Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaTeknosafariHuawei MateBook X Pro 2021 Dizüstü Bilgisayar Detaylı İnceleme

Huawei MateBook X Pro 2021 Dizüstü Bilgisayar Detaylı İnceleme

Yeni inceleme yazımızda konuğumuz, Huawei tarafından 2021 yılında piyasaya sürülen yeni nesil MateBook X Pro dizüstü bilgisayar modeli oldu. Hazırladığımız detaylı incelemede; 1.33 kilogramlık bir ağırlıkla yüksek performans vadeden cihazın tasarımı, ekran özellikleri, donanımı ve batarya performansını anlattık.  

Dünya geneline yayılan COVID-19 salgını, birçok ülkede sıkı karantina ve sosyal izolasyon çalışmaları yapılmasına neden oldu. Bu sebeple birçok kişi, profesyonel faaliyetlerini ve sosyal ilişkilerini kişisel elektronik cihazları aracılığıyla yürüttü. Bununla birlikte, uzaktan ve hibrit çalışma modelleri de önemli oranda yaygınlaştı. Hal böyle olunca, yüksek taşınabilirlik ve mobilite vadeden cihazlara yönelik talep de önemli oranda artış gösterdi. Biz de bu kapsamda; yeni inceleme yazımızda, 1.33 kilogramda yüksek performans vadeden ve Huawei tarafından 2021 yılında piyasaya sürülen yeni nesil MateBook X Pro dizüstü bilgisayar modelini konuk aldık. Hazırladığımız detaylı incelemede; 18 bin 999 liralık bir fiyat etiketiyle piyasaya sürülen cihazın tasarımı, donanımı, ekran özellikleri ve batarya performansını ayrıntılı bir şekilde anlattık. Yazımızda ayrıca, ürünün kimler için uygun olduğuna ilişkin detaylara da yer verdik.  

Yeni nesil MateBook X Pro’nun ofisimize ulaşan 11. nesil Intel Core i7 işlemcili, 16 GB RAM kapasitesine sahip ve 1 TB SSD dahili depolama alanı bulunduran versiyonu, 18 bin 999 liradan satışa sunuluyor. Kutusundan bağlantı portu, Type-C şarj kablosu ve şarj adaptörü ile çıkan ürünün, 11. nesil Intel Core i5 işlemcili bir versiyonu da bulunuyor. Bu versiyon, 15 bin 999 liralık bir fiyat etiketi ile geliyor. Yine 11. nesil Intel Core i7 işlemcili, 16 GB RAM kapasitesine sahip ve 512 GB dahili depolama alanı bulunduran versiyon ise 17 bin 999 liralık bir fiyat etiketiyle raflardaki yerini alıyor.  

Huawei MateBook X Pro 2021 Tasarımı 

Huawei MateBook X Pro 2021 Tasarımı

Cihaz, ‘Uzay Grisi’ ve ‘Zümrüt Yeşili’ renk seçenekleri ile piyasaya sürülüyor. Ofisimize ulaşan ‘Uzay Grisi’ renk seçeneği, minimum düzeyde parmak izi belli ediyor ve profesyonel ortamlarda oldukça şık görünüyor. Huawei MateBook X Pro 2021 dizüstü bilgisayar modelinin tasarımı, alüminyum alaşımlı metal gövde ile destekleniyor. Gövdede kullanılan malzeme, MateBook serisindeki tasarım dilini oluşturan önemli bir unsur olarak öne çıkıyor. Ürünün en kalın noktası 14.6 milimetre, en ince noktası ise 4.9 milimetre olma niteliği taşıyor. Yaklaşık 1.33 kilogramlık bir ağırlığa sahip olan cihaz, yüksek taşınabilirlik vadediyor. Kasanın ince ve hafif tasarımı, ürünün kol çantasında bile rahatlıkla taşınabilmesini mümkün kılıyor. 

Bilgisayar açıldığında kullanıcılar, tam boyutlu ve arka aydınlatmalı bir klavye ile karşılaşıyor. Klavyedeki tuşların tepki süresi ve hassasiyeti optimum düzeyde olduğu için klavye üzerinde el, oldukça rahat bir biçimde hareket ediyor ve konforlu bir biçimde veri girişi yapılabiliyor. Klavyenin arka aydınlatması da karanlık ortamda yapılan çalışmalarda kullanıcıları destekliyor. Klavyenin hemen altında ise Huawei’ninFree Touch’ teknolojisini kullanan tüm yüzey dokunmatik bir ‘trackpad’ alanı bulunuyor. ‘Trackpad’ altına stratejik olarak yerleştirilen 8 sensör, alan üzerinde çok daha geniş bir bölgede çoklu ‘mouse’ işlemleri yapılabilmesini mümkün kılıyor. Klavye üzerinde de güç butonuna entegre bir parmak izi sensörü yer alıyor. MateBook serisinin imza hareketlerinden biri olan sensör, oldukça hızlı bir biçimde çalışıyor ve kilit ekranının hızlı bir şekilde açılmasını sağlıyor. 

Bununla birlikte; cihazda ‘webcam’, klavyedeki fonksiyon tuşlarının arasına yerleştirilen bir tuşun altına gömülüyor. MateBook serisindeki hemen hemen tüm modellerde gördüğümüz bu durum, özellikle görüntülü görüşmelerde kamerada ciddi bir açı sorunu yaşanmasına neden oluyor. Fakat söz konusu hamle, gizlilik hassasiyeti olan kişilere de önemli bir konfor getiriyor. Cihazın ‘webcam’i, kullanıcılara 720 piksel çözünürlük sunuyor. ‘Trackpad’ alanının hemen önünde ise 2 adet mikrofon bulunuyor. Mikrofonlar, bilgisayarın bulunduğu ortamdaki her noktadan 5 metre mesafeye kadar sesi temiz bir biçimde karşı tarafa aktarma iddiasını taşıyor.  

Huawei MateBook X Pro 2021 ayrıca, dörtlü bir hoparlör kurulumuyla geliyor. Cihazda hoparlörlerin ikisi, klavyenin sağına ve soluna yerleştiriliyor. Diğer ikisi ise klavye altına gömülüyor. Bu sayede, çok daha çevreleyici bir ses deneyimi mümkün hale geliyor. Bu noktada cihazın ses performansının, gerçekten oldukça iyi olduğunu belirtmek gerekiyor. Gövdenin sağ tarafında, bir adet USB Type-A girişi bulunuyor. Sol tarafında ise 3.5 milimetrelik bir jack girişi ve iki adet Type-C girişi yer aldığı görülüyor. İki adet Type-C girişi, cihazı şarja takarken başka bir Type-C bağlantısı kurmayı mümkün kıldığı için önemli bir avantaj sağlıyor. Kutudan çıkan bağlantı portuyla da bağlantı noktaları artırılabiliyor. Port üzerinde; bir Type-C, bir Type-A, bir VGA ve bir HDMI girişi yer alıyor. Dolayısıyla cihaz, bağlantı noktaları açısından oldukça zengin bir deneyim sunuyor. Portta ‘ADSL’ girişi bulunmaması ise kablolu internet bağlantısı sağlamak isteyen kullanıcılar için dezavantaj yaratıyor.  

Huawei MateBook X Pro 2021 Ekran Özellikleri 

Huawei MateBook X Pro 2021 Ekran

Huawei MateBook X Pro 2021, 13.9 inç büyüklüğünde bir LTPS ekran ile geliyor. LTPS ekran tipi, temel olarak bir LCD ekran çeşidi olma niteliği taşıyor. Bu ekran tipi, polisilikon malzemeden üretiliyor ve bu sayede, ekran arkasındaki kristal aydınlatmalar çok daha hızlı bir şekilde hareket ediyor. Bu da görüntülemede yüksek hız ve yüksek çözünürlüğü mümkün kılıyor. Bu noktada, ekranın biraz parmak izi belli etme sorunu olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Ekranın 4.4 milimetre kalınlığındaki ultra ince çerçeveleri ve yüzde 91’lik ekran-gövde oranı, izleme deneyimini oldukça iyi bir hale getiriyor. 3:2’lik en-boy oranı ise her sayfada daha fazla içerik görülebilmesini ve daha verimli bir gezinme deneyimini mümkün kılıyor. 

3K Ultra FullView ekran, 3000×2000 piksel çözünürlük ve 260 PPI piksel yoğunluğu sunuyor. Piksel yoğunluğu, başlangıçta kulağa bir miktar düşük gelse de ekran kalitesi ile optimize edildiği için herhangi bir dezavantaj yaratmıyor. Panel ayrıca, sRGB renk gamının yüzde 100’ünü destekliyor. ‘sRGB’ renk gamı, ekranın gösterebileceği renklerin temsili bir alanı olma niteliği taşıyor. Cihaz paneli, gamın yüzde 100’ünü desteklediği için çok daha canlı ve kontrastı yüksek bir izleme deneyimi mümkün hale geliyor ve kullanıcılar, çok daha fazla sayıda rengi görebiliyor. Panel parlaklığı da 450 nite kadar artırılabiliyor. Ekranın maksimum parlaklığı, günlük kullanımda oldukça yeterli geliyor.  

Huawei MateBook X Pro 2021, genel olarak izleme deneyimi noktasında oldukça iyi iş çıkarıyor. İçerikler, oldukça yüksek kalitede izlenebiliyor. İnce çerçeveli ekran tasarımı ve dörtlü hoparlör de bu deneyime önemli bir katkı sağlıyor. Ekran ayrıca, 10 parmak dokunmatik ekran olma niteliği taşıyor. Ekran teknolojisindeki en önemli farkı da önemli oranda bu detay yaratıyor. Panel, tablet ekranı gibi dokunmatik olarak kullanılabiliyor ve 3 parmak aşağı kaydırma işleviyle ekran görüntüsü alma gibi çeşitli komut ve işlevleri destekliyor. Huawei, söz konusu işlevin dünyada bir ilk olduğuna işaret ediyor. TÜV Rheinland sertifikası da bulunan ekranın göz konforu modu ise mavi ışığın minimum düzeyde göze ulaşmasını sağlıyor. Bu sayede; uzun saatler ekran ile karşı karşıya durmak zorunda olan kullanıcıların göz konforu, önemli oranda artırılıyor.  

Huawei MateBook X Pro 2021 Donanım Özellikleri 

Huawei MateBook X Pro 2021 Donanım

Ofisimize gelen Huawei MateBook X Pro 2021, donanım noktasında da gücünü 11. nesil Intel Core i7-1165G7 işlemci modelinden alıyor. 2.80 GHz’lik işlemci frekansı bulunan yonga seti, 10 nanometre transistör mesafesiyle üretiliyor. İşlemcide ayrıca; 4 fiziksel, 8 sanal çekirdek bulunuyor. Bununla birlikte cihazda, ‘Intel Iris Xe’ grafik işlemci birimi kullanılıyor. Günlük kullanım ve profesyonel ihtiyaçlar için üretilen cihaz, çoklu sekme kullanımı gibi performans gerektiren günlük işlemlerde hiçbir performans sıkıntısı çıkarmıyor. Isınma problemi de olmayan model, tüm günlük ihtiyaçları rahatlıkla yerine getiriyor. Fakat cihazın, kurgu ve oyun gibi daha yüksek performans gerektiren işlemlerde bir miktar zorlanabileceğini hatırlatmak gerekiyor. 

Diğer yandan cihaz, kutusundan ‘Windows 10 Pro’ işletim sistemi kurulu bir biçimde çıkıyor. Bu sayede kullanıcıların, işletim sistemi için ek bir harcama yapmasına gerek kalmıyor. 16 GB’lık bir RAM kapasitesi bulunan model, 1 TB SSD dahili depolama alanı ile geliyor. 16 GB’lık RAM kapasitesi; sekme ve menüler arası geçişlerde, ekran kaydırmalarında veya çoklu uygulama kullanımında oldukça akıcı bir performans sağlıyor. 1 TB’lık dahili depolama alanı da harici depolama alanı seçeneklerini düşünmek istemeyen ve tüm verilerini tek bir cihazda tutmak isteyen kullanıcılar için önemli bir avantaj yaratıyor.  

Cihazın çift antenli Wi-Fi 6 bağlantı desteği, bir önceki nesil Wi-Fi 5’e göre yaklaşık 3 kat daha hızlı bir internet bağlantısı deneyimi yaşatmayı vadediyor. Bununla birlikte model, Bluetooth 5.1 bağlantı teknolojisini de destekliyor. Bu noktada ürünün, Bluetooth bağlantılarında oldukça kararlı bağlantılar sağladığını ve herhangi bir kopukluğa sebep olmadığını belirtmek gerekiyor. Cihazın ‘Çok Ekranlı İş Birliği’ özelliği, Huawei Share üzerinden telefondaki birden fazla uygulamanın aynı anda bilgisayarda görüntülenebilmesini mümkün kılıyor. Kullanıcılar, bu özellik ile aynı anda en fazla 3 uygulama ekranını bilgisayarlarında görüntüleyebiliyor.  

Bu özelliğe ilişkin çeşitli kullanım senaryoları bulunuyor. Kullanıcılar örneğin; aynı anda hem içerik izleyip hem araştırma yapıp hem de not alabiliyor. Ya da 3 farklı e-ticaret uygulamasındaki fiyatlar, aynı anda karşılaştırılabiliyor. Bununla birlikte, farklı uygulamalardaki dosyalar sürüklenerek taşınabiliyor. Benzer şekilde, Huawei Share desteği sayesinde telefon ekranı doğrudan bilgisayar ekranına yansıtılabiliyor ve telefondaki dosyalar ‘sürükle-bırak’ işleviyle bilgisayara taşınabiliyor. Huawei Share desteğinin de ‘trackpad’in yanından artık doğrudan ‘trackpad’ alanına taşındığını hatırlatmak gerekiyor. Huawei, bu sayede ‘Huawei Share’ dokunmatik alanının 3 katına çıktığına işaret ediyor. Oldukça işlevsel olan bu iki özellik, Huawei ekosistemine katılmış kullanıcılar için oldukça önemli bir avantaj yaratıyor.  

Huawei MateBook X Pro 2021 Batarya Performansı İnceleme

Huawei MateBook X Pro 2021 Batarya

Huawei MateBook X Pro 2021, kutusundan 56 Wh kapasitesinde bir batarya ile çıkıyor. Marka; cihazın basit işlemlerde 11 saat, 1080 piksel çözünürlüğünde video izlemede ise 10 saate varan bir pil ömrü sunduğuna işaret ediyor. Bizim kullanımımızda ise ürün, 7-8 saate varan bir pil ömrü sunuyor. Bu sayede cihaz, 1 iş gününü rahatlıkla çıkarıyor. Kutudan çıkan 65W gücündeki batarya ise portatif yapısı sayesinde mobiliteye çok önemli bir katkı sağlıyor. Ayrıca adaptöre entegre edilen aşırı ısınmaya karşı otomatik koruma özelliği sayesinde; artık telefon, tablet ve akıllı saat gibi diğer Huawei cihazlar da bu adaptörle pile zarar gelme olasılığı olmadan şarj edilebiliyor. Bilgisayar bataryası, 1 saatte yüzde 78 seviyesine geliyor. Cihaz, tam tamına 100 dakikada ise tamamen şarj oluyor.  

Huawei MateBook X Pro 2021 kimler için uygun?  

Huawei MateBook X Pro 2021

Sonuç olarak Huawei MateBook X Pro 2021; yüksek mobiliteye önem veren, günlük kullanım ve profesyonel ihtiyaçlarda yüksek performans arayan, uzun pil ömründen hoşlanan, izleme deneyimine önem veren, zarif tasarım dili seven ve sık yazı yazan kullanıcılar için uygun bir seçenek olma niteliği taşıyor. Benzer şekilde, Huawei ekosistemine yakın olan veya halihazırda ekosistem içerisinde olan kullanıcılar için de cihazın birçok avantaj sunduğunun altını çizmek gerekiyor.  

Huawei MateBook X Pro 2021 dizüstü bilgisayar modelinin inceleme videosunu izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Huawei Matebook 14 2020 Detaylı İnceleme

Huawei Dizüstü Bilgisayar MateBook X İncelemesi – Kimin İçin Uygun?

Huawei MateBook D14 İnceleme ve Oyun Testi Videosu Yayında! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR