2010 yılında adından en çok söz ettiren teknolojik gelişmelerden biri de ilk iPad’in tanıtılmış olmasıydı. 27 Ocak 2010 tarihinde San Francisco’daki Yerba Buena Sanat Merkezi’nde Steve Jobs tarafından tanıtılan ilk nesil iPad, onun tabiriyle bir akıllı telefon ve bir dizüstü bilgisayar arasında konumlandırılmış üçüncü bir akıllı cihaz kategorisiydi. CES 2010 Tüketici Elektroniği Fuarı’nın ardından tanıtılan model, fuarın gündeminin aksine çok farklı bir alanda konumlandırılmıştı. CES 2010’da özellikle netbook adı verilen akıllı cihazlar öne çıkmıştı ve o dönemdeki bilgisayar satışlarının da önemli bir kısmını oluşturuyordu.

İlk iPad’in tanıtıldığı etkinlikte Steve Jobs dizüstü bilgisayarlar için “Onlar yavaş, düşük kaliteli ekranlara sahipler ve eski PC yazılımlarını çalıştırıyorlar.” diyerek alay etmişti. Ve sözlerine hiçbir şeyden, bir dizüstü bilgisayardan daha iyi değiller, onlar sadece ucuz dizüstü bilgisayarlar diyerek devam etmişti.

Apple netbook’a karşılık olarak 9.7 inç ekran boyutundaki tabletini tanıtmıştı. Steve Jobs, iPad sayesinde interneti ellerinizle tutabilir ve parmaklarınızın ucunda eksiksiz internet deneyimine sahip olabilirsiniz diyerek tanıttığı modeli “sahip olabileceğiniz en iyi internette gezinme deneyimi” sözleriyle övmeyi ihmal etmemişti.

iPad, internet tarayıcısında gezinme, e-postalara kolayca ulaşma, fotoğraf, video, müzik, oyunlar, ve e-kitap okuyabilme özellikleriyle birlikte kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmak için tasarlanmıştı. Steve Jobs, “Üçüncü bir cihaz kategorisi olacaksa, bu tür görevlerde bir dizüstü bilgisayar veya akıllı telefondan daha iyi olması gerekir, aksi takdirde var olmasının bir nedeni yok.” demişti.

Apple‘ın en büyük rakiplerinden Microsoft, oluşturulan bu üçüncü kategori için bir tablet üretmeye çalışmış ve Microsoft Windows XP Tablet Pc Edition olarak adlandırılan özel bir işletim sistemi de tanıtılmıştı. Fakat bu alanda Apple’ın gerisinde kaldı.

2010 yılında iPad gerçekten de yeni bir şeyler sunuyordu ve netbook’lar, dizüstü bilgisayarlar için ciddi bir meydan okumaydı. Ancak üçüncü bir cihaz kategorisi olarak tablet o zamanlar kolay şekilde kabul görmedi, bazı eleştirmenler bunun sadece dev bir iPhone olduğunu ve Apple için önemli bir ürün serisi olmayacağı tahmininde bulunmuştu.

Apple 2010 yılında birinci nesil iPad’lerin satışa sunulduğu ilk gün 300 bin adet iPad satışı gerçekleştirmeyi başarmış ve iki aydan az bir sürede 2 milyon adet satış gerçekleştirmişti. 2010 yılını 7.5 milyon adet iPad satışıyla kapattıktan sonra şirket, 2011’de 32.4 milyon adet iPad satmayı başardı. 2012 yılında 58.3 milyon, 2013’te 71 milyon tane iPad satıldı. iPad’in başarılı olamayacağı tahmininde bulunanlar yanılmış ve Apple şimdiye kadar toplamda 350 milyon iPad’i başarılı bir şekilde son kullanıcıya ulaştırdı.

İlk nesil iPad, 16GB, 32GB ve 64GB dahili depolama alanları ile birlikte 9.7 inç 1024 x 768 çözünürlüklü dokunmatik ekran ile piyasaya çıktı. Apple’ın A4 çipini içeren yaklaşık 700 gram ağırlığında olan tablet, Wi-Fi modelleri için 499 dolardan başlayan, Wi-Fi + 3G modelleri ise 629 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulmuştu.

iPad 2 ilk defa FaceTime uygulaması için tasarlanmış VGA kalitesi sunabilen ön kamerayla ve 720p kalitesinde fotoğraf çekebilen arka kamera ile birlikte satışa sunuldu. 2 Mart 2011 tarihinde tanıtılan model ilk nesline göre yaklaşık %36 oranında daha az hacme, %34 oranında daha ince bir tasarıma, 601 gr ağırlığı ile %12 oranında daha hafif bir ağırlığa sahipti. 9.7 inç olan ekran boyutu bu nesilde de korunmuştu. A5 işlemcisi ile birlikte gelen modelde RAM kapasitesi 256 MB’dan  512 MB’a yükselmişti. iPad 2, 6930 mAh batarya kapasitesi ile birlikte Apple tarafından yazılım güncellemeleri bakımından en çok desteklenen modellerden birisi oldu.

Üçüncü nesil iPad retina ekranı ile birlikte 16 Mart 2012 tarihinde tanıtıldı. A5X işlemcisiyle gelen ve 1080p video kayıt edebilme yeteneğine sahip arka kamerası ile birlikte 4G LTE özelliği de sunulmuştu. Tanıtıldığı zamanda olumlu eleştiriler almayı başaran model satışa çıktığı ilk üç günde, üç milyon adet sattı. Yalnızca yedi ay resmi kullanıma sunulan üçüncü nesil iPad aynı zamanda Apple tarafından üretilen cihazlar arasında en kısa ömre sahip olan model oldu.

Dördüncü nesil iPad, Lightning konnektörü ile birlikte 12 Eylül 2012’de satışa sunuldu. A6X işlemcisiyle gelen model, 16 GB, 32 GB ve 64 GB dahili depolama kapasiteleri ile birlikte sunuldu. 9.7 inç ekran boyutuna sahip, 2048 x 1536 çözünürlük oranı sunuyor. iOS 6.0 ile birlikte gelen iPad 652 gram ağırlığa sahipti ve satışa sunulduktan iki gün sonra 3 milyon adet satmayı başardı.

iPad Mini 23 Ekim 2012 tarihinde tanıtılmış ve 2 Kasım 2012 tarihinde satışa sunulmuştu. İlk nesil iPad Mini, iPad 2 ile aynı donanım özelliklerine sahip olmakla birlikte 7.9 inç ekranla birlikte gelmişti. 7.2mm aliminyum kasa kalınlığına sahip ve 16GB, 32GB ve 64GB dahili depolama seçenekleriyle birlikte satışa sunulmuştu.

iPad Air 22 Ekim 2013 tarihinde tanıtılmış ve 1 Kasım 2013 tarihinde satışa sunulmuştu. Uzay grisi ve gümüş renkleri ile birlikte gelen model önceki neslinden %28 daha hafif, %20 daha ince ve %24 daha küçük bir hacme sahipti. Önceki nesillerden farklı olarak tabletin altında iki tane hoparlör vardı. Ekran boyutu önceki nesiller gibi 9.7 inç boyutundaydı. iPad Air, önceki iPad’lerden farklı olarak ilk defa 64-Bit işlemci ve Apple M7 hareket işlemcisiyle birlikte geldi. A7 işlemciyle birlikte gelen model selefinden 2 kat daha hızlıydı. Ayrıca, Apple M7 işlemcisi iPad Air’den hareket bilgilerini toplayarak uygulamaların işlevlerini adapte etmesini sağlıyor ve A7 çipin yükünü azaltıyordu. Bu da daha az sistem yüküne ve daha çok pil ömrüne olanak sağlamayı başarmıştı.

iPad Air 2, 16 Ekim 2014 tarihinde, uzay grisi, gümüş ve altın renk seçenekleri ile birlikte tanıtıldı. Önceki neslinden %18 daha ince, 32 gr daha hafif ve 1,4mm daha küçük bir hacme sahipti. Ekran boyutu önceki nesiller gibi 9.7 inç boyutundaydı ve Touch ID özelliği ile birlikte geldi. 16 GB, 64 GB ve 128 GB depolama alanı seçenekleriyle birlikte sunulan iPad Air 2, özel olarak tasarlanmış bir yansıma önleyici kaplamaya sahipti ve bu sayede yansımayı %56 oranında azaltarak ışık altında çok daha iyi bir görüş sağlamayı başarmıştı. 6,1 mm inceliğinde olan iPad Air 2, A8X işlemcisi ile birlikte sunuldu ve selefinde 2.5 kat daha hızlıydı.

iPad Pro 9.7 inç ve 12.9 inç retina ekran olmak üzere iki farklı ekran boyutuna sahip olan iPad Pro, 32 GB, 128 GB ve 256 GB depolama alanı seçenekleri ile birlikte 9 Eylül 2015’de tanıtıldı. Gümüş, altın, uzay grisi ve rose gold renkleriyle birlikte gelen model ilk kez 256 GB depolama alanı sunan model olmuştu. Apple Pencil ve Akıllı klavye desteği ilk kez bu model ile beraber sunuldu. Aynı zamanda A9X işlemci ve dört hoparlör sunan model 12.9 inç ekran boyutlu versiyonunda sunduğu 4 GB RAM ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

24 Mart 2017 tarihinde satışa sunulan beşinci nesil iPad, uzay grisi, gümüş ve altın olmak üzere üç farklı renkte üretildi. 32 GB ve 128 GB depolama alanı seçeneği sunan beşinci nesil iPad, 9.7 inç retina ekran ile birlikte geldi. 8827 mAh batarya kapasitesi sunan model, A9 işlemcisiyle birlikte 329 dolar fiyat etiketi ile raflardaki yerini almıştı.

Haziran 2017’de tanıtılan ikinci nesil iPad Pro, 120Hz’e kadar ProMotion yenileme hızı sunan retina ekranı ile birlikte hayatımıza girdi. Önceki versiyonundan farklı olarak A10X Fusion çip ile birlikte gelen model, kullanıcılarına daha ince çerçeveler sunmayı başarmıştı. 2732 x 2048 piksel ekran çözünürlüğü ile birlikte 264 ppi piksel yoğunluğu sunuyordu. 10600 mAh batarya kapasitesi sunan model kullanıcılara şarj süresi konusunda herhangi bir sıkıntı yaşatmıyordu.

Mart 2018’de tanıtılan altıncı nesil iPad, Apple Pencil desteği ile birlikte kullanıcılara sunuldu. Apple A10 işlemcisiyle birlikte gelen modelin başlangıç fiyatı 329 dolar idi. Artırılmış gerçeklik (AR) yetenekleri ile dikkat çeken model herhangi bir bluetooth klavyeye bağlanabiliyordu. Tek şarjla 10 saate varan pil ömrü sunan model, sürükle ve bırak özelliği sayesinde metinleri, görselleri veya dosyaları tek dokunuşla bir uygulamadan diğerine kolayca taşımasıyla ön plana çıkmıştı.

Ekim 2018’de tanıtılan üçüncü nesil iPad Pro kullanıcılarına önceki nesillere kıyasla daha ince çerçeveler sunmayı başarmıştı. Face-ID ile birlikte gelen model artık USB-C bağlantısıyla birlikte kullanılmaya başlanmıştı. A12X biyonik işlemcisiyle birlikte 1 TB’a varan depolama alanı sunan üçüncü nesil iPad Pro ile birlikte yeniden tasarlanan ikinci nesil Apple Pencil tanıtılmıştı.

Yedinci nesil iPad 10.2 inç retina ekranı ile birlikte akıllı klavye desteğine de kavuşmuştu. A10 Fusion çip’den gücünü alan model arttırılmış gerçeklikle birlikte oyun oynama imkanı da sunmayı başarmıştı. Touch ID ile birlikte gelen model, 32 GB ve 128 GB’a kadar depolama alanı seçenekleri sunuyordu. 1.nesil Apple Pencil ile uyumluluğu olan model 483 gram ağırlığındaydı. 2160 x 1620 ekran çözünürlüğü sunan model 10 saate kadar kullanım ömrü sunmayı başarmıştı.

Apple, ürün yelpazesine ‘mini’ bir iPhone ekleyebilir