google Mesajlar, birçok kullanıcı tarafından beğeniyle kullanılıyor. Şirket, Android telefonlar arasındaki en popüler SMS uygulaması olan Mesajlar’ı, iMessage için sıkı bir rakibe dönüştürmeyi hedefliyor.

Teknoloji devi Google, sırf bu rekabete girebilmek için, RCS (Rich Communication Services) isimli özelliği kullanarak internet üzerinden mesaj ve dosya göndermeyi mümkün hale getirmişti. Geçtiğimiz aylarda da mesajlar uygulamasına iMessage tepkilerinin görünebilmesini ekleyen ABD’li teknoloji şirketi, iMessage ile arasındaki yıkılmaz duvarı aşmayı başarmıştı. Dün ise mesajlar uygulamasına yakında gelecek özelliklerin bir listesi yayınlandı.

Artık Kullanıcılar iMessage Mesajlarına Tepki Verebilecek

Google’ın RCS teknolojisi sayesinde Google Mesajlar kullanıcıları, tıpkı iMessage’da olduğu gibi birbirlerinin mesajlarına emoji ile tepki verebiliyordu. Ancak iMessage kullanıcılarının mesajlarına tepki veremiyor, sadece onların verdikleri tepkileri görebiliyordu. Google’ın yeni güncellemesine göre; artık Android kullanıcıları da Apple kullanıcılarından gelen mesajlara emoji ile tepki verebilecek.

Google mühendislerinin açıklamalarına göre, kullanıcıları kendilerine gelen mesajlardaki toplantı tarihleri, doğum günleri ve hatırlatıcılar içeren mesajları sadece mesaja basılı tutarak takvime, notlara ve hatırlatıcı uygulamalarına kaydedebilecek.

Google’ın mesajlaşma uygulamasına eklediği özellikler bununla da bitmiyor; mühendisler, uzun zamandır WhatsApp ve Telegram’da olan “gömülü YouTube videosu” özelliğini de mesajlar uygulamasına getirdiklerini belirtti. Bu özellik sayesinde arkadaşlarınızla mesajlaşırken size gönderilen bir videoyu izlemek için mesajlar uygulamasını terk etmenize gerek yok. Videonun bağlantısına dokunduğunuz anda videoyu açılır pencerede görüntüleyip bir yandan videonuzu izlerken diğer yandan da mesajlaşmaya devam edebileceksiniz.

Güncellemenin 2023’e Kadar Kullanıma Sunulacağı Belirtiliyor

Google, tüm bu özelliklere ek olarak, ABD’li, uçak firması United ile anlaştıklarını ve United’ın uçaklarında uçan tüm Google Mesajlar kullanıcılarının hiçbir ücret ödemeden bedavaya mesajlaşabileceğini de açıkladı. Ayrıca bu güncellemeyle birlikte Google’ın Mesajlar, Telefon ve Kişiler uygulamalarının simgeleri de değişecek. Verilen bilgilere göre, güncelleme 2023’e kadar kullanıma sunulacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz