Pandemi döneminde yasaklardan ve tedbirlerden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen perakende sektörü yönünü teknolojiye çevirmiş durumda. Tüketicileriyle dijital olarak iletişime geçmek isteyen firmalar yeni fikirlerle karşımıza çıkıyor. Bu bağlamda IKEA da Snapchat ’te artırılmış gerçeklik teknolojisi ile kaçış odası temalı bir oyun geliştirdi. 

Her ne kadar zorlu süreçlerden geçsekte 2020 yılı dijitalleşme için oldukça önemliydi. Salgın sebebiyle tüketicileriyle eskisi gibi iletişim kuramayan perakendeciler yeni yollar arıyor. Gelişen teknoloji sayesinde ise markaların bu işi oldukça farklı ve güzel bir şekilde yapabildiğini görüyoruz. IKEA da benzer bir hareket yaptı ve tüketicilerine artırılmış gerçeklik teknolojisiyle geliştirdiği bir oyunu sundu. 

IKEA, Snapchat uygulaması için artırılmış gerçeklik teknolojisiyle geliştirdiği ve kullanıcılara bir odayı yeniden düzenleme görevi veren bir kaçış odası temalı oyun yayınladı. IKEA’nın Snapchat üzerinden sunduğu bu yeni oyunu kullanıcılar, akıllı telefonlarının kamerası sayesinde deneyimleyebiliyor. Kaçış odası temalı bu oyunda, kullanıcıların karşısına bir yatak odası çıkıyor. Bu yatak odasından çıkmak için etrafta bulunan çözümleri bulmak gerekiyor. Kullanıcılar çözümlerini bulmacaya kaydedebiliyor ve Snapchat üzerinden arkadaşlarına gönderebiliyor. 

IKEA AI girişim Geomagical Lab’ı satın almıştı

İletişim kurmanın ve markayı tüketicilere anlatmanın farklı seçeneklerini değerlendiren IKEA, ayrıca AR çalışmalarına yardımcı olması için yakın zaman önce AI girişimi Geomagical Lab’ı satın almıştı. Artırılmış gerçeklik teknolojisiyle geliştirdiği kaçış odası temalı oyun gibi farklı çalışmalara devam edeceği düşünülen IKEA’nın yöneticilerinden Paul Anderson da konuyla alakalı bazı açıklamalarda bulundu. Anderson: “Bu Covid-19 dönemindeki zorluklardan biri, müşterilerimizi ev döşeme çözümlerimizle yeni yollarla, özellikle de görsel olarak meşgul etmeye devam etmek için gerçekten farklı deneyimler yaratmak istememizdir. Bu süre zarfında mağazalarımızı ziyaret etmekten çekinen insanlar için bulundukları yerden IKEA’ya ulaşabilecekler.” dedi. Anderson ayrıca: “AR aslında birçok perakendecinin ev mobilyası alanında tüketicilerin ürünlerini kendi evlerinde görselleştirmelerine olanak tanıyan bir araç haline geliyor. Bu nedenle, burada çalışıyoruz ve gelecekte kullanabileceğimiz diğer araçlara bakıyoruz.” şeklinde sözlerini devam ettirdi. 

İlginizi Çekebilir:

IKEA gelmiş geçmiş en Instagram’lanası nesneyi üretti

Deep Nostalgia ile Ölmüş Kişilerin Fotoğrafları Canlanıyor

Küresel İnternet Kullanımı, Perseverance, Tesla Bitcoin Geliri | Haftalık Teknoloji Programı #7:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz