Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
Dijital dünyanın en büyük handikaplarından birisi de güvenlik açıkları. Bu konuda birçok firma çeşitli güvenlik önlemleri alırken dünya devi Google da kendi tedbirlerini alıyor. Tedbir kapsamında ise Google bir duyuru yaptı. Söz konusu duyuruya göre, uzmanlıklarını denemek isteyen kişiler ödül karşılığında mobil uygulamalarındaki güvenlik açıklarını bulabilirler.
Dünyanın en yaygın kullanılan arama motorlarından birisi olan Google, Mobil güvenlik Açığı Ödül Programı (VRP)’ nın detaylarını duyurdu. Şirketin resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamaya göre söz konusu program, açıkların bulunup veri güvenliklerinin sağlanmasını amaçlıyor. İşte detaylar!

Veri Güvenliği Amaçlanıyor

Dijitalleşmenin artması ile birlikte siber saldırıların da artması, birçok firma, kuruluş ve birey için çeşitli riskler doğuruyor. Bu konuda hemen hemen tüm büyük firmalar çeşitli önlemler alarak kendilerini bu saldırılara karşı korumaya almaya çalışıyor. Aynı şekilde önlem almak isteyen isimlerden birisi de Google. Dünyanın en yaygın arama motoru olan Google, Mobil güvenlik Açığı Ödül Programı (VRP)’ nın detaylarını açıkladı. Buna göre birinci taraf Android uygulamalarında kullanıcı verilerinin daha güvende tutulmasını ve aynı zamanda açıkların bulunup ortadan kaldırılmasını hedefliyor. Bunun için de şirket, uzmanlıklarını bu şekilde denemek isteyen kişilere bir program sunarak hataları bulmalarını ve karşılığında da para ödemeyi teklif ediyor. Söz konusu ödüller ise hataların seviyesine bağlı olarak 500 ila 30 bin dolar arasında değişiklik gösteriyor.

Ödemeler Kademelere Göre

Şirketin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, sunulan Mobil Güvenlik Açığı Ödül Programı (VRP) kapsamında; Google Play Hizmetleri, AGSA, Google Chrome, Google Cloud, Chrome Remote Desktop ve Gmail’den oluşan 1. kademe uygulamalar baz alınıyor. Ayrıca geliştiriciler tarafından yapılan uygulamaların da değerlendirilmesi bekleniyor. Bu uygulamaları da Google LLC, Developed with Google, Research at Google, Red Hot Labs, Google Samples, Fitbit LLC, Nest Labs Inc., Waymo LLC ve Waze olarak sıralayabiliriz. Ve şirket bulunan hataları kademelere bölmüş durumda. Buna göre; Kademe 3 uygulamalarında 500 dolar, Kademe 2 uygulamalarında 25 bin dolar ve Kademe 1 uygulamalarında ise 30 bin dolar ödeme yapılacağı açıklandı.
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz