Nikon Kamera Pazarından Çekiliyor

Mirrorless Rumours’ isimli bir haber sitesinin iddialarına göre; Japonya merkezli teknoloji şirketi Nikon, yakın bir gelecekte kamera pazarından çekiliyor. Paylaşılan iddialar, şirketin 2020 senesinde başarısız satış rakamlarına ulaşmış olması nedeniyle bu tip bir karar aldığına işaret ediyor.  

Dünya geneline hızla yayılan COVID-19 salgını, birçok sektörü etkisi altına alıyor. Teknoloji dünyası da büyük oranda, pandeminin etkilerinden nasibini alıyor. Birçok şirket, satış rakamlarındaki düşüşler ve tedarik zincirindeki kırılma nedeniyle ekonomik planlamalarına yönelik yeni hamleler yapıyor. ‘Mirrorless Rumours’ isimli bir haber sitesinin iddialarına göre ise Japonya merkezli teknoloji şirketi Nikon da yakın bir gelecekte satış rakamlarındaki düşüş nedeniyle kamera pazarından çekiliyor. Paylaşılan iddialar, şirketin 2020 senesinde ulaştığı başarısız satış rakamlarına bağlı olarak bu tip bir karar aldığına işaret ediyor.  

Nikon’un, birkaç ay önce 49 yıldır aktif olarak faaliyet gösteren fabrikalarını finansal sıkıntılar nedeniyle taşıma kararı aldığını açıkladığı da biliniyor. Japonya merkezli teknoloji devi, 1948 yılından bu yana kamera ve fotoğraf makinesi üretiyor. Pazardaki en iddialı isimlerden biri olan Nikon’un kamera endüstrisinden çekilmesi durumunda ise önemli oranda küçülmeye gideceği tahmin ediliyor. Şirket, güncel olarak konuya ilişkin yöneltilen soruları yanıtsız bırakıyor. 

DSLR ve fotoğraf makinesi satışları ile ilgili 2020 yılı verileri paylaşıldı

Fotoğraf Makinesi Satışları 2020

Diğer yandan; Japonya merkezli ekonomi dergisi CIPA, kısa bir süre önce aynasız ve DSLR fotoğraf makinesi satışları ile ilgili 2020 yılı verilerini paylaştı. Aktarılan detaylara göre; geçen yıl fotoğraf makinesi pazarında Sony yüzde 35, Canon yüzde 30, Fujifilm yüzde 12 ve Olympus yüzde 8’lik bir paya ulaştı. Nikon’un elde ettiği pazar payının ise yüzde 7.5 seviyesinde olduğu görüldü. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Nikon, Nisan ayı boyunca online fotoğrafçılık kursları videolarını ücretsiz yayınlayacak

Fujifilm, Yeni Aynasız Fotoğraf Makinesi ‘GFX100S’ ve X Serisinin Yeni Üyesi ‘X-E4’ Aynasız Kamerasını Tanıttı! 

Sony, Yeni ‘Alpha 1’ Profesyonel Fotoğraf Makinesi Modelini Tanıttı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz