Çarşamba, Aralık 2, 2020
Ana Sayfa Haber Twitter Erişim Sorunu Yaşanıyor!

Twitter Erişim Sorunu Yaşanıyor!

Gece saatlerinden bu yana birçok kullanıcı tarafından Twitter erişim sorunu dile getiriliyor. Başta Twitter olmak üzere, facebook, YouTube ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarına erişimde sorun yaşanıyor.  

27 Şubat gece 23.00 itibariyle bazı kullanıcılar sosyal medya erişiminde sorun yaşamaya başladı. Twitter erişim sorunu birçok kullanıcı tarafından dile getirildi. Sorun, Suriye’den gelen şehit haberleri sonrasında bir internet erişim kısıtlaması olarak değerlendirildi. Fakat downdedector verilerine göre sorun Avrupa ve Amerika dahil olmak üzere birçok ülkeyi kapsıyor.

Başta twitter olmak üzere, facebook ve Instagram erişim sorunu yaşanan uygulamalar olarak öne çıkıyor. Twitter erişim sorunu aralarında Türkiye’nin de yer aldığı Almanya, İngiltere, ABD’nin doğu kıyısı olmak üzere birçok farklı bölgede görülüyor. Fakat sorunun en yoğun Türkiye’de gözlemlendiği bir gerçek.

twitter erisim sorunu

Facebook erişim sorunu neredeyse tüm Avrupa bölgesini kapsıyor. Instagram erişim sorunu da Facebook’a paralel olarak aralarında Türkiyenin de olduğu Avrupa bölgesinde görülüyor.

instagram erisim sorunu

Youtube erişim sorunu Türkiye’ye özgü

youtube erisim sorunu

Bir diğer erişim sorunu yaşanan sosyal medya platformu Youtube. YouTube erişim sorunu , diğer sosyal medya uygulamalarından farklı olarak Türkiye’ye özgü. Birçok kullanıcı tarafından YouTube erişim sağlanamadığı rapor ediliyor.

Kullanıcılar paylaşım yapabildikçe sosyal medya erişim sorununa ilişkin tepkilerini dile getiriyor. Fakat downdedector verileri sorunun Türkiye’ye özgü olmadığı ve global ölçekli bir sorun olduğunu gösteriyor. Türkiye kaynaklı olarak herhangi bir erişim kısıtlaması veya engelin olup olmadığı işe henüz tespit edilebilmiş değil ve bu konuda yapılan bir resmî açıklama bulunmuyor.

Operatörlerin İnternet Hızı Düştü 

Türkiye’de hizmet veren operatörler Turkcell, Vodafone, Türk Telekom ve Turksat Kablonet’in internet hızları ise ciddi seviyede düşüş gösterdi. Soruna yönelik internet sağlayıcıları tarafından henüz yapılan bir açıklama bulunmuyor. Fakat bu sorunun sosyal medya hesaplardaki sorunun aksine Türkiye kaynaklı olabileceği düşünülüyor.

turkcell internet hizivodafone internet hiziturksat kablo internet hizi

Erişim sorunlarının ne kadar süreceği ve ne ölçüde kullanıcıları etkileyeceği henüz bilinmiyor. Hizmet sağlayıcıları tarafından yapılan bir açıklama bulunmuyor.

Bu tür sorunları analiz eden bir diğer kuruluş NetBlocks tarafından da erişim sorunu doğrulandı. Netblocks, Türkiye’deki kullanıcıların yaşadığı Twitter erişim sorunu  “Twitter Türkiye genelinde Türk Telekom kullanıcıları için yerel saatle 23:30’dan itibaren kullanılamaz hala geldi” açıklamasıyla duyurdu.

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CV Göndermenin Yerini Jobuum’da Video Mülakatı Alacak

Türk yazılımcıların geliştirdiği, işe alım süreçlerinde hem zaman hem de maaliyet tasarrufu kazandıracağı aktarılan mobil uygulama Jobuum yayınlandı. Aynı zamanda bir sosyal kariyer platformu...

Fortnite 2. Bölüm 5. Sezon’a Baby Yoda ve Dikkat Çeken Görevler Geliyor

Fortnite ’ın yeni sezon çıkış duyurusu bugün Reddit’te yapılan bir paylaşımla resmi olarak duyuruldu. Popüler oyun Fortnite 'ın 2. Bölüm 5. Sezon ‘unu bekleyen...

Apple 2020’de En Çok İndirilen Uygulama ve Oyunları Açıkladı

Apple, 2020 yılında App Store ’dan en çok indirilen oyun ve uygulama listesini yayınladı. Kaliforniya merkezli teknoloji üreticisinin açıkladığı verilere göre, 2020’de en çok...

Qualcomm, 2021 Yılında Amiral Gemilerinde Kullanılacak Snapdragon 888 5G’yi Tanıttı

Qualcomm, dün akşam düzenlediği bir etkinlikte 2021 yılında piyasaya çıkacak yeni amiral gemilerine güç verecek işlemcisi Snapdragon 888 5G ’yi tanıttı. Şirket yeni yonga...

BluTV Karantinaya Özel Hafta Sonu Ücretsiz Olacak

Ücretli abonelik sistemine sahip çevrim içi yayın akış platformu BluTV, sokağa çıkma yasaklarına özel yeni bir açıklama yaptı. BluTV, bu hafta sonu platformun ücretsiz...