Okuma Süresi
1 dakika

Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu olan Instagram, 13 yaşın altındaki kullanıcıların uygulamayı kullanmasını yasakladığını açıkladı.

2012 yılında Facebook’un çatısı altına giren Instagram uzun zamandır tartışılan çocukların sosyal medya güvenliği hakkında önemli bir karara imza attı. Popüler sosyal medya platformu artık 13 yaşın altındaki kullanıcıların platforma girişini resmen yasakladı. Bugünden itibaren platforma yeni kaydolacak kullanıcılardan doğum tarihi isteyecek olan Instagram, 13 yaş altındaki kullanıcıların hesap açmasını engelleyecek. Ancak mevcut Instagram kullanıcılarına yaş sorulmayacak.

Şirket, ayrıca gizlilik kontrollerini artırarak, yalnızca takip edilen kişilerin size mesaj göndermesine veya bir gruba eklemesine imkan sunacak bir yeniliği de platforma ekledi.

Facebook, Snapchat ve TikTok kullanıcıların kayıt işlemine başlarken doğum tarihini girmelerini istiyor. Instagram’ın bu adımı daha yeni atıyor olması da geçtiğimiz aylarda tartışmalara konu olmuştu. Çünkü Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası (COPPA), 13 yaşından küçük çocuklardan kişisel bilgi toplanmasını yasaklıyor.

Yaş kontrolünün platforma neden bu kadar geç geldiği konusunda açıklamalarda bulunan bir Instagram sözcüsü, “İnsanların bize yaşlarını söylemelerini istemedik çünkü Instagram’ın, kimliğine bakılmaksızın herkesin kendilerini tam olarak ifade edebileceği bir yer olmasını istedik” ifadelerini kullandı.