Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Bilim insanlarının Oxford Üniversitesi’nde yaptığı bir araştırmada insan soyunun tükenme ihtimali açıklandı.

İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren bilim insanları insanlığın soyunun tükenme ihtimali üzerinde çalışıyor. Gerçekleştirilen çalışmaya göre insan neslinin tükenmesi, bir insanın üzerine yıldırım düşmesinden daha olası bir durumda.

Daily Mail’de yayınlanan çalışmada bilim insanları 350 bin yıllık arkeolojik verileri inceledi. Oxford Üniversitesi’nde çalışmalarına devam eden bilim insanları inceledikleri veriler sonucunda insan neslinin tükenme ihtimalini hesapladı. Bilim insanlarının titizlikle yürüttüğü çalışmada, insan soyunun tükenme ihtimali, 14 binde 1 olarak hesaplandı.

Ortaya çıkan veriler bilim insanları dahil çoğu kitleyi şaşırttı. Bir insanın üzerine yıldırım düşme olasılığı 700 binde 1’ken, insan neslinin tükenme ihtimali 14 binde 1 olarak açıklanması şaşırtıcı bir sonuç olarak nitelendiriliyor. Ayrıca bilim insanları bir insanın köpek balığı saldırısına uğramasının bile insan neslinin sona erecek olmasından çok daha uzak bir ihtimal olarak açıkladı.

Araştırmada Etiyopya ve Fas’ta elde edilen on binlerce yıllık arkeolojik bulgular kullanıldı. Oxford Üniversitesi’ndeki bilim insanları arkeolojik bulgulardan elde ettikleri verileri kullandı ve  insan neslinin tükenme ihtimalini hesaplamış oldu.

Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanları, insanlığın sonu olabilecek felaketler arasında en önemli kıstası doğa olayları olarak gösteriyor. Nükleer savaş, iklim değişikliği ve bilinçsiz antibiyotik kullanımı gibi olayların da insan neslinin sona ermesine etki edeceği yine yapılan araştırma içerisinde yer alan bilgiler arasında.