Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılmaya başlayan corona virüsünün kaynağı açıklandı. Çin Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan açıklamalarda virüsün vahşi hayvan eti pazarından çıkmış olduğu belirtildi. 

Tüm dünyayı endişe altına alan ve son derece tehlikeli olduğu belirtilen corona virüsü ilk olarak 2019’un Aralık ayında Çin’de görülmüş ve çok hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştı. Şu ana kadar 132 kişinin ölümüne sebebiyet veren salgının şüpheli hasta sayısı ise 6.973 olarak biliniyor. 17 ülkeye sıçradığı belirtilen corona virüsü hakkında çalışmalar devam etse de gerekli önlemler tam olarak alınabilmiş değil. İnsan vücuduna girdikten sonra hemen etki göstermemesi ise virüsün yayılmasını kolaylaştırıyor. Corona virüsü mutasyona uğrayarak yayılmaya devam ettiği için tedavisini tam olarak bulmak ise daha da zorlaşıyor.

Çin ve Çin’e yakın ülkelerle birlikte Çin’li yolcuların sık sık seyahat ettiği ülkelerin endişesi ise gittikçe artıyor. İnsandan insana hava yoluyla bulaştığı belirtilen corona virüsü hakkında pek çok yorum yapılıyor. Tedavisinin hala bulunamadığı virüsün  hayvan etlerinden insana geçtiği sosyal medya platformlarında sıkça gündeme gelmişti. 

Corona Virüsünün ana kaynağı Wuhan’da bulunan vahşi hayvan pazarı

Çin Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi ise tüm dünyayı korku altına alan corona virüsü hakkında resmi bir açıklama yaparak virüsün ana kaynağının belli olduğunu aktardı. Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, ölümcül virüs Wuhan’da bulunan vahşi hayvan etlerinin satıldığı bir pazarda ortaya çıktı. 

Tüm medya platformlarında tartışmalara konu olan pazarda; yılan, tilki, kurt yavrusu, tavus kuşu, yarasa ve sıçan gibi hayvanların etlerinin satıldığı biliniyor. Bu da, çıktığı ilk günden beri özellikle sosyal medya platformlarında sıkça konuşulan virüsün kaynağının Çin’in yemek kültürü ile ilgili olduğu iddialarını güçlendiriyor. Yapılan açıklamalar, pazarda satılan vahşi hayvan etlerinin yenmesi aracılığıyla insanlara bulaştığını doğruluyor. 

Xiaomi, corona virüsü sebebiyle Çin’deki mağazalarını kapatıyor