Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

ABD merkezli teknoloji üreticisi Google, Avustralya ’da yürürlüğe girmesi planlanan kanun sebebiyle, yayıncılara ödeme yapmak zorunda kalacak. Google’ın böylesi bir durumda, Avustralya’dan çekilme durumlarının olabileceğini açıkladı. 

Teknoloji üreticisi Google, Avustralya’da yürürlüğe girmesi beklenen yeni bir kanun teklifi sebebiyle bölgeden çekilme ihtimalinin olduğunu açıkladı. Söz konusu yasa Avustralya’da geçen aylarda Google ve Facebook gibi platformların gelir elde ettiği kuruluşlara ödeme yapma zorunluluğu getirecek. Bu bağlamda yasanın yürürlüğe girmesi durumunda, Facebook ve Google gibi şirketler, gelirlerini içerik sahipleriyle paylaşmak zorunda kalacak. 

Avustralya’nın yürürlüğe sokacağı yasa hakkında açıklamalarda bulunan Google, söz konusu yasayla beraber bölgede artık hizmet vermeme durumunun olduğunu açıkladı. Bu bağlamda yayıncılara ödeme yapmak zorunda kalacak olan ABD merkezli şirket, yasanın oldukça zorlayıcı olduğunu ve yasa yürürlüğe girerse, Avustralya’dan çekilmek durumunda olacağını belirtti.

Facebook ve Google gibi büyük platformlar aslına bakarsanız uzun süredir bünyelerinde yer alan yayıncılarla alakalı sıkıntılar yaşıyor. İçerik üreticileri, ürettiği içeriklerle platformların gelir elde ettiğini ve bu sebepten ötürü de kendilerine ödeme yapılması gerektiğini aktarıyor. Google ve Facebook ise bu duruma karşı, platformları sayesinde içeriklerin milyonlarca kişiye ulaştığını belirtiyor. 

Google, Avustralya ‘da arama motoru hizmetini sonlandırabilir

Yayıncılarla dev şirketlerin bu ödeme kavgası devam ederken, Avustralya da daha önce, söz konusu platformların yayıncılara ödeme yapma zorunluluğu getirecek bir yasa üzerinde çalışmalarını sürdürüyordu. Bu bağlamda, yasayla alakalı düzenlenen bir duruşmada, Google Avustralya Genel Müdürü Mel Silva bazı açıklamalarda bulundu. Silva: “Yasa, yürürlüğe girerse Google arama motorunun Avustralya’dan çekilmekten başka şansı kalmaz. Bu sadece bizim için değil, aynı zamanda kullanıcılar, medya kuruluşları ve arama motorunu kullanan küçük işletmeler için de kötü bir sonuç olur.” dedi.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison ise Silva’nın sözlerine: “Açık konuşmak gerekirse, Avustralya’nın kurallarına Avustralya karar verir. Kurallar, hükümetimiz ve parlamento tarafından belirlenir ve eğer bunlara uymak isterseniz başımızın üzerinde yeriniz var. Ama tehditlere karşılık vermeyi düşünüyoruz.” yanıtını verdi.

İlginizi Çekebilir:

Google, Giyilebilir Teknoloji Şirketi Fitbit’i Resmen Satın Aldı

Honor Telefonlar, Tekrar Google Desteği Kazanıyor 

Fiyatı ve performansıyla çok konuşulan telefon Xiaomi Mi 10T inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz