Telefonda Güncelleme Var mı? Telefon Güncelleme Kontrolü - Resimli Anlatım
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
4 dakika

Akıllı telefon sahiplerinin aklına sık sık düşen sorulardan biri de: Telefonda güncelleme var mı? Çünkü herkes telefonu otomatik güncellemeye almak istemeyebiliyor ve böyle bir durumda da gelen güncellemeleri sık sık kontrol etmek gerekebiliyor. Peki, güncellemeler nasıl ve nereden takip ediliyor?

“Telefonda güncelleme var mı?” sorusunun yanıtı telefonun kendisinde gizli. Menüde küçük bir araştırma yaparak telefonda güncelleme kontrolü yapabilirsiniz. Tabii genellikle güncellemeler teknoloji haberlerine de hemen yansıyor. Ama en doğru ve kesin bilgi yine telefonun kendisinde bulunuyor. Biz sizlere bu yazımızda hem Android hem de iOS kullanıcılarının güncelleme takibi için izleyebileceği adımları anlatacağız. Biraz da telefonu güncelleme konusu hakkında herkes tarafından merak edilen soruların üzerinde duracağız. Telefonda güncelleme var mı sorusuna yanıt almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Telefon Güncelleme Nedir?

Telefon Güncelleme Nedir

Her şeyden önce telefon güncelleme nedir, ona bir bakalım. Bu şekilde güncelleme yapmanın önemini ve telefon üzerindeki etkilerini daha iyi anlayabiliriz.

Akıllı telefon ve cihazlarda kullanılan yazılımlar sürekli olarak geliştirilir. Yani aslında piyasaya sürülen bir yazılım o haliyle bırakılmaz. Kullanıcıların memnuniyeti, performanslar göz önüne alınarak sürekli bir iyileştirme çalışması yapılır. Sistem kullanılırken ortaya çıkan hatalar giderilir. İşte telefon güncelleme de bu çalışmalar sonunda ortaya çıkan bir iyileştirme paketi olarak tanımlanabilir. Düzeltilen hatalar, eklenen yeni özellikler telefon güncellemesi yapıldığında yazılıma işlenir.

Telefon güncellemeleri kimi zaman otomatik olarak yapılır. Bunun için telefonun ayarlar menüsünden otomatik güncelleme özelliğini açmak gerekir. Kimi kullanıcılar da güncellemeleri manuel olarak yapmak ister. Böyle bir durumda güncelleme menüsüne giderek işlemi başlatmak gerekir. Aslında genelde güncellemeler bildirim olarak gelir. Fakat bazen aksaklıklar yaşanabilir ya da bildirim kullanıcının gözünden kaçabilir. Böyle bir durumda telefonun güncelleme menüsüne giderek kontrol etmek gerekir.

Android Telefon Güncellemeleri Nereden Kontrol Edilir?

Android işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda güncelleme kontrolü için aşağıdaki adımlar izlenebilir:

 • Öncelikle ana ekrandan uygulama menüsünü açın.
 • “Ayarlar” menüsü altında yer alan “Telefon/Cihaz Hakkında” sekmesine dokunun.

android güncelleme kontrolü

 • Açılan ekranın en üstünde “Yazılım Güncelleme” seçeneği olacak. Ona tıkladığınızda sizi bekleyen bir güncelleme olup olmadığını görebilirsiniz. Açılan menüden güncellemeyi yapabilir, otomatik güncelleme ayarlarını değiştirebilirsiniz.

iOS Telefonda Güncelleme Var mı? iPhone Güncelleme Kontrolü

iOS Telefonda Güncelleme Var mı? iPhone Güncelleme Kontrolü

iOS işletim sistemine sahip cihazlarda da güncelleme kontrolü Android’e benzer. iPhone güncelleme kontrolü için yapmanız gerekenler şöyle:

iphone güncelleme var mı

 • Kullandığınız iPhone telefonda güncelleme var mı diye kontrol etmek için önce ana ekranı açın ve “Ayarlar” menüsüne girin.

ios guncelleme kontrolü nasıl yapılır

 • Açılan listeden “Genel” kısmını seçin.

iphone güncelleme nasıl yapılır

 • Karşınıza gelen listede “Yazılım Güncelleme” diye bir sekme göreceksiniz. Ona tıklayın.

iphone yazılım güncelleme nasıl yapılır

 • Yüklenmeye hazır güncelleme varsa ekrana gelecektir. Buradan güncelleme detayları hakkında daha fazla bilgi edinebilir, var olan güncellemeyi yükleyebilirsiniz. Dilerseniz otomatik güncelleme ayarlarını da yapabilirsiniz.

Bu adımlar aslında iPhone yazılım güncelleme nasıl yapılır sorusunun cevabı bu şekilde. Temelde yapmanız gereken, ayarlar menüsü üzerinden cihazın detaylarına gitmek. Sonrasında güncellemeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telefonu Güncelleme Konusunda Merak Edilenler

Telefonu güncelleme konusunda birçok kişinin aklına takılan farklı sorular var. Bu da kullanıcıların güncelleme yapıp yapmama konusunda kararsız kalmasına sebep olabiliyor. Biz şimdi sizlere en çok merak edilen noktalarla ilgili detaylı bilgiler vereceğiz.

Telefon Güncellemeleri Gerekli mi?

Telefon güncellemesi yapılmalı mı, yoksa yapılmamalı mı? Telefon güncellemeleri gerçekten gerekli mi? Akıllı telefonlar çıktığından beri belki de en çok tartışılan konulardan biri bu.

 • Telefon güncellemeleri birtakım iyileştirmeler içerir. Burada amaç telefon ve uygulamaların daha yüksek performansta çalışmasını sağlamak ve bir stabilite oluşturmaktır. Bu nedenle güncellemeler büyük önem taşır.
 • Tabii her güncelleme kesinlikle telefonun performansını yükseltir diye bir kural yok. Özellikle Android işletim sistemi çok fazla telefon çeşidine adapte edildiği için bu noktada sorun yaşanabiliyor. Telefonun modeli eski ise güncellemeye uyum sağlayamayabiliyor. Burada yapılabilecek en iyi şey, güncelleme yapan kullanıcıların yorumlarını takip etmek. Böylece güncelleme ile telefonunuz arasındaki uyumu daha iyi anlayabilirsiniz.
 • iOS için durum biraz daha kolay. Tek yazılım yalnızca birkaç farklı telefon modeline uyum sağladığı için güncellemelerden genellikle verimli sonuçlar alınıyor. Fakat burada da, tıpkı Android gibi, eski sürüm bir telefonun yeni güncelleme sonrasında donması ya da şarj sorunu yaşaması gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Ayrıca gelecek güncelleme ile telefona eklenen ya da cihazdan silinen özellikler tüm kullanıcıları aynı oranda memnun etmeyebiliyor. Burada da hem kullanıcı yorumlarını takip etmek de hem de güncelleme detaylarını iyi incelemekte fayda var.

Telefon Güncelleme Bilgileri Siler mi?

Telefon güncellemesiyle fotoğraflar silinir mi, rehberdeki numaralar gider mi?” gibi sorular oldukça yaygın. Şöyle söyleyelim, güncelleme yapıldığında telefonda yer alan herhangi bir dosya, resim ya da uygulama silinmez. Yalnızca sistem üzerinde iyileştirmeler yapılır. Bunların telefona kayıtlı bilgiler üzerinde bir etkisi yoktur.

Telefon Güncelleme Olmuyor, Sorun Nedir?

Bazen güncelleme yapmak istediğinizde telefon güncellenmiyor hatası alabilirsiniz. Bunun sebebi şunlar olabilir:

 • iOS yazılıma sahip telefonlarda bazı eski cihazlar yeni yazılım sürümlerine uyum sağlayamayabiliyor. Bu durumda telefon siz isteseniz de güncelleme yapamıyor.
 • Android işletim sisteminde iOS’taki gibi bir durum yok. Ama burada da önbellek doluysa güncelleme sırasında sıkıntı çıkabilir. Bunun için ayarlar menüsü altından önbelleği temizle seçeneğini kullanabilirsiniz.
 • Bazen internet problemleri de güncellemeye engel olabilir. Güncelleme sırasında kesintisiz, yüksek hızlı bir internet kullanmakta fayda var.

İlginizi çekebilir:

Xiaomi, 2020 Yılının Üçüncü Çeyreğinde Türkiye’de En Çok Akıllı Telefon Satan Marka Oldu 

Akıllı Telefon Yeterli Depolama Alanı Yok Sorunu Nasıl Çözülür?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz