Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, bünyesine yerel işletmeler için yeni bir test ediyor. WhatsApp’ın yeni özelliği kullanıcıların yerel mağaza ve hizmetleri uygulamada bulması kolaylaşacak. WhatsApp işletme hesapları için geliştirilen yeni özellik Brezilya’da denenmeye başlandı. 

WhatsApp mahallenizdeki bakkal ve restoran gibi işletmelerle doğrudan sohbet etmenize olanak tanıyan yeni bir özellik geliştiriyor. Brezilya’nın São Paulo kentinde test edilmeye başlanan yeni özellik işletmeleri kategorilere ayrılmış bir şekilde kullanıcılara gösterecek ve ayrıca kullanıcılar yerel işletmelerle doğrudan iletişim kurabilecek. 

175 milyondan fazla WhatsApp işletme hesabı bulunuyor

Facebook’un sahip olduğu mesajlaşma servisi, kişiden kişiye mesajlaşma servisi olarak en ünlüsü olmasına rağmen, e-ticaret, son yıllarda tekliflerinin giderek daha önemli bir parçası haline geldi. Geçen Ekim itibariyle WhatsApp, dünya çapında 175 milyondan fazla kişinin hizmeti her gün bir WhatsApp işletme hesabına mesaj göndermek için kullandığını bildirdi.

WhatsApp, 2018’den beri küçük işletmeler için bağımsız bir uygulama sunuyor ve o zamandan beri ürün katalogları ile alışveriş sepetleri dahil olmak üzere pek çok özelliği bünyesine ekledi. 

Yeni özellik kullanıcı konumunu takip etmiyor

Artan e-ticaret baskısı, bu yılın başlarında gizlilik politikasını güncellediğinde WhatsApp için sorunlar yaratmaya başladı. Bunun en büyük etkisi ise WhatsApp’ın kullanıcı verilerini Facebook ile de resmi olarak paylaşılacağını belirten güncelleme ile görülmüştü. Tüm dünyada ciddi eleştirilere maruz kalan WhatsApp büyük oranda kullanıcı kaybetti ve güven problemi artışı yaşandı. WhatsApp’ın yeni özelliği de  akıllara bu soruyu yeniden getirdi. Ancak yeni özellik ile alakalı açıklamalarda bulunan özelliğin geliştiricisi Will Cathcart, hizmette kullanıcıların konumunun veya hangi işletmelere baktığının kaydının tutulmadığını belirtti. 

“WhatsApp’a uzun vadede reklam eklenecek”

WhatsApp, küçük işletmelere yönelik uygulamasının yanı sıra, daha büyük işletmeleri müşterilerle buluşturmak için bir WhatsApp Business API’si de sunuyor. Şu anda Facebook ve Instagram gibi reklamlar göstermediğinden WhatsApp’tan doğrudan para kazanmanın birkaç yolundan biri olmasıyla dikkat çekiyor. WhatsApp’ın geçen yıl uygulama içi reklam gösterme planlarından vazgeçtiği bildirilse de , Facebook’un ticari mesajlaşmadan sorumlu başkan yardımcısı Matt Idema Reuters’e “uzun vadede” reklamların WhatsApp’ın iş modelinin “bir şekilde veya bir şekilde” bir parçası olmasını beklediğini söylemişti. Ancak durum ilerleyen dönemlerde nasıl değişir şimdilik bilemiyoruz, gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

İlginizi Çekebilir:

WhatsApp Sesli Mesajları Yazıya Dökecek Özellik Test Ediyor

WhatsApp ’ta Son Görülme ‘Belirli Kişiler’ için Devre Dışı Bırakılabilecek

ZOOM’a Yeni Rakip: WhatsApp Masaüstüne Görüntülü Görüşme Geldi:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz