Netflix’in aboneleri için kullanıma yeni sunduğu ”Erişim ve Cihazları Yönet” isimli özelliği, bir hesabın açıldığı tüm cihazların listesini sunuyor. Böylece kullanıcılar, hesaplarının açık olduğu cihazlara erişim sağlamasalar bile o cihazlardaki oturumlarını kapatabilecekler.

Dünyanın en popüler çevrimiçi dizi ve film platformları arasında öne çıkan Netflix, uzun zamandır hesap paylaşımı sisteminin engellenmesiyle gündemde yer alıyor. Herkesin bildiği üzere şu an ki durumda birkaç kişi bir araya gelip, tek bir Netflix hesabını ortak şekilde kullanabiliyor. Netflix ise bunun olmasını istemiyor ve 2023 yılından itibaren şifre paylaşımını durduracak. Elde edilen son bilgiler doğrultusunda, Netflix bu konudaki çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

Netflix’in, resmi internet sitesinde yayınladığı bir gönderi ile ”Erişim ve Cihazları Yönet” isimli yeni bir özelliğin kullanıma sunulduğu açıklandı. Netflix’in açıklamasına göre bu yeni özellik ile bir kullanıcı sahip olduğu hesabının hangi cihazlarda açık olduğunu görebilecek ve istemediği bir cihazdan kolayca çıkış yapabilecek.

Yeni Özellik ‘Güvenlik Katmanı’ Olarak Nitelendiriliyor

Netflix, tüm kullanıcıların hizmetine sunduğu yeni özelliğini güvenlik katmanı olarak nitelendiriyor fakat durum pek bundan ibaret gibi durmuyor. Söz konusu özellik, şifre paylaşımını engelleme özelliği devreye girdiğinde Netflix hesap sahibinin, şifresini paylaştığı yakınlarının cihazlarındaki oturumu kapatabilmesini sağlayacak. Hesap sahibinin bunu yapmadığı durumda Netflix, şifre paylaşımını tespit ederek hesapların açık olduğu cihazlardan rastgele çıkış yapabilir ve hesap sahibi, kendi Netflix hesabından atılabilir. Ancak şifre paylaşımı henüz engellenmediğinden şu an için böyle bir risk bulunmadığını belirtelim.

Web, Android ve iOS Sürümüne Eklendi

Netflix’in yaptığı açıklamaya göre Erişim ve Cihazları Yönet isimli yeni özellik, platformun web, Android ve iOS sürümüne eklenmiş durumda. Eğer güvenlik ile ilgili herhangi bir şüpheniz varsa siz de bu özellikten yararlanarak hesabınıza hangi cihazlardan erişildiğini görüntüleyebilirsiniz.

Netflix’in şifre paylaşımını engellemek için ilk adım olarak attığı yeni özellik hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Netflix’in çok yakında şifre paylaşımını engelleyecek olması sizce kullanıcı kaybetmesine yol açacak mı? Gelişmeleri hep birlikte takip edeceğiz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz