Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaDijitalBirleşik Krallık, Resmi Bir Kripto Para Birimi Çıkarmayı Planladığını Duyurdu 

Birleşik Krallık, Resmi Bir Kripto Para Birimi Çıkarmayı Planladığını Duyurdu 

Birleşik Krallık, kısa bir süre önce resmi bir kripto para birimi çıkarmayı planladığını duyurdu. İngiltere Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada; söz konusu dijital para biriminin, fiziksel para ile birlikte kullanılacağı ifade edildi.  

Birleşik Krallık, kısa bir süre önce resmi bir kripto para birimi çıkarmayı planladığını duyurdu. Konuya ilişkin açıklama yapan İngiltere Merkez Bankası ve Birleşik Krallık Maliye Bakanlığı, kamu sektörü ve özel sektör için ortaklaşa yeni bir dijital para biçimi geliştireceklerine işaret etti. Bu konu özelinde oluşturulan bir kurulun, söz konusu dijital para birimini uygulamaya koymanın risklerini ve yollarını değerlendireceği dile getirildi. Yeni kullanım senaryolarının incelenmesine yardımcı olmak için yetkililerin; bankalar, finans teknolojileri geliştiren şirketler, ödeme altyapısı sağlayıcıları ve teknoloji şirketlerinin de içlerinde bulunduğu bir grup paydaştan danışmanlık alacağı belirtildi. Diğer yandan; Birleşik Krallık hükumeti, şu anda yalnızca konu üzerine çalıştığının ve resmi bir kripto parayı uygulamaya koyma taahhüdü vermediğinin de altını çizdi.  

Bununla birlikte; birçok analist, hala dijital para birimlerinin banknotların yerini almayacağına, aksine geleneksel para birimlerini tamamlayıcı nitelikte olduğuna dikkat çekiyor. Fakat yine de kripto paralar, finansal sistem içerisinde önemli etkiler yaratıyor. Uzmanlar ayrıca; sanal para birimlerinin yurt içi ve yurt dışı işlemlerin hızını artırabileceğine, maliyetleri düşüreceğine ve daha fazla insanın ekonomik çarkın içerisine katılmasına destek olabileceğine işaret ediyor. Ancak birçok yatırımcı; kripto para birimlerinin, finansal istikrarın korunmasına yardımcı olan merkez bankaları da dahil olmak üzere pek çok geleneksel bankanın statüsünü zayıflatmasından endişe duyuyor.  

İngiltere hükumetinin kripto para kurulu, uluslararası piyasalardaki gelişmeleri de izleyecek

İngiltere Kripto Para

İngiltere hükumeti tarafından oluşturulan kripto para kurulunun, dijital para birimlerine ilişkin uluslararası piyasalardaki gelişmeleri de izleyeceği belirtiliyor. Dünya Ekonomik Forumu verilerine göre; dünya genelindeki merkez bankalarının yaklaşık yüzde 86’sı, dijital paranın artılarını ve eksilerini değerlendirmeye devam ediyor. Çin, Japonya ve İsviçre merkez bankalarının, bu konudaki öncülerden birkaçı olduğu biliniyor. Eski bir Avrupa Birliği üyesi olan İngiltere’nin, dijital euro’ya ilişkin çalışmaları da dikkatle takip edeceği tahmin ediliyor. Benzer şekilde, özel sektör de kripto parayla ilgili önemli gelişmelere imza atıyor. Facebook’un, 2019 yılında ‘Diem’ adı altında kendi kripto para birimini duyurmuş olduğu biliniyor. Elektrikli otomobil devi Tesla ve ödeme altyapısı sağlayıcıları PayPal, Visa ve Mastercard’ın da kısa bir süre önce kripto parayla ödeme kabul etmeye başlayacağını duyurmuş olduğu belirtiliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Resmi Gazete’de Yayımlanan Kripto Para Yönetmeliği, Dijital Varlıkların Ödeme İşlemlerinde Kullanılmasını Yasakladı! 

Popüler Kripto Para Borsası Coinbase, Halka Arz Ediliyor!

Royal Motors ve Bitci.com Anlaşması ile Türkiye’de Kripto Para ile Otomobil Satın Alınabilecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR