Huawei, 2019 yılındaki akıllı telefon satış adedini açıkladı. Şirket geçen hafta yeni amiral gemisi serisi P40’ı küresel bir lansmanla tanıtmıştı. Huawei P40 serisini ve diğer ürünlerini kendi ülkesinde de tanıtmak için Çin’de bir etkinlik düzenledi. Şirket etkinlikte 2019 yılında 240 milyondan fazla akıllı telefon sattığını da açıkladı. 

Huawei merakla beklenen yeni amiral gemisi P40 serisini geçen hafta uluslararası bir online etkinlikte görücüye çıkarmıştı. Şirket P40 ile birlikte bugün Çin’de diğer yeni ürünlerini de tanıttığı online bir etkinlik düzenledi. Çin merkezli teknoloji üreticisi geçmişte yaptığı etkinlerde olduğu gibi bu lansmanında da satış performansı ve mali bilançosuyla alakalı verileri paylaştı. Huawei yıllık gelirinde yüzde 34’lük bir artış yaşadığını ve 467.3 milyar yuan (66 milyar dolar) gelir elde ettiğini açıkladı. 

Akıllı telefon sektöründe dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Huawei, 2019 yılında sevkiyat adedinin 240 milyonu geçtiğini açıkladı. Şirket, açıkladığı akıllı telefon satış adediyle Samsung’un ardından dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi ünvanına da sahip olduğunu açıklamış oldu. ABD ile arasında geçen yıldan beri ticari bir savaş bulunan Çinli şirketin mali bilanço durumu, uygulanan yaptırımlara rağmen arttı. 

ABD’nin yaptırımları Huawei ’nin yıllık gelirinde etkili olmadı

ABD’nin yaptırımlarından etkilenmeyen Huawei, ayrıca dizüstü bilgisayar sevkiyatının da yıllık yüzde 200, akıllı giyilebilir ürün sevkiyatının yüzde 170 ve akıllı ses ürünleri sevkiyatının ise yıllık yüzde 200 arttığı bilgisini de paylaştı. 5G ve Ar-Ge çalışmalarına en fazla yatırım yapan teknoloji üreticilerinden biri olan Huawei, bu alanda ise giderinin 131,7 milyar yuana (19 milyar dolar) ulaştığını belirtti.

Yani Çinli teknoloji üreticisi, geçen sene yıllık satışlarının yüzde 15,3’ünü Ar-Ge çalışmalarına harcamış oldu. Huawei ayrıca  Avrupa Patent Ofisi’nin (EPO) her sene açıkladığı yıllık patent başvurusu yapan şirketler listesinde ise ilk sırada yer aldı. Sadece akıllı telefon üretmeyen aynı zamanda 5G çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamlamaya çalışan şirketin geçen sene Ar-Ge’ye 16 milyar dolardan fazla yatırım yaptığı düşünülüyor. Şirketin son on yıldaki toplam yatırımının ise 75 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor.

İlgili Haberler:

Huawei’nin kredi kartı hizmeti Huawei Card duyuruldu

Huawei’nin kredi kartı hizmeti Huawei Card duyuruldu

30 bin liraya Huawei Mate Xs mi? Denizli’de üzüm bağı mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz