Türk Telekom Büyüme Performansı 2020
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Türk Telekom, 2020 yılını son 12 yılın en iyi büyüme performansı ile kapattığını duyurdu. Geçen yıl boyunca yüzde 20 gelir artışı yaşadığını belirten şirket; toplam gelirinin 28.3 milyar liraya, net kârının ise 3.2 milyar liraya ulaştığına işaret etti.  

Türk Telekom, 2020 yılını son 12 yılın en iyi büyüme performansı ile kapattığını açıkladı. Geçen yıl boyunca yüzde 20 gelir artışı yaşayan şirket; yıl içerisinde toplam gelirinin 28.3 milyar liraya, net kârının ise son 12 yılın en yüksek seviyesi olan 3.2 milyar liraya ulaştığını duyurdu. Türkiye’nin dijital dönüşümü için 2020’de yüzde 36 artışla 6.7 milyar lira yatırım harcaması yapan telekomünikasyon devi, 2021 yatırım öngörüsünü de yaklaşık 7.7 milyar lira olarak belirledi. Şirketin, yüzde 20’lik artış ile 2008’deki halka arzdan bu yana en yüksek gelir büyümesini gerçekleştirdiği ifade edildi. Faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) da 13.2 milyar liraya ulaşan Türk Telekom, FAVÖK marjını ise yüzde 46.8 olarak açıkladı.  

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, konuyla ilgili açıklamasında “Büyük kısmı pandemi etkisinde ve olağanüstü koşullar altında geçen 2020’de de pusulamız, insana değer vermek ve onları değerli hissettirmek oldu. Bu yaklaşımımız ve yüksek teknoloji alanındaki birikimimiz, ‘kesintisiz iletişim’ anlayışımız ve fiber dönüşüm yatırımlarımız sayesinde bu yılı da başarıyla geride bıraktık. 2020’de 2,6 milyon yeni aboneyle en yüksek yıllık abone artışımıza ulaştık. 50 milyon abone sayısını aşan Türkiye’nin ilk ve tek telekom operatörü olduk. Ülkenin her bir köşesine erişen 331 bin kilometrelik fiber ağımız sayesinde ‘fiber hane kapsamamızı’ 26,8 milyona çıkardık. Türkiye’nin internet erişiminin son 4 yılda 22 puandan fazla artmasında Türk Telekom olarak payımız büyük” ifadelerini kullandı.  

Türk Telekom, 5G ve sonrası yeni nesil teknolojileri destekleyecek altyapıyı inşa etmeyi hedefliyor

Şirket CEO’su, daha sonra açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Yıl boyunca güçlü nakit akışı sağlamaya ve borçluluk oranımızı düşürmeye odaklandık. Önceden beri attığımız istikrarlı adımlarla, yabancı para net kısa pozisyonumuzu yılın son çeyreğinde uzun döviz pozisyonuna çevirmeyi başardık.” 5G ve sonrasındaki yeni nesil teknolojileri destekleyecek altyapıyı inşa etmeyi hedeflediklerini ifade eden Önal, “Türkiye’nin dijital dönüşümünde liderliğimizi sürdürürken 5G teknolojilerine ve 5G’nin yapıtaşı fibere yatırımlarımızla, bu alandaki lider pozisyonumuzla 5G’ye hazırız. Bu yolculukta Türkiye’yi öncü yapmaya kararlıyız. Türkiye’nin verisini koruyarak ulusal güvenliğimizi sağlıyor, 5G, yapay zekâ, IoT ve yeni nesil şehirler gibi üstün teknolojilerle ülkemizin yarınlarını şekillendiriyoruz.” 

“2020’de iştiraklerimiz de gruba katkılarını net biçimde ortaya koydu. Grup şirketlerimiz Argela, İnnova, Sebit, AssisTT ve TTI’ın grup dışı gelirleri toplamı, 2020’de yıllık yüzde 56 büyüme kaydetti. İştiraklerimizin Türkiye için ‘değer üreten’ ve bu değerin karşılığını ülke ekonomisine yansıtan bir noktaya gelmesi bizleri gururlandırıyor” diye konuşan Önal ayrıca, açıklamasında “Hissedarlarımıza karşı sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Şirketimizin sağlam finansal duruşuna güveniyoruz. Bunun bir göstergesi olarak Yönetim Kurulumuz, 2020’de uygulanan geçici temettü kısıtlaması nedeniyle dağıtılamayan ve 2019 yılı net dönem kârının yüzde 25’ine tekabül eden 601 milyon TL’nin geçmiş dönem kârlarından dağıtılması teklifinin ilk genel kurulda onaya sunulmasına karar verdi. Böylelikle, hissedarlarımıza değer katma taahhüdümüzü bir kez daha ortaya koyduk” ifadelerine yer verdi.  

Türk Telekom toplam abone sayısı, 2020 yılında 50.4 milyona ulaştı 

Türk Telekom Abone Sayısı 2020

Türk Telekom CEO’su, daha sonra şu ifadelerle sözlerini noktaladı: “2020’de iki kere yukarı yönlü revize ettiğimiz yılsonu hedeflerimizi aştık. 2021’de yine sabit genişbantın kendini göstereceği, mobilde ise normalleşme ile birlikte 2020’ye kıyasla daha iyi sonuçların destekleyeceği bir büyüme bekliyoruz. 2021 yılı için yaklaşık yüzde 14 gelir büyümesi, yaklaşık 15 milyar TL FAVÖK ve yaklaşık 7,7 milyar TL yatırım harcaması öngörüyoruz.” 

Diğer yandan; 2020 yılında 2.6 milyon net abone kazanan Türk Telekom toplam abone sayısı, 50.4 milyona ulaştı. Sabit genişbant internet aboneleri, halka arzdan bu yana en yüksek yıllık net abone artışı olan yüzde 18 artışla toplam 13.4 milyona yükseldi. Fiyatlama, yeni abone kazanımları ve üst pakete geçişlerle desteklenen sabit genişbant, ARPU 2020’de yıllık bazda yüzde 14.2 yükselirken fiber abone sayısı, yıllık yüzde 47’nin üzerinde bir artış ile 6.2 milyonu aştı. Mobilde faturalı abone tabanı da yıl içindeki 1.1 milyon net abone kazanımı ile genişlemeyi sürdürdü. LTE abonelerinin aylık ortalama data kullanımı, bir önceki yıla göre yüzde 4.7’lik bir yükselişle 9,0 GB oldu. Sabit seste de yeni 631 bin net abone ile 2008 yılındaki halka arzdan bu yana, en yüksek yıllık net abone artışı kaydedildi. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Türk Telekom’dan Dünyada İlk: Açık Kaynak SEBA Teknolojisi Türkiye’de

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone ’dan Yerli Uygulamalar için İş Birliği

Türk Telekom eSIM’i Hizmete Açmaya Hazırlanıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz