Cuma, Eylül 25, 2020
Ana Sayfa Teknoloji HarmonyOS 2.0 , EMUI 11, HMS için Güncellemeler Duyuruldu

HarmonyOS 2.0 , EMUI 11, HMS için Güncellemeler Duyuruldu

Huawei Geliştirici Konferansı 2020 başladı. Etkinlikte Huawei ekosistemindeki son yenilikler tanıtıldı. HarmonyOS 2.0, EMUI 11, HMS, HUAWEI HiLink ve HUAWEI Research için gelecek büyük güncellemeler hakkında detaylar açıklandı 

Huawei’nin 3 gün sürecek Geliştirici Konferansı 2020 başladı. HDC 2020, Lakeside Talks, Tech. Hour, Tech. Sessions ve Codelabs gibi çeşitli heyecan verici etkinliklerle dünyanın dört bir yanından geliştiricileri bir araya getirecek.

HarmonyOS 2.0, EMUI 11, HMS, HUAWEI HiLink ve HUAWEI Research için güncellemelerin tanıtılmasıyla başlayan etkinlikte ayrıca 6 yeni ürün tanıtılacak. HUAWEI MateBook X, HUAWEI MateBook 14, HUAWEI WATCH GT 2 Pro, HUAWEI WATCH FIT, HUAWEI FreeBuds Pro, HUAWEI FreeLace Pro hakkında detaylar gün yüzüne çıkacak.

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu CEO’su Richard Yu, “Huawei’nin ekosistem geliştirmedeki atılımı, küresel geliştiriciler ve iş ortaklarının güçlü desteğinin bir sonucudur. Huawei, temel teknolojileri, yazılım ve donanım yeteneklerini geliştiricilere tamamen açacak ve tüm senaryolara yönelik akıllı bir ekosistemin daha fazla inovasyonunu teşvik etmek için onlarla iş birliği yapacak” dedi ve ekledi: “Yıldızlar en karanlık gecede bile parlar. Geliştiricilerimizin her biri bir yıldızdır. Birlikte muhteşem bir takım yıldızı oluşturuyorlar. Bu, yolumuzu aydınlatacak”.

HarmonyOS 2.0: Tamamen açık kaynak

Huawei, tüm senaryo deneyimi işletim sistemi HarmonyOS’u 2019’da duyurdu. O zamandan beri, sistem için güçlü bir cihaz serisi geliştirildi ve hızlı cihaz keşfi, anında bağlantı, donanım iş birliği ve birden fazla akıllı cihaz arasında kaynak paylaşımını kolaylaştırdı. Yazılım veriyolu, veri yönetimi ve güvenlik dahil olmak üzere mevcut dağıtılmış yeteneklerine kapsamlı bir yükseltme getirerek HarmonyOS 2.0’ı bugün duyurdu. Huawei ayrıca, geliştiricilerin on milyonlarca yeni cihaza ve kullanıcıya hızlı bir şekilde ulaşmasına olanak tanıyan uyarlanabilir bir UX çerçevesi de sunuyor.

En son güncellemeyle birlikte HarmonyOS, resmi olarak açık kaynak olacak ve geliştiriciler emülatörlere, SDK paketlerine ve IDE araçlarına erişebilecekler. OpenHarmony adlı açık kaynak projesi, ilk olarak 2020 yılının sonunda geliştiriciler için planlanan mobil HarmonyOS beta sürümü ile aşamalı olarak başlatılacak.

Richard Yu, açılış konuşmasında HarmonyOS için yol haritasını açıkladı. “Bugünden itibaren HarmonyOS kullanımı, akıllı TV’ler, giyilebilir cihazlar, arabalar ve daha fazlası gibi 128KB-128MB IoT cihazlarına açık. Nisan 2021’de 128MB-4GB cihazlara kullanımı açacağız ve Ekim 2021’de HarmonyOS 4GB üstü cihazlar için kullanılabilir duruma getireceğiz” dedi.

HarmonyOS’taki dağıtım teknolojisine dayanan EMUI 11, akıllı telefonların ötesinde etkileşim sağlıyor. Akıllı cihazların HarmonyOS tabanlı IoT cihazlarıyla etkileşime girmesine izin vererek, görüntülü arama için daha büyük ekranlı bir cihazın kamerasını kullanmak da dahil olmak üzere, kullanıcılara benzersiz bir tüm senaryo deneyimi sunuyor. Süreç, akıllı telefon ve HarmonyOS tabanlı akıllı telefon ev cihazları arasındaki temassız bağlantıyı güçlendirilerek ekran projeksiyonunu ve daha fazlasını sağlar. EMUI 11, gelecekte HarmonyOS’a yükseltilebilir.

HMS Core 5.0: Dünyanın en büyük üçüncü mobil uygulama ekosistemi

HMS Core 5.0 Haziran 2020’de piyasaya sürüldüğünden bu yana, 7 ana alanı kapsayan açık kaynak yetenekler, geçen yıl HDC’den 14 Kit’ten 56 Kit’e artırılırken, API sayısı 885’ten 12.981’e yükseldi. Tek bir yıl içinde HMS Core, ekosisteme farklılaştırılmış ve yenilikçi avantajlar sağlayan çeşitli yetenekler sundu. Örneğin, Grafik alanındaki CG Kiti grafikleri, görüntü kalitesini ve deneyimi iyileştirmenin yanı sıra oyun ekranı oluşturma verimliliğini de iyileştiriyor. Uygulama Hizmetleri kategorisindeki konum kiti, metre ve santimetreye kadar farklı senaryolarda konumlandırma doğruluğu gereksinimlerini karşılıyor.

Huawei, temel yazılım ve donanım yeteneklerini tamamen açık kaynak yapmaya kararlı. Uygulama geliştirmede yeniliği hızlandırmak için göz atma, arama, harita, ödeme, reklam kitleri gibi temel yazılım hizmetlerini açık kaynak yaptı. Huawei aynı zamanda birinci sınıf kamera yetenekleri, iletişim ve aktarım araçları gibi donanım yeteneklerinin yanı sıra önde gelen gizlilik ve güvenlik koruma yeteneklerini de açık kaynak yaptı. Bunlar aracılığıyla Huawei, geliştiricilerin farklı kategorilerde yeni nesil ve çok sevilecek yenilikçi uygulamalar yaratmalarını sağlamayı amaçlıyor.

Dünya çapında 1,8 milyondan fazla kayıtlı geliştiricinin desteğiyle, HMS (Huawei Mobil Servisleri) bir yıl içinde hızla üçüncü en büyük küresel mobil uygulama ekosistemi haline geldi. HUAWEI AppGallery şu anda HMS Core ile entegre 96.000’den fazla uygulamaya ve 490 milyondan fazla küresel aktif kullanıcıya sahip. Ayrıca, Ocak ve Ağustos 2020 arasında 261 milyar uygulama indirmesi ve dağıtımı gerçekleşti.

HUAWEI HiLink: Milyarlarca IoT Cihazının Bağlanmasını ve Yönetilmesini Sağlıyor

IoT cihazlarının standartlaştırılmış dili olan HiLink, farklı marka ve üreticilerin IoT cihazları arasındaki engelleri ortadan kaldırarak cihazların kolayca bağlanabileceği ve sorunsuz bir şekilde etkileşim kurabileceği birleşik bir platform sağlıyor.

Bu yıl beş temel alanda HUAWEI HiLink’e güncellemeler yapılacak: bağlantı, etkileşim, operasyon, çözüm sağlayıcı ve kimlik doğrulama. Amaç, tüm senaryo donanım ekosistemini etkinleştirmek için milyarlarca IoT cihazın daha kolay bağlanmasını, daha kolay yönetilmesini ve kontrol edilmesini, sonuç olarak sorunsuz bir şekilde etkileşime girmesini sağlamak. Şu anda, Smart Life Uygulamasının kümülatif 400 milyon indirilmesiyle, 50 milyon aktif kullanıcı her gün 1 milyardan fazla tüm senaryo cihaz etkileşim isteğine katkıda bulunuyor.

Otomobil aynı zamanda IoT endüstrisinin temel ilkelerinden biri. HiCar platformu otomobil endüstrisini güçlendirmeye devam edecek. HiCar şu anda 150’den fazla araba modeli ile iş birliği yapıyor. Bu sayıdan çok daha fazlası da planlama aşamasında. Böylece yakın gelecekte daha fazla araç sahibi yeni akıllı seyahat deneyiminin tadını çıkaracak.

Huawei, IoT donanım ekosisteminin büyümesini amaçlıyor. HiLink platformuna erişimi olan daha fazla cihaz sağlayarak, IoT geliştirmeyi daha kolay ve verimli hale getirmeye çalışıyor ve Huawei’nin IoT sektöründe endüstri liderliğini kurmada ortaklarını eşzamanlı olarak destekliyor.

HUAWEI Research: İnovatif araştırma platformu

Ön uç araştırmalara odaklanan HUAWEI Research, HUAWEI Araştırma Kiti ve HUAWEI Araştırma Bulutu olmak üzere iki temel platform özelliğini kullanıma sunuyor. Bu yetenekler, verimli yenilikçi araştırma süreçlerini kolaylaştırdığı gibi, teknolojik atılımları hızlandırıyor, uygulama inovasyonuna kuluçka döneminde destekliyor ve sonuç dönüşümünü hızla gerçekleştiriyor. Sonuç olarak, bilimsel araştırma kurumları, inovasyon kurumları, endüstri kuruluşları, tıbbi kurumlar ve diğer endüstri ortakları desteklenerek, tüm sektörlerden endüstrilerin gelişmesi sağlanıyor.

Huawei, Aktif Sağlık alanında toplanan sağlık araştırması verilerinin doğru ve çeşitli olmasını sağlayarak kalp sağlığı araştırmalarına yardımcı oluyor. Seyahat Güvenliği alanında, mobil ve giyilebilir cihazlar, çarpışma önleme sistemi ve sürücü yorgunluğu gibi yeni güvenli sürüş teknolojilerini getirmek için otomobil üreticileri ile iş birliği yapıyor. Huawei, Ev Yaşam alanında düşme algılama, endüktif olmayan solunum izleme ve uzamsal konumlandırma gibi özellikler sağlamak için çok cihazlı kablosuz algılama yeteneklerinden yararlanıyor.

Huawei, yazılım ve donanım ekosistemini ileriye taşımaya devam edecek. Temel teknolojiler ile yetenekleri daha da genişletmeyi ve küresel geliştiricileri ile ortakları birlikte yeni olanaklar yaratmaları için desteklemeyi taahhüt ediyor.

İlginizi Çekebilir:

Huawei AppGallery Gelişmeye Devam Edecek

Huawei ‘nin Orta Sınıftaki Yeni Oyuncusu: Pop-up Kameralı Y9a

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çin’de Bulunan Huawei Ar-Ge Merkezinde Büyük Yangın! 

Çin’in ‘Dongguan’ kentinde bulunan bir Huawei Ar-Ge merkezinde yangın çıktı. Yangın nedeniyle herhangi bir can kaybı meydana gelmediği ifade edildi. Yangının çıkış sebebi ise henüz...

UNICEF, Türkiye’de Kripto Para ile Bağış Kabulüne Başladı 

UNICEF, Türkiye’de ilk kez kripto para ile bağış kabulüne başladığını açıkladı. İlk aşamada ‘Bitcoin’ ve ‘Ethereum’ ile yapılabilecek olan bağışların, Paribu üzerinden organize edileceği ifade edildi.   UNICEF...

LinkedIn Sayfa Tasarımı, 5 Yılın Ardından Değişiyor 

LinkedIn sayfa tasarımı, 5 yıllık bir aranın ardından çatı şirket Microsoft tarafından değiştiriliyor. Şirketin, söz konusu hamleyi kullanıcılara daha sade ve modern bir arayüz sunabilmek amacıyla yaptığı...

General Mobile GM 20 Pro İnceleme – Alınır mı? PUBG Oynatır mı? (Video) 

Kısa bir süre önce General Mobile tarafından tanıtılan ‘GM 20 Pro’ akıllı telefon modelinin inceleme videosu, Tekno Safari YouTube kanalında yayınlandı. Tekno Safari ekibi; videoda cihazın teknik özelliklerini,...

Uzaktan Eğitim İçin Ucuz Tablet Önerisi: Casper S38 Plus Tablet İnceleme (Video) 

‘Casper S38 Plus’ tablet inceleme videosu, Tekno Safari YouTube kanalında yayınlandı. Tekno Safari ekibi; videoda ‘Casper VIA S38 Plus’ tablet modelinin kimler için uygun olduğunu, cihazın öne çıkan özelliklerini ve modelin uzaktan eğitim sürecinde...