amazon-blindlook-teknosafari

Amazon Türkiye, BlindLook işbirliği ile online alışverişlerde görme engelli bireyleri destekliyor. Görme engelliler için özgürlük teknolojileri geliştiren Türkiye merkezli bir sosyal girişim olan BlindLook ile iş birliği kapsamında, Amazon Türkiye web sitesi ve mobil uygulaması, sesli simülasyon özelliğine sahip olacak.

BlindLook tarafından geliştirilen ses odaklı erişilebilirlik teknolojisi Sesli Simülasyon, görme engelliler için online ürün ve hizmetleri erişilebilir hale getiriyor. Teknoloji ile birlikte tam veya kısmi görme engelli bireyler, herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan hizmetleri kullanabiliyor.

Ekran okuyucu programlarla paralel bir biçimde çalışan teknoloji, herhangi bir websitesi veya uygulamayı kullanırken alınması gereken aksiyonları sesli bir biçimde aktararak kullanıcıları yönlendiriyor. Amazon.com.tr ve Amazon mobil uygulamasına entegre edilen bu teknoloji ile görme engelli ya da düşük görme yetisine sahip Amazon müşterileri, artık ürün seçenekleri arasında özgürce gezinebilecek.

blindlook-nedir-teknosafari

Amazon Türkiye Ülke Genel Müdürü Richard Marriott iş birliğiyle ilgili, Amazon olarak her zaman müşterilerimizi memnun etmek ve onların hayatlarını kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Bu kapsamda BlindLook ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği ile Amazon.com.tr ve mobil uygulamamızı Türkiye’deki 1 milyon görme engelli birey için daha erişilebilir hale getirdiğimiz için çok heyecanlıyız. BlindLook’un eşit, erişilebilir ve kapsayıcı bir dünya inşa etme vizyonundan ilham alıyor ve Amazon.com.tr’de görme engelliler için engelsiz bir çevrimiçi alışveriş deneyimi sağlayarak bu amaca katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

BlindLook Kurucu Ortağı Sadriye Görece ise, konu hakkında “Türkiye’de 1 milyon görme engelli birey yaşıyor. Bunun, 280 bini tamamıyla görme engelli. Biz BlindLook olarak görme engelli topluluğun aileleri ve yakın çevrelerini de dahil ettiğimizde, yaklaşık 5 milyon insanın hayatına dokunacak bir çözüm sunuyoruz. Amazon’u özgürce kullanabilmek, görme engelliler için dijital bir çözümden çok daha fazlasını ifade ediyor. Sunulan erişilebilir alışveriş deneyimi, görme engellilerin bağımsız yaşama ve kendi ayakları üzerinde durma çabalarını da destekliyor. Buna ek olarak daha erişilebilir bir Amazon, görme engelliler için sadece bir tüketici olmanın ötesinde,  Amazon’da satış yaparak ekonomik özgürlüklerini de kazanabilecekleri de anlamına geliyor. Eşit ve engelsiz bir dünya hayalimizi paylaştığı ve bu hayali destekleyip, büyüttüğü için Amazon Türkiye’ye teşekkür ederiz. Her adımıyla gurur duyduğumuz harika bir iş birliği gerçekleştirdik,” dedi.

İlginizi Çekebilir:

Kavisli Oyuncu Monitöründe Amazon’un Seçimi: Monster Aryond A32

Amazon Ev Robotu Astro ‘nun Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz