instagram-dogum-tarihi-teknosafari

Instagram, yeni güncellemesi ile kullanıcıların doğum tarihi bilgisini zorunlu kılıyor. Platform, doğum tarihini paylaşmayan kullanıcıları bildirimler ile yıldırmayı planlıyor.

Instagram, bir süredir 18 yaş ve altı kullanıcılar için adımlar atıyor. Resmi blog sayfasında açıklamalar yapan Instagram, kullanıcıların doğum tarihi bilgilerini zorunlu olarak talep ediyor. Birçok kez bildirim ile kullanıcıları uyarak olan platform, uyarılara rağmen bilgilerini paylaşmayan hesapları kilitleyecek.

Sosyal medya platformu tarafından paylaşılan bilgilere göre yeni zorunluluk, daha kişisel bir deneyim sunmayı hedefliyor. Kişisel deneyim için ise 18 yaş altı kullanıcıların tamamen farklı reklamlar görecek olması olarak gösteriliyor. Bu sayede kullanıcılara, yaş grubuna göre özel reklamlar gösterilecek. Ayrıca yaş gruplarına göre yeni güvenlik araçları geliştirilecek.

instagram-dogum-gunu-teknosafari

Bunun yanında Instagram, yapay zeka sayesinde kullanıcıların ortalama yaş gruplarını tahmin edecek. Bu yapay zeka ile birlikte kullanıcılar, yanlış bilgi veremeyecek. Paylaşılan bilgilere göre yapay zeka, kullanıcıların beğendiği ve takip ettiği içerikleri sürekli olarak analiz edecek. Eğer tahmin edilen yaş grubu ile kullanıcının paylaştığı yaş grubu farklı ise, düzenleme talep edilecek. Kullanıcı yine uyumsuzluk gösterirse, doğrudan kimlik fotoğrafı ile ispat talep edilecek.

Instagram, doğum günü koşulunun ne zaman yürürlüğe gireceği konusunda net bir bilgi vermedi. Ancak kullanıcılar, en yakın sürede bildirim almaya başlayacaktır. Oldukça büyük bir kitleye hitap eden sosyal medya platformu, bu adımı ile tepkiler de çekiyor.

Her ne kadar yeni özellik, daha güvenli bir platform için oluşturulsa da, kullanıcıların doğum günlerini ispatlamak zorunda olması, güven problemi oluşturabiliyor.

İlginizi Çekebilir:

Güvenli Instagram Kullanımı için Yapılması Gerekenler

Telegram Dünya Çapında 1 Milyar İndirme Sayısını Geçti!

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz