İngiltere merkezli bir enstitü tarafından ortaya koyulan yapay zekâ, 2022 Katar Dünya Kupası’nda şampiyon olacak takımı tahmin etti. 

Dünyanın dört bir yanındaki futbol severlerin tek odağı şu an 2022 Katar Dünya Kupası. Karşılaşmaların resmen başladığı turnuvalarda, futbolla ilgilenen herkes Türk Milli Takımı katılımcı olmadığı için gönüllerindeki takımın şampiyon olmasını istiyor.

Spor yorumcuları, gazeteciler ve sektörün önde gelen isimleri şampiyon ile ilgili tahminlerde bulunsalar da şimdi size daha ilgi çekici bir şeyden bahsedeceğiz. Yapay zekâ tarafından gerçekleştirilen tahmin, gündemde kendisine geniş yer bulacak gibi görünüyor. Çünkü aynı yapay zekâ, bundan önceki Dünya Kupası şampiyonunu doğru tahmin etmişti.

AIrsenal Yapay Zekaya Göre Kazanan Brezilya Olacak

Birleşik Krallık merkezli veri bilimi ve yapay zeka merkezi olarak bilinen The Alan Turing Institute“, 2018 yılında AIrsenal isimli bir yapay zeka geliştirdi. Bu yapay zeka, temelinde Fantasy Premier League isimli oyun için geliştirilmişti ve oyundaki sonuçları tahmin etmeye odaklanmıştı. FIFA Dünya Kupası için bu yapay zekayı değiştirmeye karar veren ekip, önemli verileri kullanarak şampiyonun kim olacağını tahmin etti.

1872 yılından beri dostluk maçları dahil olmak üzere düzenlenen her uluslararası karşılaşmaya ait verileri yapay zekaya ‘okuyan’ mühendisler, Dünya Kupası karşılaşmalarındaki sonuçların daha büyük önem arz ettiği bir öğrenim programı oluşturdular. Bu süreçte futbolcuları, karşılaşmalardaki cezaları ve hava durumu gibi değişkenleri programın dışında tutan yapay zeka, takımlar üzerinden yola çıkarak şampiyonu tahmin etti.

100 Bin Kez Çalıştırıldı

Eğitilen yapay zeka, tam olarak 100 bin kez çalıştırıldı. Çalışmaların sonucunda ise Brezilya’nın şampiyon olma olasılığının çok yüksek olduğu sonucuna varıldı. AIrsenal, Brezilya’nın şampiyon olma olasılığının yüzde 25 seviyesinde olduğuna düşünüyor. Yapay zekanın diğer favorileri arasında ise Belçika, Arjantin ve Fransa bulunuyor. Yapay zekanın memleketi olan İngiltere ise beşinci sırada yer alıyor.

AIrsenal her ne kadar çok gelişmiş bir yapay zekâ olsa da bu sonucundan sadece bir tahminden ibaret olduğunu unutmamak gerekiyor. Bakalım, yapay zekanın tahminleri doğruluk payı bulacak mı?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz