Boston Dynamics Koli Taşıma Robotu
Okuma Süresi
1 dakika

Geçen yıl Güney Koreli otomobil devi Hyundai tarafından satın alınan Boston Dynamics, koli taşıma ve yükleme işlemleri için geliştirdiği yeni robotu ‘Stretch’i tanıttı. Saatte 800 hareket kabiliyetine sahip olan robotun, 2022 yılı içerisinde piyasaya sürülmesinin hedeflendiği ifade edildi.  

Geçen yıl yaklaşık 1 milyar dolarlık bir anlaşmayla Güney Koreli otomobil devi Hyundai tarafından satın alınan robotik şirketi Boston Dynamics, koli taşıma ve yükleme işlemleri için geliştirdiği yeni robotuStretch’i tanıttı. Yürüyen bantların olmadığı depolarda görev alması beklenen robotun, ağır kolileri taşıyabildiği ve araçlara yükleyebildiği ifade edildi. Boston Dynamics İş Geliştirme Başkanı Michael Perry, sıfırdan otomasyon altyapısını kurmanın son derece maliyetli olabileceğine işaret etti. Bu nedenle ‘Stretch’in, büyük maliyetler gerektirmeden hedef odaklı tasarlandığının da altı çizildi.  

Diğer yandan; yürüyen bantların bulunmadığı depolarda iş gücü, büyük oranda insanlara kalıyor ve bu durum, iş gücünün hızla yorulmasına ve işlerin yavaşlamasına neden oluyordu. İnsan gücüne benzer bir deneyim sunan ‘Stretch’in, bu fikirden yola çıkarak geliştirildiği ve tamamen mobilite odaklı olduğu dile getirildi. Aktarılan detaylara göre; kare bir gövde üzerine inşa edilen ‘Stretch’, saatte 800 kez hareket edebiliyor. Lojistik alanına odaklanan robotun, 2022 yılı içerisinde piyasaya sürülmesi hedefleniyor. ‘Stretch’in ne kadarlık bir fiyat etiketine sahip olacağı ise henüz bilinmiyor.  

Boston Dynamics, çoğunlukla Spot, Handle ve Atlas robotlarıyla tanınıyor

Boston Dynamics Spot

Bununla birlikte; Boston Dynamics, çoğunlukla SpotHandle ve Atlas robotlarıyla tanınıyor. Atlas, tasarım bazında insansı bir robot olma niteliği taşıyor. Şirketin en ünlü ürünü robot köpek Spot’un da bugüne kadar görev aldığı birçok alanda ses getirdiği biliniyor. ‘Stretch’in tasarım çizgisi ise insana veya herhangi bir hayvana benzemiyor. Kare bir gövdeye sahip olan robot, yalnızca belli bir görevi yerine getirmeye odaklanıyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Boston Dynamics’in Robot Köpeği Digidog Operasyona Çıktı

‘Boston Dynamics’ Robotları, Dans Ederken Görüntülendi! 

Boston Dynamics, 921 Milyon Dolara Hyundai’a Satıldı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz