Deepfake teknolojisini kullanarak eski fotoğrafları canlandıran MyHeritage isimli soyağacı oluşturma firmasının geliştirdiği ‘Deep Nostalgia’ hizmeti sayesinde insanlar ölmüş akrabalarının eski fotoğraflarını canlandırabiliyor. 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte eskiye duyulan özlem ve hasretin geride kalmaya başladığını galiba artık söyleyebiliriz. Çünkü deepfake teknolojisi kullanan MyHeritage isimli bir soyağacı firması yapay zeka destekli yeni hizmeti ‘Deep Nostalgia’yı duyurdu. 

Özellikle son birkaç sene içinde çok daha fazla duyduğumuz deepfake teknolojisi gün geçtikçe gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Her ne kadar gündeme oluşturulan deepfake botlarıyla yapılan dolandırıcılık haberleri gelse de ve bu teknoloji ile tehlikeli olayların önü açılsa da, MyHeritage isimli bir şirket ölen akrabalarını ve sevdiklerini özleyen kişiler için yeni bir hizmet geliştirdi. Biraz ürkütücü görünen bu hizmet sayesinde, insanlar ölen akrabalarının eski fotoğraflarında yüzlerinin gülmesine olanak tanıyor. 

Deep Nostalgia ile 1 milyondan fazla fotoğraf canlandırıldı

Deep Nostalgia ismiyle anılan yeni hizmette, kullanıcılar ölmüş kişilerin eski fotoğraflarını canlandırabiliyor. MyHeritage’in yaptığı açıklamalara göre, 48 saat içinde 1 milyondan fazla fotoğrafın yeniden canlandırıldığı belirtildi. Yeni hizmeti deneyen kullanıcıların ise Deep Nostalgia’yı “inanılmaz” olarak tanımladıkları aktarılıyor.

2003’te kurulan MeyHertiage isimli soyağacı oluşturma firması, hizmete açtıkları bu yeni sistem için D-ID adında bir yazılım şirketiyle anlaştı. Deep Nostalgia ismiyle anılan yeni hizmet için geliştiriciler bir algoritma oluşturdu. Oluşturulan bu algoritma sayesinde ise kullanıcılar fotoğraflarını gönderdikleri kişilerin gülümsemelerini, göz kırpma hareketlerini ve kafalarını oynattıkları hallerini görebiliyor. Şirket, Deep Nostalgia’nın tek bir fotoğrafta birden çok yüz işlemi yapılabildiğini aktarıyor. 

Deepfake teknoloji denilince akla pek çok suistimal ya da dolandırıcılık haberi geliyor olabilir. Ancak şirketin bu teknolojinin daha doğru ve suistimal edilmeden kullanılması için bazı önlemlerinin olduğunu da aktarmak gerek. Şirket bu tarz durumlarla karşılaşmamak için yeni hizmette sadece fotoğrafların canlandırılabileceğini ve hiçbir zaman konuşma ekleme özelliğinin gelmeyeceğini belirtiyor. Bu arada şirket kullanıcıları, yaşayan insanların fotoğraflarını kullanmamaları konusunda da uyarıyor.

İlginizi Çekebilir:

Telegram’da Çıplak Kadın Görüntüleri Oluşturan Deepfake Botu Tespit Edildi: 104 Bin Kadın Etkilendi

Yapay Zeka ile Deepfake yüzde 65 Oranında Tespit Edilebiliyor

Küresel İnternet Kullanımı, Perseverance, Tesla Bitcoin Geliri | Haftalık Teknoloji Programı #7:

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz