A Twitter headquarters sign is shown in San Francisco, Friday, Nov. 4, 2022. Employees were bracing for widespread layoffs at Twitter on Friday, as new owner Elon Musk overhauls the social platform. (AP Photo/Jeff Chiu)
Elon Musk’la birlikte neredeyse her gün yeni bir gündeme konu olan Twitter, bu kez de kaynak kodlarının sızdırılması ile gündemde. Dünyanın en büyük ve en popüler mikroblog platformu olan Twitter’da yaşanan bu gelişme an itibariyle artık mahkemede. Twitter konu ile ilgili mahkemeye başvururken Elon Musk ise olayın birebir takipçisi. 
Henüz olayın ne zaman ve nasıl gerçekleştiği bilinmiyor olsa da, Twitter’ın kaynak kodlarının sızdırıldığı tamamen ortaya çıkmış durumda. Hatta sızdırılan kodların GitHub’da yayınlandığı da biliniyor. Tüm bunlar için mahkemeye başvuran ve yasal süreç başlatan Twitter, yalnızca kodları sızdıranların aynı zamanda indirenlerin de peşinde. İşte detaylar!

Kaynak Kodlar Kaldırıldı

Elon Musk’ın satın almasından sonra sık sık yeniliklere giden ve hatta birçok kişinin de işten çıkarılması ile gündemde olan Twitter, bu kez de başka bir konu ile gündemde. Oldukça dikkat çeken bir şekilde Twitter’ın kaynak kodlarının bir kısmının sızdırıldığı ve GitHub’da yayınlandığı ortaya çıktı. Yaşanan bu sızıntı sonrasında dev platform konuyu mahkemeye taşıyarak yasal süreç başlattı. Diğer yandan Microsoft’a ulaşarak kaynak kodların kaldırılmasını da sağladı. Reuters’ın elde ettiği mahkeme evraklarına göre sızıntıyı yapan kişinin kullanıcı adı belli. Buna göre bu kişi GitHub’da “FreeSpeechEnthusiast (Özgür Konuşma Meraklısı)” ismini kullanıyor. Fakat ne bu kullanıcının gerçek ismi, ne kodların nasıl ve ne zaman sızdırıldığı ve neden tüm bunların GitHub’da sessiz sedasız yayınlandığı henüz bilinmiyor. Bu nedenle de Twitter, bu sorulara bir yanıt bulabilmek için FreeSpeechEnthusiast adlı kullanıcının kim olduğunun tespit edilmesini istiyor.

Sızdırılan Kodları İndirenler de Aranıyor!

Peki, Twitter’a ait olan bu sızdırılan kodlarda neler vardı? Gazeteci Matthew Keys’in haberine göre, kaldırılan dosyaların içeriğine ilişkin eldeki tek bilgi şu şekilde: “Kaldırılmadan önce “FreeSpeechEnthusiast” reposunda dört klasör vardı, bunlardan biri Twitter’ın Amazon Web Services kullanıcısı ile ilgiliydi. Ayrıca boş olan bir ReadMe dosyası da vardı.” Bu arada tüm bunlar yaşanırken Microsoft da Twitter’da sessizliğini korumaya devam ediyor. Hatta hemen hemen her konuda paylaşım yapan Elon Musk bile bu konuda sessiz sedasız bir bekleyiş içerisinde. Fakat Elon Musk’ın konunun peşinde olduğu ve durumla yakından ilgilendiği biliniyor. Son olarak Twitter, kodları yalnızca sızdıranların değil indirenlerin de peşinde.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz