huawei matebook 14 2021 inceleme

Huawei Matebook 14 2021 inceleme yazımızda çok çeşitli alanlarda çözümler sunan Çinli teknoloji devinin en son çıkarttığı taşınabilir bilgisayar çözümünü kullanırken yaşadığımız deneyimi sizlere aktarmaya çalıştık. Cihazın donanımından yazılımına detaylı bir bakış atarak sizler için tüm merak edilenleri barındıran bir Huawei MateBook 14 2021 inceleme yazısı hazırladık.


Uzaktan eğitim görmek, uzaktan çalışmak, uzaktan sohbet etmek yavaş yavaş geride kalırken sosyal hayatlarımıza yavaş yavaş geri dönüş yaptığımız şu dönemde, pek çok insanın en büyük ihtiyacı işini ya da okulunu yanında taşıyabilmek. Huawei MateBook 14 2021 inceleme yazımızda, Huawei’nin son çözümünün bize bu konuda ne kadar fayda sağlayabildiğini, fiyat-fayda ekseninde değerlendireceğiz.

Kısa süre önce MateBook 14 2021 özellikleri ve kimin için uygun temalı Huawei MateBook 14 2021 İnceleme videomuzu Tekno Safari YouTube kanalımızda paylaştık. Bu yazımızda ise teknosafari.net okurları için ürünü bir kez daha inceliyoruz ve bilgisayarın kullanımı esnasında yaşadığımız deneyimlerimizi bu yazımız aracılığıyla sizlere aktarıyoruz. Bir bilgisayardan beklentileriniz neler? Bu beklentilerinizi Huawei’nin iddialı modeli karşılıyor mu? Tüm detaylar Huawei MateBook 14 2021 inceleme yazımızda…

Huawei MateBook 14 2021 Tasarımı

huawei matebook 14 2021 tasarım

MateBook modellerinin önceden beri devam edegelen tasarım dili bu modelde de devam ediyor. Huawei MateBook 14 2021 tasarımı köşeli yapısıyla göze çarparken köşelerdeki parlatılmış yüzeyler ve cihazın gövdesinde kullanılan alüminyum malzeme cihazın premiumluğunu dokunma ve görme hissiyatı açısından üst seviyeye çıkartıyor. Kullanılan kendisine özgü diyebileceğimiz ekran en-boy oranı ve inceltilmiş ekran çerçeveleri sahibinde 14 inçlik bir ekranı olmasına rağmen 13 inçlik cihazlarla hemen hemen aynı boyutlarda olan bilgisayarın boyutları 307,5 mm x 223,8 mm iken kalınlık tarafında ise 15,9 mm yani ortalama bir cep telefonundan biraz daha kalın.

Daha önceki serilerinde gümüş ya da altın gibi renk seçenekleri olmasına rağmen MateBook 14 2021 modelinde yalnızca uzay grisi renk seçeneği sunuluyor.

Bilgisayarın üzerindeki girişlere göz attığımızda sağ tarafında 2 adet USB 3.2 destekli geleneksel tip-A girişi olduğunu, sol tarafında ise bir adet tam yetkin USB tip-C girişi, bir adet 3.5 mm’lik kombo jak bir adet de HDMI portu bulunduğunu görüyoruz. Cihazın üzerinde yer alan tip-C girişinin tam yetkin olması ise asıl amacı güç girişi olarak kullanılmak olan bu girişin, aynı zamanda veri aktarımı ve uygun adaptör yardımıyla Display Port üzerinden görüntü aktarımı yuvası olarak da kullanılabileceği anlamını taşıyor.

Bilgisayarın ekranının dokunmatik olarak girişe uygun olması neticesinde siyah çerçeveleri mevcut. Bu çerçeveler, üzerinde kamera yer almaması sayesinde ise oldukça ince bir yapıda, tam olarak 4.9 mm kalınlığında ve ekranın 3 tarafında eşit. Ekran-gövde oranı ise oldukça iyi olan %90 seviyesinde.

Bilgisayarın tam Türkçe QWERTY bir arkadan tek renk aydınlatmalı klavyesi mevcut. Yazma hissiyatı açısından iyi olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda oldukça geniş ve rahat kullanılabilen bir touch padi mevcut. Bilgisayarın genelinde minimalist ve sade bir tasarım anlayışı benimsenmiş.

Huawei MateBook 14 2021 Ekranı

Cihazın farklı bir ekran en-boy oranıyla geldiğini belirtmiştik. Bu bilgisayarda alıştığımız 16:9’dan daha dar ve uzun olan 3:2 ekran oranı kullanılıyor. Bu sayede dikey şekilde tasarlanmış olan web sitelerinde ya da metin belgelerinde yani hemen hemen her durumda daha fazla bir görüntüleme alanı sunuluyor.

2160×1440 çözünürlüğünde ve 185 PPI keskinliğinde olan bu ekran, IPS teknolojisine sahip. IPS olması sayesinde geniş görüntüleme açıları sunan ekran, sRGB renk gamutunun %100’ünü destekliyor. Bu sayede izlediğiniz içeriklerde ya da Adobe Photoshop gibi görsel işler üzerine uğraşılan uygulamalarda gerçek renkleri görebiliyorsunuz.

Cihazın ekranında günümüz modası olan yüksek tazeleme hızlarının olmadığını, ekranın 60 hz olduğunu belirtelim. Ancak bu hedef kitlesi itibariyle bir eksi değil hatta pil ömrüne katkısı düşünülünce bir artı olarak değerlendirilebilir.

Bilgisayarın ekranı 300 nit parlaklık değerine sahip ve bu değer genel olarak görülen ortalama bir değer. Açık alanlarda kullanıma uygun ancak doğrudan ışık altında bulunulan durumlarda, ekranın dokunmatik olması nedeniyle de yüzeyinin parlak bir yapıda olmasının etkisi de bulunduğundan, görüş anlamında sıkıntılar yaşanabilir. Ancak doğru konumlama yardımıyla bu sorunu aşmak mümkün.

Windows 10’un dokunmatik girişe uygun yapıda olması sebebiyle bilgisayarla dokunmatik olarak etkileşim kurabilmek güzel bir avantaja dönüşebiliyor. Alternatiflerin kullanıcıya sunulmuş olması güzel. Huawei MateBook 14 2021 ekranı itibariyle oldukça başarılı bir bilgisayar.

Huawei MateBook 14 2021 Kullanıcı Deneyimi

Cihazın Windows’un kullanımda olan son sürümü Windows 10 ile geldiğini belirtmiştik. Bu yazılımın sade bir şekilde cihaza yüklenmediğini, üzerinde Huawei tarafından eklenmiş oldukça güzel özelleştirmelerin mevcut olduğunu da belirtmeliyiz. Çünkü bu özelleştirmeler Huawei cihazlarınız arasında dosya paylaşımını ve bağlantıları kolaylaştıran dokunuşlar içeriyor. Huawei Share gibi özellikler gündelik hayattaki bazı sorunlarımıza pratik çözümler sunuyor.

Bilgisayar gücünü son nesil Intel çözümlerinden alıyor, bizim elimizdeki ürün ise Intel 11. Nesil  i7 1165G7 model numaralı yonga setiyle geliyor. Harici bir GPU’su bulunmayan bilgisayarın grafik işlerini ise yine Intel’in grafik çözümü olan Iris Xe GPU’su sırtlıyor. 16 GB DDR4 RAM ve 512 GB PCI-e arabirimi ile bağlanan bir SSD ile de donatılmış bilgisayar gündelik kullanımda gayet iyi şekilde temponuza yetişebiliyor. İnternette gezinirken, içerik tüketirken ya da online toplantılar esnasında bilgisayar kullanıcıyı üzmüyor.

Her ne kadar oyun amacı güdülmemiş olmasa da ufak molalar vermek istediğimizde nasıl bir performans alabileceğimize baktık. Sonuç beklediğimiz gibi çok yüksek grafik işleme gücü isteyen AAA oyunlarda en düşük ayarlarda ve ekranın yarı çözünürlüğünde 30-45 arası FPS değerleri görülürken, CS GO, Valorant gibi daha hafif oyunlarda ayarları düşük-orta seviyesinde tutarak oldukça oynanabilir 100 FPS değerleri yakalanabiliyor. Ki bu noktada tekrar belirtmek lazım amacı oyun oynatmak olmasa da istediğiniz zaman biraz stres atabilecek şekilde oyun oynamaya imkan veriyor olması çok güzel.

Bilgisayarın taşınabilir bir iş istasyonu olma amacı güttüğünü söylemiştik. Huawei MateBook 14 2021 kullanıcı deneyimi anlamında tam olarak istediğini vermeyi başaran bir cihaz. Bunu sağlayabilmesindeki en önemli etken ise pil ömrü. Huawei’nin verdiği verilere göre hafızasında bulunan 1080p çözünürlüğündeki bir videoyu 10 saat boyunca oynatma gücü veren 56 Wh gücündeki bu batarya kutu içerisinden çıkan 65 watt gücündeki şarj aleti ile, tip-C girişi üzerinden 30 dakika şarj edildiğinde yaklaşık olarak %46 doluluk seviyelerine geliyor.

Bilgisayarın 4 adet mikrofon maharetiyle ve yapay zeka yardımıyla çok kaliteli ve arka plan gürültüsünden arındırılmış bir ses yakalama kabiliyeti olduğunu, klavyesine gizlenmiş 720p çözünürlüğündeki kamerası yardımıyla da online toplantılarda gayet kullanışlı olduğunu da belirtelim.

Huawei MateBook 14 2021 Alınır mı?

huawei matebook 14 2021 alınır mı

MateBook 14 2021, hem gündelik yaşantınızda hem iş hayatınızda hem de eğitim süreçlerinizde kullanabileceğiniz oldukça güçlü bir ürün. Farklı ihtiyaçları karşılama kapasitesine sahip bir mobil iş istasyonu demek yanlış olmaz. Peki Huawei MateBook 14 2021 Alınır mı? Intel i5’li versiyonu 11.999 TL Intel i7’li versiyonu ise 12.999 TL’den satışa sunuluyor. Aynı fiyat bandında oyun performansı anlamında çok daha iddialı rakipleri olabilir ancak oyuna özgülenmiş cihazlarda 10 saat gibi kullanım süreleri görmeniz neredeyse imkansız. Bu sebeple isteğimizi ve beklentilerimizi mutlaka doğru şekilde değerlendirmeliyiz. Eğer uzun kullanım süreleri verebilen, hatta kullanımınıza göre belki de yanınıza şarj aleti almadan dışarı gidebileceğiniz, güçlü ama bir o kadar da göze hitap eden bir bilgisayar istiyorsanız, İstediğiniz bilgisayar Huawei  MateBook 14 2021.

Huawei Matebook 14 2021 inceleme videosunu YouTube’da izlemek için tıklayın.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:

Ultra Hafif Tasarımıyla Dikkat Çeken HUAWEI MateBook 13 R7 Ön Satışa Çıktı

Huawei MateBook D15, Yenilenen Donanımı ile Türkiye’de Satışa Çıktı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz