İstanbul Bilişim Soruşturma

Hakkında soruşturma açılan ve konkordato davası devam eden ‘İstanbul Bilişim’ şirketinin eski sahibi Kenan Bilgi, “yağma” ve “kişiyi hürriyetinden alıkoyma” suçlarından 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 50 bine yakın kişiden 150 milyon lira topladığı tespit edilen şirketin şimdiki sahibi Nurettin Yavuz’a “dolandırıcılık” suçundan açılan dava ise hala devam ediyor.  

Hakkında soruşturma açılan ve konkordato davası devam eden ‘İstanbul Bilişim’ şirketinin eski sahibi Kenan Bilgi, “yağma” ve “kişiyi hürriyetinden alıkoyma” suçlarından 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İstinaf mahkemesinde görülen dava; üzerine olmayan bir şirket kurulan Güngör Kafalı’nın, silah zoru ile iş yerine götürülmesi ve evrak imzalatılması gerekçesiyle ‘İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılmıştı. Silah zoruyla darp eden kişilerden Abdullah Üngür, Osman Üngür ve Celal Altun, “kişiyi hürriyetinden alıkoyma” suçundan 5’er yıl hapis cezası almıştı.  

Yerel mahkeme, İstanbul Bilişim’in kurucusu Özgür Güleç için hapis cezası vermiş; olaya adı karışan akrabası Kenan Bilgi ise beraat etmişti. Beraat kararına; dönemin İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hasan Yılmaz ve Güngör Kafalı’nın avukatı itiraz etmişti. İtirazı değerlendiren İstanbul Bölge Mahkemesi 7. Ceza Dairesi, bir saate yakın süren bir duruşma sonrası kararı açıkladı. Duruşmada, Özgür Güleç hakkındaki mahkûmiyet kararı kaldırılarak beraat kararı verildi. Kenan Bilgi hakkındaki beraat kararı da kaldırıldı ve Bilgi, “kişiyi hürriyetinden alıkoyma” suçundan 5 yıl; “yağma” suçundan ise “10” yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

İstanbul Bilişim için açılan konkordato davasında, şirketin 150 milyon lira para topladığı tespit edilmişti

İstanbul Bilişim Konkordato

Diğer yandan; satın alınan ürünlerin parasını alarak ürünleri müşterilere ulaştırmayan ve iade ücretlerini de göndermeyen İstanbul Bilişim için açılan konkordato davasında, şirketin 50 bine yakın kişiden 150 milyon lira para topladığı tespit edilmişti. Bu gerekçeyle, şirketin şu andaki sahibi Nurettin Yavuz hakkında, “dolandırıcılık” suçundan dava açılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da Yavuz hakkında ayrı bir soruşturma yürüttüğü ifade edilmişti.  

Kaynak: hurriyet.com.tr

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

İstanbul Bilişim İçin Açılan Konkordato Davası Dosyasına 50 Binden Fazla Mağdur Girdi

Son Dönemde Çok Konuşulan İstanbul Bilişim Konkordato İlan Etti

Türkiye’nin İlk Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü Açılıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz