Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana SayfaDijitalGoogle’dan Rekabet Kurulu Açıklaması Geldi

Google’dan Rekabet Kurulu Açıklaması Geldi

Google’a karşı “genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı” kararı çıkan soruşturma kapsamında Rekabet Kurulu, ABD merkezli teknoloji şirketine 196 milyon 708 bin 54,78 liralık idari adli para cezası kesmişti. Bugün ise Google’ın kesilen para cezasını reklamverenlerden verdiği komisyondan kestiği iddia edilmişti. Google, Rekabet Kurulu kararı ile alakalı bir basın açıklaması yaptı.

Rekabet Kurulu’yla dönem dönem ceza muhabbetleriyle gündeme gelen ABD merkezli teknoloji üreticisi Google yine aynı konuyla gündeme geldi. ‘Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’, ‘Google International LLC’, ‘Google LLC’, ‘Google Ireland Limited’ ve ‘Alphabet Inc.’ şirketi hakkında başlatılan soruşturmanın tamamlandığı açıklanmıştı. Bu bağlamda Google’ın “genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı” kararı verildi. Rekabet Kurulu’nun Google’a verdiği 196 milyon 708 bin 65,78 liralık adli para cezası açıklamasının ardından, bugün şirketin söz konusu cezayı reklamverenlere verdiği komisyondan düştüğü de ifade edilmişti. Google, Rekabet Kurulu kararının ardından konuyla alakalı bir açıklamada bulundu. 

Google ’ın Rekabet Kurulu kararı ile ilgili resmi açıklaması:

Google Açıklaması:

“Kullanıcılar, Google’dan güvenebilecekleri ve yüksek nitelikli arama sonuçları sunmasını bekliyor. Biz de kullanıcılarımızın bu beklentisi doğrultusunda onlara en ilgili yanıtları sunarken arama sonuçları ile değil, reklam gösterimlerimizle gelir elde ediyoruz. Google üzerindeki her reklam açık bir şekilde işaretlenerek diğer arama sonuçlarından ayrılmaktadır. Yapıcı yaklaşımımızı sürdürerek, Google arama hizmetinin nasıl çalıştığına ilişkin yanlış anlamaları gidermek üzere Rekabet Kurumu ile çalışmaya devam edeceğiz.”

Gündeme sık sık “haksız rekabet yarattığı” gibi iddialarla gelen Google’ın Rekabet Kurulu ile aralarında yaşanacak olaylar merakla takip ediliyor. Bunun yanı sıra Google, 1 Ekim’de resmi olarak yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası kapsamında uygulanmaya başlanan sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilcilik açması zorunluluğunu da henüz tamamlamadı. Google’ın ilerleyen dönemlerde neler yapacağını birlikte göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Google’ın Verilen Para Cezasını Reklamverenlerden Aldığı Söyleniyor

Rekabet Kurulu, Google’a 196 Milyon Lira Para Cezası Verdi!

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR