Rekabet Kurulu Google'a Para Cezası

Rekabet Kurulu, Google’a şirket hakkında yürütülen bir soruşturma sonucunda 196 milyon 708 bin 54,78 lira idari para cezası verdiğini açıkladı. Söz konusu cezanın; Google’a, “genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı” gerekçesiyle verildiği ifade edildi.  

Rekabet Kurulu, Google’a yürüttüğü bir soruşturma sonucunda 196 milyon 708 bin 54,78 lira idari para cezası verdiğini açıkladı. Aktarılan detaylara göre kurul; ‘Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’, ‘Google International LLC’, ‘Google LLC’, ‘Google Ireland Limited’ ve ‘Alphabet Inc.’ hakkında bir soruşturma başlatmıştı. Söz konusu soruşturmanın, şirketin “genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı” gerekçesiyle yürütüldüğü açıklanmıştı. Rekabet Kurulu, soruşturmanın kısa bir süre önce tamamlandığını duyurdu.  

Kurul; soruşturma sonucunda aldığı 12 Kasım 2020 tarihli kararı ile Google’ın, “genel arama sonuçlarının en üstüne, reklam niteliği belirsiz olarak ve yoğun bir şekilde metin reklamlarına yer vererek kendisine reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı ‘Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği” sonucuna ulaştığını açıkladı. Bu kapsamda; Rekabet Kurulu’nun, Google’a 196 milyon 708 bin 54,78 lira idari para cezası verilmesine hükmettiği ifade edildi.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Rekabet Kurulu’ndan Google’a 98 milyon TL ceza

Rekabet Kurumu, ‘Sahibinden.com’ Hakkında Soruşturma Başlattı!

Rekabet Kurumu’ndan Google Açıklaması: Ceza Kesmeye Başladık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz