Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
İnternetin ve dijital ortamın yaygınlaşması ile birlikte yaşamımıza dair birçok şeyin kolaylaşmış durumda. Ancak maalesef bu durum birtakım tehlikeleri de içinde barındırıyor. Bu tehlikelerden birisi ise kişisel verilerin izinsiz bir şekilde ele geçirilmesi ve üçüncü taraflarca paylaşılması ya da kötüye kullanılması. Son olarak iddia edildiğine göre Türkiye’nin en büyük çevrimiçi platformlarından birisi olan Sahibinden.com hacklenmiş olabilir.
Son zamanlarda bir çok dev şirket bu sorunla uğraşırken bu şirketlere bir yenisi daha eklenmiş olabilir. Sahibinden.com’un da hacklenmiş olabileceği iddia edildi. Hatta platforma üye olan kişilerin bilgilerinin ele geçirildiği ve ele geçirilen tüm bilgi ve verilerin ücretsiz olarak paylaşılacağı da iddialar arasında. İşte detaylar!

Getir ve BiTaksi’den Sonra…

Ülkemizde faaliyet gösteren Getir ve BiTaksi gibi çevrimiçi platformların verilerinin ele geçirildiği haberleri herkesi şaşırtmıştı. Ve daha bu firmaların sahip oldukları devasa verinin sızdırılmasının ardından şimdi de Sahibinden.com’un hacklendiği iddia ediliyor. Türkiye’nin en büyük çevrimiçi platformlarından birisi olan Sahibinden.com’un 60 milyona yakın verisinin ele geçirildiği düşünülüyor. Ancak Sahibinden.com’dan bu konuda bir açıklama gelmezken, bugün bir hacker forumunda yapılan paylaşımda, elde edilen verilerden bazı örnekler paylaşıldı. Paylaşımı yapan kişi, bu verileri 100 teşekkür mesajı alması halinde paylaşacağını ileri sürdü. Ele geçirildiği iddia edilen veriler arasında ise ad, soyad, telefon numarası, e – posta adresi ve kurumsal hesaplara ait bilgiler yer alıyor.

Forumdan Yapılan Paylaşım

Hacker forumundan yapılan paylaşım ise şu şekilde:

“Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sitesinin yaklaşık 60 milyon kullanıcısına ait isim, soyisim, telefon numarası ve e-posta adresi gibi önemli verilerini paylaşıyorum. Yıllık 250 milyon dolar gelirlerinin büyük bölümünü oluşturan kurumsal üyelere ait bilgiler aşağıdaki bağlantıda yer alıyor.

Bu paylaşım altında 100 teşekkür mesajı alırsam tüm üyelerin verilerini paylaşacağım. 250 teşekkür mesajı alırsam sitenin kullanıcı verilerini sqlite formatında paylaşacağım. Şifreler SHA1 algoritmasıyla şifrelenmiş, dolayısıyla şifreleri kırmak için maden çiftliğine (birçok ekran kartının bulunduğu sistem) ihtiyacınız olabilir.

Bu verileri neden ücretsiz paylaşıyorum? Geçen yıl Antalya’da baktığım evin fiyatı bu site yüzünden dolar bazında ikiye katlandı! Artı, güvenlik açıklarını ücretsiz olarak ifşa edebileceğimi söyledim ama e-postamı okudular ve umursamadılar. Güvenlik açısından bu kadar rezil bir site görmedim.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz