Jeff Bezos, verdiği bir röportajda servetinin büyük çoğunluğunu ölmeden önce hayır kurumlarına dağıtacağını duyurdu.

Jeff Bezos, 124 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insan sıralamasında dördüncü sırada yer alıyor. Bezos, yakın zamana kadar listede ikinci sırada yer alıyordu. Fakat Louis Vitton CEO’su Bernard Arnault ve Adani Group kurucusu Gautam Adani tarafından geride bırakıldı. Yaptığı son açıklama ile Bezos, sıralamada daha da gerilere düşecek gibi gözüküyor.

Ölmeden Önce Servetini Bağışlayacak

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, verdiği bir röportajda servetinin çoğunu ölmeden önce hayır kurumlarına bağışlayacağını duyurdu. Bezos, yapacağı yardımların çoğunun iklim değişikliği ve dünya barışı konusunda olacağını açıkladı.

Bezos, bu açıklamadan önce şarkıcı ve yardımsever Dolly Parton’a 100 milyon dolarlık bir bağışta bulunacağını belirtti. Yönetici, daha önce insan kaynaklı iklim değişikliğine siyasi ve teknolojik çözümler getirmeyi amaçlayan Bezos Earth Fund’a on yıl boyunca 10 milyar dolar taahhüt etmişti. Bezos’un eski eşi MacKenzie Scott ise geçtiğimiz birkaç ay içinde kuruluşlara yaklaşık 4 milyar dolar bağışladı.

Aynı Bağış Hareketi Bill Gates’den de Gelmişti

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates de geçtiğimiz yıllarda aynı şekilde büyük çaplı bir bağış hareketi başlatmayı hedeflemişti. Uzun bir süre boyunca dünyanın en zengini olan Gates, Bill & Melinda Gates Vakfı aracılığıyla hayır kurumlarına ve bilimsel araştırmalara bağış yapmaya devam ediyor. Aynı zamanda Gates, milyarderlerin paralarının en az yarısını bağışlamaları amacıyla The Giving Pledge’i kurmuştu.

Diğer büyük iş insanlarında da görüldüğü gibi Bezos da sahip olduğu servet ile eleştirilerin odağında bulunuyor. Amazon, çevreye verilen zarardan dolayı defalarda suçlamalara maruz kalmış olmasına rağmen şirketin 2021’de emisyonlarının arttığı görülmüştü. Başka bir açıdan zorlu çalışma şartları da Amazon’un karşı karşıya kaldığı başka bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Jeff Bezos’un bağış yapmak için neden bu kadar beklediği de merak konuları arasında yer alıyor. Aynı zamanda şirketin, Blue Origin ile zenginleri uzaya götürmesi de çok fazla eleştirilmişti. Jeff Bezos’un ölmeden önce servetini dağıtması hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz