Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Netflix aboneliklerini aylar önce kapatan insanların, hesapları kendilerinden habersiz açılmış durumda. Hesaplarını kapatan insanlar, aylardır abonelik ücretlerinin kesildiğini fark etti.

Netflix, hesaplarını kapatan insanların aboneliklerine kolaylıkla geri dönebilmeleri için hesaplar iptal edilmiş olsa dahi fatura bilgisini 10 ay boyunca tutmaya devam ediyor. Ancak BBC’nin bir radyo yayınında paylaşılan bir haberle aboneliklerini sonlandıran kullanıcıların hesaplarının kendilerinden habersiz açıldığı öğrenildi. Hesap hırsızları tarafından gerçekleştirilen işlemler, aboneliklerini bitirmiş olmalarına rağmen insanlardan para tahsil edilmesine neden oldu. Yani eski Netflix aboneleri şu an kendilerinin kullanmadıkları bir hesap için para ödediler.

Emily Keen de hesap hırsızları mağdurlarından biri. Keen, 2019’un Nisan ayında Netflix aboneliğini sonlandırdı ancak Eylül ayında abonelik ücretinin kesildiğini fark etti. En yüksek Netflix abonelik ücreti olan 11.99 sterlinin hesabından çekildiğini gören Keen, Netflix müşteri hizmetlerine ulaşıp durumla alakalı bilgi aldı. Hesap hırsızlarının bu işlemi gerçekleştirdiğini fark eden Keen konuyla alakalı: “Hesabıma giriş yapmaya çalıştım. Ancak e-posta adresimin ve şifremin Netflix tarafından tanınmadığını gördüm. Görünüşe göre suçlular en pahalı servise beni kaydettikten sonra giriş bilgilerimi tamamen değiştirdiler” dedi.

Netflix müşteri hizmetleriyle iletişime geçen Keen’e hesabının iptal edileceğini ve kendisine ücret iadesi yapılacağı bildirildi. Ancak Ekim ve Kasım aylarında Keen’in hesabından iki ödeme daha tahsil edildi.

Yaşanan bu durumun Emily Keen dışında başka insanların da başına gelmiş. Aboneliklerini iptal etmelerine rağmen hesaplarından para kesildiğini Twitter üzerinden duyuran insanların sayısı azımsanamayacak kadar çok. Yeniden açılan Netflix hesaplarının giriş bilgileri değiştirilerek hesap hırsızları tarafından eBay’den 3 sterline satılıyor.

Netflix, abonelerinin güvenliğinin kendileri için öncelikli olduğunu ve hesaplarında olağandışı etkinlikler fark eden abonelerini kendilerine ulaşmasını istedi.