Hyundai Boston Dynamics Satış
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Güney Koreli otomobil şirketi Hyundai, Boston Dynamics için yapılan satış anlaşmasını resmi olarak tamamladı. Yaşanan gelişme sonrası şirketin, resmi olarak Boston Dynamics’in yüzde 80 hissedarı olduğu belirtildi. Hyundai, Boston Dynamics’i üretim ve montaj süreçlerinde bir robotik tedarik zinciri oluşturmak için kullanmayı planladığına işaret etti.  

Güney Koreli otomobil şirketi Hyundai, Boston Dynamics için yapılan satış anlaşmasını resmi olarak tamamladığını duyurdu. Anlaşmanın tamamlanması sonrası Hyundai, daha çok robot köpek Spot ile tanınan Boston Dynamics’in resmi olarak yüzde 80 hissedarı oldu. Anlaşma, geçen yıl 1.1 milyar dolara yapılmıştı. Bununla birlikte; yaşanan gelişme sonrası Hyundai, Boston Dynamics’i satın alan üçüncü şirket oldu. MIT tarafından kurulan robotik şirketi; 2013 yılında Google, 2017 yılında ise SoftBank tarafından satın alınmıştı. SoftBank’in, hala bir yan kuruluş aracılığıyla şirketin yüzde 20 hissedarı olduğu da biliniyordu.  

Aktarılan detaylara göre; Hyundai, Boston Dynamics’i robot bileşenlerinin imalatını, montajını ve otomasyon teknolojisini kapsayan bir robotik tedarik zinciri oluşturmak için kullanmayı planlıyor. Güney Koreli otomobil devi, robotik teknolojisine dayanan yürüyen araçlar geliştirmeyi hedefliyor olsa da şirket, ağırlıklı olarak Handle ve Stretch gibi depolarda ve üretim tesislerinde kullanılan Boston Dynamics robotlarıyla ilgileniyor.  

Boston Dynamics tarafından geliştirilen Spot, kolluk kuvvetleri ve ordu ile kullanılmıştı 

Boston Dynamics Ordu

Diğer yandan; Boston Dynamics, kısa bir süre önce Spot’un kolluk kuvvetleri ve ordu tarafından kullanılmasına izin verdiği için eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti. Hyundai tarafından yayınlanan yeni tanıtım videosunda ise bu kullanım alanlarına ilişkin herhangi bir emare görülmüyor. Bunun yerine Spot, videoda görme engelliler için rehber köpeklik yaparken ve hastane içerisinde çalışanlara destek olurken sergileniyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Boston Dynamics’in Spot Köpeğine Çinli Rakip: AlphaDog

Boston Dynamics, Koli Taşıma ve Yükleme İşlemleri İçin Geliştirdiği Yeni Robotu ‘Stretch’i Tanıttı! 

Hyundai, Müşteri Hizmetleri İçin Geliştirdiği ve ‘DAL-e’ Adını Verdiği İnsansı Robot Modelini Tanıttı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz