Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme

Instagram’ın çıplak görüntüler içeren mesajlara karşı yeni bir özellik üzerinde çalıştığı öğrenildi. Henüz geliştirme aşamasında olan özellik, çıplaklık içeren bir fotoğrafın başka bir kullanıcıya gönderilmesi durumunda, görüntüyü bulanıklaştırarak sansürleyecek.

Instagram, dünya çapında en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında yer alıyor. Fotoğraf ve kısa video paylaşım platformu Instagram, şu sıralarda kullanıcıların istemedikleri görüntülere maruz kalmalarını engelleyecek yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Tersine mühendislik işlemleriyle uğraşan yazılımcı Alessandro Paluzzi tarafından tespit edilen bu özellik, Instagram’ın çıplaklığa karşı savaş açtığını gözler önüne seriyor.

Instagram’ın çatı şirketi Meta, daha önce istenmeyen ve hakaret içeren mesajları engelleme konusunda attığı adımlarla biliniyor. Instagram’daki filtrelenmiş kelimeler özelliği, bu çabaların en net örneği olarak karşımıza çıkıyor. Üzerinde çalışılan yeni özelliğin de tıpkı istenmeyen kelimeler gibi çalışacağı düşünülüyor. Bir kullanıcı, başka bir kullanıcıya çıplak fotoğraf atmaya çalıştığında, Instagram’ın bu duruma kısmen engel olacağı belirtiliyor. İşte detaylar!

Yeni Özellik İsteğe Bağlı Olarak Çalışacak!

The Verge, özellikle ilgili daha detaylı bilgi için Meta’ya ulaştı. Konuyla ilgili yapılan resmi açıklamada, bu özelliğin henüz geliştirme aşamasında olduğu ifade edildi. Kullanıcıların güvenliğine odaklandıklarını söyleyen Meta yetkilileri, bu özelliğin isteğe bağlı çalışacağını ifade etti. Bu özelliğin geliştirilmesi tamamlanıp da yayınlandığında, kullanıcılar, kendilerine gönderilen ve çıplaklık içeren görüntüleri ister sansürlü ister sansürsüz olarak görüntüleyebilecek. Bu da uygulama üzerinden ayarlanabilecek.

Paluzzi’nin Twitter üzerinden servis ettiği ekran görüntüsüne göre özellik, iOS’un çıplaklık algılama özelliğini aktifleştirecek. Böylelikle Instagram’dan gelen ve giden mesajlar, Apple’ın yapay zekası ile analiz edilecek. Yapılan analizler sonucunda görüntüde çıplaklık varsa, bulanıklaştırma filtresi uygulanarak kullanıcıya gönderilecek. Apple’a göre analiz işlemi sırasında görüntünün orijinali sunuculara yüklenmeyecek ve bu şekilde kullanıcı gizliliği sağlanmış olacak.

Aynı özelliğin Android iletim sisteminde nasıl çalışacağı ile ilgili henüz bir bilgi paylaşılmadı. Ayrıca özelliğin ne zaman kullanıcı deneyimine sunulacağı da netleşmedi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz