Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaDijitalInstagram ‘Yukarı Kaydır’ Özelliği Rafa Kalkıyor!

Instagram ‘Yukarı Kaydır’ Özelliği Rafa Kalkıyor!

Instagram ’da ‘yukarı kaydır’ rafa kalkıyor. Detaylara göre, Instagram 30 Ağustos tarihi itibariyle, yukarı kaydırarak harici web sitelere ziyaret etme özelliğini kaldıracak. Bu özelliğin yerine ise, kullanıcılar bağlantı etiketleri (stickerları) kullanabilecekler. 

Sosyal medya platformu Instagram, sık sık influencer’larla gördüğümüz ‘yukarı kaydır’ özelliğinin fişini çekiyor. Platformda 10 bin takipçisi veya üzerinde olan kişiler, belirli linkleri Hikayelerine ekleyip takipçilerini yukarı kaydırarak web sitesine yönlendirebiliyordu. Ancak Instagram’dan gelen yeni bir haber artık bu özelliğin kullanılmayacağını gözler önüne serdi. 

Instagram ‘Yukarı Kaydır’ın yerine ‘stickerlar’ı ekleyecek

Instagram, ‘yukarı kaydır’ özelliğini, “hikaye oluşturma deneyimini kolaylaştırmak” ve daha fazla “yaratıcı kontrol” sunmak için kullanımdan kaldırdığını söylüyor. ‘Yukarı Kaydır’ın yerine ise kullanıcıların tıklayabileceği stickerlar eklenecek. 

Instagram’ın yeni güncellemesi aslında, bu yazın başından beridir bir dizi teste tabi tutuluyor. Şirket haziran ayında, sadece 10 bin takipçisi olan kişiler için değil, çeşitli kullanıcılar için de ‘link ekleme’ ve ‘bağlantıya yönlendirme’ imkanı için çalışmalarına başlamıştı. Şirket tarafından yapılan son testlerde kullanıma sunulmasının ardından tüm kullanıcıların, bir ‘Çıkartma (Sticker)’ aracılığıyla hikayelerine link eklemeye başlayabileceği ifade edilmişti. ‘Yukarı Kaydır’ seçeneğiyle link bırakma özelliğinin ise belirli kriterleri karşılayan kullanıcılara özel kalmaya devam edeceğinin de altı çizilmişti. 

“Yeni özellik platforma daha uygun”

Instagram’ın stickerlarla (çıkartmalar) bağlantıya yönlendirme özelliği hakkında bazı açıklamalarda bulunan eski Instagram ürün müdürü Vishal Shah, çıkartmaların insanların şu anda platformu kullanma şekline daha uygun olduğunu söyledi. Ayrıca amacın çıkartmaları daha geniş bir alana yaymak olduğunu belirtti. İki özellik arasındaki bariz fark dışında temel fark, izleyicilerin bağlantı çıkartması olan hikayelere yanıt verebilmeleri, ancak hikayeleri yukarı kaydırmaya yanıt verememeleri olarak görülüyor. 

Instagram, şimdilik yalnızca yukarı kaydırma ayrıcalıklarına sahip kişilerin çıkartma seçeneğini alacağını, ancak bunu daha fazla kullanıcıya sunmayı “hâlâ değerlendirdiğini” dile getiriyor. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

İlginizi Çekebilir:

Instagram, Hikayeye Link Ekleme Özelliğini Herkes İçin Kullanıma Sunmaya Hazırlanıyor 

Instagram, Hikayeler ve Reels ‘e Altyazı Eklemeye İmkan Tanıyacak Özellik Ekliyor

Xiaomi Redmi 9T alınır mı? Redmi 9T inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR