Salı, Ekim 19, 2021
Ana SayfaTeknosafariMicrosoft'tan Sonra Twitter da TikTok Uygulamasının ABD Operasyonlarını Satın Almak İçin Görüşmelere...

Microsoft’tan Sonra Twitter da TikTok Uygulamasının ABD Operasyonlarını Satın Almak İçin Görüşmelere Başladı

‘The Wall Street Journal’ın haberine göre, Microsoft’tan sonra Twitter da TikTok uygulamasının ABD operasyonlarını satın almak için görüşmelere başladı. Twitter’ın, söz konusu satış için Microsoft kadar büyük miktarlar ödeyemeyeceği tahmin ediliyor. ByteDance’in kiminle anlaşmaya varacağı ise henüz net olarak bilinmiyor.  

ABD Başkanı Donald Trump’ınTikTok’un kullanıcı verilerini Çin hükumetine aktardığına işaret etmesinin ardından platformun ABD ağında yasaklanacağına yönelik açıklamalar yapılmaya başlanmıştı. Microsoft ise TikTok’un ABD operasyonlarını satın almak için uygulamanın çatı şirketi “ByteDance” ile görüşmelere başladığını duyurmuştu. Bunun üzerine Trump; Microsoft ya da herhangi bir şirket, 15 Eylül’e kadar uygulamanın ABD faaliyetlerinin yönetimini satın almazsa Çin merkezli sosyal medya uygulamasının ABD ağında yasaklanacağına işaret etmişti. Daha sonra konuya ilişkin 2 adet kararname imzalayan ABD Başkanı, TikTok ve WeChat’in ABD’li şirketlerle herhangi bir iş yapmasını yasaklamıştı.  

Kısa bir süre önce konuyla ilgili resmi bir açıklama yapan TikTok ise uygulamanın ABD’deki payını satma fikrine açık olduklarını ifade etmişti. ‘The Wall Street Journal’ın haberine göre, Microsoft’tan sonra Twitter da TikTok uygulamasının ABD operasyonlarını satın alabilmek için “ByteDance” ile görüşmelere başladı. Twitter’ın, söz konusu satış için Microsoft kadar büyük miktarlar ödeyemeyeceği tahmin edildi. ByteDance’in ABD’de 100 milyondan fazla kullanıcısı bulunan uygulama için kiminle anlaşmaya varacağı ise henüz bilinmiyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın 15 Eylül tarihine işaret etmesi dolayısıyla, satışın kısa bir süre içerisinde nihayete erdirilmesi bekleniyor.  

TikTok, konuya ilişkin resmi bir açıklama yayınlamıştı

TikTok Resmi Açıklama

Diğer yandan TikTok, kararnamelerin imzalanmasının ardından kısa bir süre önce konuya ilişkin resmi bir açıklama yayınlamıştı. Uygulamanın uzun yıllar daha ABD ağında yer alacağına işaret eden platform, açıklamada TikTok’un kullanıcı verilerini Çin hükumetiyle paylaşmadığını ve istek üzerine içerik sansürlemediğini açıkça belirttik. Yönetim kılavuzumuzu ve algoritma kaynak kodumuzu da benzer hiçbir şirketin yapmadığı şekilde ‘Şeffaflık Merkezi’miz bünyesinde incelemeye sunduk. ABD operasyonlarının tamamını, bir Amerikan şirketine satmaya gönüllü olduğumuzu bile dile getirdik” ifadelerine yer vermişti. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

CIA: TikTok, ABD Kullanıcı Verilerini Çin’e Sızdırmıyor

Donald Trump, TikTok ile İlgili 2 Kararname İmzaladı! 

Donald Trump, TikTok Satışı İçin Gün Verdi! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR