Bünyesine eklediği e-ticaret özellikleriyle sadece bir sosyal medya platformu olarak kalmayan Instagram, bünyesine yeni özellikler ekliyor. Instagram ‘ın yeni özelliği ile içerik üreticiler ve e-ticaretle uğraşan kullanıcılar canlı yayınlar için alıştırma yapma imkanı bulacak. 

E-ticaret sektörünün her geçen gün büyümesi sosyal medya şirketlerinin de ilgisini çekiyor. Bu bağlamda Facebook’tan TikTok’a pek çok şirket bünyesine platformdan alışveriş yapılmasına olanak tanıyan özellikler ekliyor. Söz konusu sosyal ağlar arasında e-ticaret ile ilgili pek çok geliştirme yapan Instagram da damga vuruyor. Neredeyse bir e-ticaret platformu haline gelen Instagram şimdi ise canlı yayınlar için yeni bir özellik test ediyor. 

TikTok’un artan pazar gücü ve Snapchat’in hızlı büyümesi sebebiyle rekabette öne geçmek için Instagram’ın geliştirdiği yeni özellik Twitter üzerinden aktarıldı. Matt Navarra tarafından paylaşılan görüntülere bakıldığında Instagram’ın canlı yayın yapmaya çekinen ya da öncesinde pratik yapmak isteyen kişiler için canlı yayın antrenman imkanı eklediği görülüyor.

Daha çok içerik üreticiler ve platform üzerinden e-ticaret yapan kişileri ilgilendiren özellik kullanıcıların yapacağı canlı yayınlar için rahatlık ve pratik yapma olanağı sunacak. Bunun yanı sıra oturumlardan önce bir deneme oturumu yapılmasını sağlayacak. Instagram Mağazalar’daki yeni işletmelere de pratik yapma olanağı sunan bu yeni özellik imaj ve itibar açısından da işletmelere yarar sağlayabilir. 

Küçük bir kitleyle deneniyor

Instagram’ın canlı yayınlar için antranman ve pratik yapma imkanı sunan yeni özelliği hakkında şirketten henüz resmi bir açıklama gelmedi. Söz konusu özellik sadece Twitter üzerinden yayınlanan bir paylaşımla aktarıldı. Ancak Instagram’ın çok küçük bir kullanıcı grubuyla yeni özelliği test ettiği belirtildi. Muhtemelen ön aşama testlerinin başarılı sonuçlanmasıyla birlikte şirket resmi bir açıklama yapar. Ancak eğer beklenen sonuçlar elde edilmezse Instagram’ın söz konusu özelliği rafa kaldırma gibi bir durumu da olabilir. 

Kullanıcıların yayınlardan önce pratik yapacağı ve heyecanını atacağı söz konusu özelliğin yanı sıra şirketin yakın arkadaş seçeneğine benzer bir özellik daha geliştirdiği belirtmişti. Söz konusu yenilik yakın arkadaşlar gibi özellik olacak. Kullanıcıların ana sayfa düzeninde ciddi bir değişiklik yaratacak yenilik, yakın arkadaşların ya seçilen kişilerin gönderilerin ana sayfa akışında en üst bölümde yer almasına olanak tanıyacak. Belirtilenlere göre Instagram yakın arkadaşları ya da ünlüleri seçmeye izin verecek. 

İlginizi Çekebilir:

Instagram, Favoriler ile Öncelikli Hesapların Gönderilerini Yukarı Taşıyacak

Instagram, Doğum Tarihi Bilgisini Zorunlu Kılıyor

Apple iPhone 13 – TechTalk Özel Canlı Yayını #26:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz