Twitter Mention Çıkarma

ABD merkezli sosyal medya şirketi Twitter, bünyesine ‘mention’ çıkarma özelliği eklemeye hazırlanıyor. Özelliğin platforma eklenmesinin ardından kullanıcıların, bulunmak istemedikleri tweet ve konuşmalardan kendi isim etiketlerini çıkarabilecekleri ifade ediliyor.  

ABD merkezli sosyal medya devi Twitter, bünyesine uzun zamandır beklenen ‘mention’ çıkarma özelliğini eklemeye hazırlanıyor. Özelliğin platforma eklenmesinin ardından kullanıcıların, bulunmak istemedikleri veya uzak kalmak istedikleri tweet ve konuşmalardan kendi isim etiketlerini çıkarabilecekleri ifade ediliyor. Söz konusu özelliğin, aynı zamanda kişilerin başka bir kullanıcının gelecekte de kendilerinden bahsetmesinin önüne geçmesini mümkün kılacağı belirtiliyor. Kullanıcıların, özellik aracılığıyla kendi gizlilikleri konusunda daha fazla kontrol sahibi olacaklarının da altı çiziliyor.  

Twitter Mention Çıkarma

Diğer yandan; ‘mention’ çıkarma özelliği, Twitter’da henüz yaygın kullanıcı beğenisine sunulmadı. Fakat platformun gizlilik tasarımcısı Dominic Camozzi, özelliği kısa bir süre önce yaptığı bir Twitter paylaşımında duyurdu. Yapılan paylaşımda, ‘mention’ çıkarma seçeneğinin kullanıma hazır olduğu görüldü. Ancak şirketin, özelliği yaygın kullanıma sunmadan önce kullanıcı geri bildirimlerini almak istediği kaydedildi.  

Twitter ‘Unmention Yourself’ özelliği, kullanıcıların isim etiketlerini kaldırabilmesini sağlıyor

Twitter Unmention Yourself Özelliği

Aktarılan detaylara göre; Twitter tarafından kullanıma sunulacak olan ‘Unmention Yourself’ özelliği, temel olarak kullanıcıların isim etiketlerini bir tweet ya da sohbet içerisinden çıkarabilmesini mümkün kılıyor. Başka bir Twitter kullanıcısı ilgili kişinin hesap etiketini bir paylaşımda kullanırsa ve söz konusu kullanıcı, bunu rahatsız edici bulursa ya da o paylaşım içerisinde bulunmak istemezse hesap etiketi paylaşımdan kaldırılabiliyor. Özellik kullanıldığında Twitter, kullanıcının isim etiketini o paylaşımdan kaldırıyor ve paylaşımdaki “@” ifadesi düz metne dönüşüyor. Bununla birlikte; kullanıcıların tanımadıkları bir kişi veya takip etmedikleri bir Twitter kullanıcısı kendilerinden bahsederse, “Unmention Yourself” butonu ile birlikte özel bir bildirim gönderileceği dile getiriliyor. Bu noktadan sonra kullanıcılar, butona tıklayarak özelliği kullanabiliyor ve hesap etiketlerini doğrudan ilgili tweet’ten kaldırabiliyor.  

Ayrıca bu tip bir tweet’ten isim etiketinin kaldırılması durumunda; paylaşımı yapan kişinin, bahsetme ayarları değiştirilene kadar söz konusu kullanıcıyı etiketleyemeyeceği ifade ediliyor. Bununla birlikte Twitter, yakın zamanda kullanıcıların belirli bir süreliğine ‘mention’ları tamamen kapatmasına da izin vermeye başlayacak. Böylelikle kullanıcılar; 1 gün, 3 gün ya da 7 gün boyunca platformda hiç kimse tarafından etiketlenmemeyi tercih edebilecek. Belirlenen süre boyunca hiçbir kullanıcı, paylaşımlarında ilgili kişiden bahsedemeyecek. Söz konusu özelliklerin, linç ve taciz gibi siber zorbalık durumlarında oldukça işlevsel olabileceği tahmin ediliyor. Henüz erken test aşamasında olan özelliğin, yakın zamanda kullanıma sunulması bekleniyor. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Daha Fazla Özellik Sunan Ücretli Twitter Blue Kullanıma Açıldı

Twitter Yanlış Bilgi Etiketlerini Üç Aşamalı Bir Hale Getiriyor

Twitter’ın Sesli Mesaj Atma Özelliği Türkiye için Aktif Oldu!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz