Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Gece uyurken telefonunu şarja takan adam, telefonu patladığı için hayatını kaybetti.

22 yaşındaki adam uyku sırasında şarjdaki telefonunun patlaması nedeniyle hayatını kaybetti. Hindistan’da gerçekleşen olayda polisler, gencin patlama anında hayatını kaybettiğini düşünüyor.

Hindistan’ın Odisha şehrinde yaşanan olayda 22 yaşındaki adam, çoğu insanın yaptığı gibi telefonunu şarja takıp uyudu. Telefonun bataryasının patlaması nedeniyle genç adam olay anında hayatını kaybetti.

Akıllı telefonlarda bulunan bataryalarda güvenlik açısından sağlıklı olmadığı düşünülen ‘lityum iyon’ kullanılıyor. Kullanılan lityum iyon sebebiyle bu akıllı cihazlar büyük problemlere yol açabiliyor.

Akıllı telefonlarda kullanılan lityum iyonun en büyük problemi ise yıpranmalar. Kullanım sebebiyle oluşan bu yıpranma kısa süre sonra iplik adı verilen yapılara dönüşüyor ve bu yapı telefonun içerisinde ilerlemeye başlıyor. İlerleyen bu yapı en son telefonun koruyucu kılıfını delip bataryanın kısa devre yapmasıyla sonuçlanabiliyor. Kısa devre yapan bataryalar da patlamaya neden oluyor.

Geçtiğimiz yıllarda haberlere konu olan telefon patlamalarının da aynı sebepten ötürü gerçekleştiği varsayılıyor. Yine Hindistan’da yaşanan bu olayın aynı sebepten ortaya çıktığı edinilen bilgiler arasında. Polis yetkililerinin ilk izlenimleri de genç adamın patlamadan hemen sonra hayatını kaybettiği yönünde.