huawei mate xs tanıtıldı

Huawei, Barcelona’da gerçekleştirdiği etkinlikte Huawei Mate Xs’i duyurdu. Huawei Mate X’in halefi olan yeni katlanabilir ekranlı telefon, Kirin 990 5G SoC ve geliştirilmiş ‘’Falcon Wing’’ tasarımı ile şirketin en ileri teknoloji ürünü olarak öne çıkıyor.

Mate Xs ile sınırsız olasılıklar

Mate Xs, yeni mekanik menteşe tasarımı ile etkinleştirilen 8 inç dışa katlanan ekranla gerçek bir FullView deneyimi sunuyor. İlk olarak Huawei Mate X’te yer alan Falcon Wing tasarımı, iki modda kesintisiz bir kullanıcı deneyimi sunarken ekranı güçlendirmek için uyum içinde çalışan 100’den fazla birbirine kenetlenen parça içeriyor.

Zirkonyum bazlı sıvı metalden üretilen yeni menteşe sistemi, çok daha dayanıklı ve 180 derecelik katlanmayı da kolaylaştırıyor.

Mate Xs, yenilikçi çift katmanlı polimer yapıya sahip esnek bir ekranla donatıldı. Katlanabilir ekran, optik olarak şeffaf bir yapışkan ile iki katmanlı, havacılık sınıfı poliimid yapıştırılarak oluşturulmasını sağlayan öncü bir teknik kullanılarak üretildi. Bu benzersiz malzeme, ekranın keskin görüntü, renk doygunluğu ve parlaklık üretmesini sağlarken, yüksek derecede dayanıklılık sağlıyor.

Katlanmış olan Huawei Mate Xs, 6,6 inç ana ekrana ve 6,38 inç ikincil ekrana sahip güçlü bir çift ekranlı akıllı telefon moduna geçiyor. Açıldığında, rakipsiz iş üretkenliği ve oyun performansı için rakipsiz bir görüntüleme deneyimi sunan 8 inçlik bir tablet haline geliyor.

Yeni telefon, katlanabilir form faktörü için tasarlanmış Uçan Balık Kanatlı Soğutma Sistemi içeriyor. Bu benzersiz soğutma sistemi, cihazla birlikte katlanmasına ve düzgün, etkili soğutma için tüm yüzey alanını kaplamasına izin veren mikroskobik yarıklara sahip esnek grafenden üretildi.

Özellikle Mate Xs’in ince form faktörü için tasarlanan 5G anten sistemi, Huawei’in telekomünikasyon teknolojisindeki uzmanlığını gösteriyor. Uzun bir Ar-Ge sürecinin sonucu olarak tasarımı yapılan anten, Mate Xs’te yüksek hızlı, istikrarlı bağlantı sağlıyor.

Öncü performans ve 5G bağlantısı

Kirin 990 5G ile güçlendirilen Mate Xs, Huawei’nin en gelişmiş yonga setinin tüm gücünden yararlanıyor. SoC, 2,86GHz çekirdek saatinde çalışan iki boyutlu özel Cortex-A76 çekirdeği, iki büyük özel Cortex-A76 çekirdeği ve dört küçük Cortex-A55 çekirdeği içeren sekiz çekirdekli bir CPU içeriyor.

Grafik işleme, Huawei mobil cihazlarındaki en güçlü GPU olan 16 çekirdekli Mali-G76 GPU tarafından gerçekleştirilirken, yapay zeka iş talepleri Huawei’nin Da Vinci mimarisi üzerine inşa edilen NPU tarafından destekleniyor.

Kirin 990 5G SoC, daha iyi verimlilik ve daha az ısınma ile aynı anda güçlü performans ve 5G bağlantısı sunmasını sağlayan entegre bir 5G modem içeriyor. Böylece 2G, 3G, 4G ve 5G NSA ve SA’yı destekleyen SoC, tam 5G spektrumunu ve 5G + 4G Çift SIM Kart Bekleme modunu destekleyerek dünyanın her yerindeki her şebekede çalışma garantisi veriyor.

Huawei’nin sınıfının en iyisi kamera sistemlerini seçme mirasına devam eden Mate Xs, gerçek bir amiral gemisi kamera sistemi ile donatıldı. Kenar çubuğu boyunca dikey bir diziye yerleştirilen SuperSensing Leica Quad Kamera sistemi, 40MP ana kamera (geniş açılı, f / 1.8), 16MP ultra geniş açılı kamera (f / 2.2), 8MP telefoto kamera (f / 2.4 , OIS) ve 3D Derinlik Algılama Kamerası içeriyor. Kamera sistemi, süper sabit çekimler ve 30X’e kadar hibrit zoom için OIS ve AI Görüntü Sabitleme kombinasyonunu destekliyor. Yeni kamera seti, düşük ışıklı ortamlarda inanılmaz fotoğraflar çekmek için 204800’e kadar ISO desteği sunuyor.

Mate Xs, selfie kategorisinde, kullanıcıların geleneksel olarak yalnızca cihazın arkasından çekilen görüntülerde fayda sağlayacak olan dörtlü kamera sisteminden, tam olarak faydalanmasını sağlıyor. Bununla birlikte, Mate Xs tersine çevirerek, tüketiciler ikincil ekranı selfie çekimleri için kullanabilecekler.

huawei mate xs

Multi-tasking tekrar icat edildi

Mate Xs, kenar çubuğundaki bir düğmeyle isteğe bağlı olarak açılabilen fiziksel bir kilit ile sabitlenen kat yeri sayesinde çok daha büyük bir dijital tuval haline dönüşüyor. Bu, kullanıcıların deneyimi kendi ihtiyaçlarına göre özelleştirmeleri için daha fazla alan sunuyor.

Katlanabilir telefon, iki uygulamanın yan yana görüntülenmesini ve birbiriyle etkileşim kurmasını sağlayan Çoklu Pencere özelliğini destekliyor. Metin, resim ve belgeler, içeriği bir uygulamadan diğerine sürükleyip bırakmak kadar kolay bir şekilde aktarılıyor.

Ekranın altında bulunan bir dock, kullanıcılara hızlı başlatma için uygulamalar atamalarını sağlayan bir alan yaratıyor. İki uygulama aynı anda açık olduğunda, kullanıcılar Yüzen Pencere özelliğini kullanarak üçüncü bir uygulamayı başlatabiliyor; bu uygulama, mevcut uygulamalardan çıkmadan kısa mesajlara yanıt vermek gibi küçük görevlerin üstesinden gelmek için kullanılabiliyor.

Katlanabilir ekranlı telefon, Android Açık Kaynak Projesi tabanlı bir işletim sistemi olan EMUI10.0.1 ile çalışıyor. Gelişmiş performansı yalnızca gelişmiş güvenlikle birleştiriyor. Aynı zamanda şirketin temelindeki dağıtık teknolojisiyle geliştirilen Çok Ekranlı İş birliği özelliğini de destekliyor. Bu özellik Windows ve Android cihazlar arasındaki sınırları ortadan kaldırıyor. Bu devrim niteliğindeki çoklu cihaz özelliğiyle, kullanıcılar, Mate Xs ve Huawei MateBook arasında kolayca dosya transferi yapabiliyor. Kullanıcılar aynı zamanda iki sistemi tek bir ekrandan kontrol edebiliyor.

Huawei AppGallery ile piyasaya sürülüyor

Mate Xs, şirketin resmi uygulama dağıtım platformu olan yenilenmiş Huawei AppGallery ile piyasaya sürülen ilk Huawei cihazlarından biri oluyor.

Huawei AppGallery, Huawei cihazlarının sunduğu benzersiz yeteneklere (HiAI ve benzersiz bağlantı, medya, sistem ve güvenlik yetenekleri gibi) ve kullanıcıların sevdiği uygulamaları içeren kaliteli küresel uygulamaları kapsıyor.

Huawei Mate Xs’in Nisan ayında Türkiye’deki tüketicilerle buluşması planlanıyor.

Huawei, yeni orta sınıf telefonu ”Nova 7i”yi tanıttı

Timur Akkurt ve Kübra Sarıkaya’nın incelediği Huawei FreeBuds 3 incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.